Komputery źródłem schorzeń

Strona główna Aktualności

O autorze

Pieczenie oczu i ból pleców to wspólne dolegliwości tych osób, które w domu lub w pracy spędzają zbyt dużo czasu przed komputerem.

Prawie połowa Brytyjczyków, którzy są użytkownikami PC-tów, skarży się na problemy zdrowotne, wywołane zbyt długą pracą przy komputerze - wynika z badań PC World. Tym, na co najczęściej skarżą się mieszkańcy wysp, jest ból i pieczenie oczu. Ponad 25% respondentów przyznało, że dotyczy ich ten problem. Na drugim miejscu znalazł się ból pleców - blisko 15%, a tylko 1% mniej osób doświadcza bólów głowy wywołanych oddziaływaniem komputera. Na kolejnych miejscach schorzeń wywołanych przedłużającą się pracą z komputerem znalazły się ból nadgarstków - 11% i barków - 10%.

Steve Campbell, dyrektor marketingu PC World przyznaje, że pomimo tego, iż wraz z coraz większą obecnością komputerów w codziennym życiu podejmowane są próby określania norm zdrowotnych i bezpieczeństwa, to w rzeczywistości ich wpływ na codzienną domową pracę z komputerem pozostaje niewielki. Badania ujawniły, że codziennie 18% Brytyjczyków spędza w domu przed komputerem dwie lub więcej godzin, zaś do tak długiego korzystania z komputera w pracy przyznało się 15% uczestników badania. Aż 39% respondentów nie robi sobie żadnej przerwy w trakcie pracy z komputerem.

PC World zapytało także o stosowanie urządzeń chroniących przed negatywnym wpływem długotrwałej pracy przy komputerze, m.in. monitorów LCD, krzeseł zapewniających poprawną pozycję podczas pisania, ergonomicznych klawiatur czy specjalnych podkładek pod mysz. Okazało się, że większość respondentów - bo aż 59% domowych użytkowników i 54% użytkowników komputerów w pracy - nie stosuje żadnego z tego rodzaju produktów. Najpopularniejsze okazały się podkładki pod mysz, które stosuje 27% użytkowników w domach i 31% pracowników. Przyjazne dla użytkownika monitory stosuje tylko 14% osób korzystających z PC-tów w domu i 19% w pracy. Specjalnie zaprojektowane klawiatury wykorzystuje tylko odpowiednio 6% i 9% respondentów.

© dobreprogramy
s