Komunikator Ricochet: anonimowość z siecią Tor i brak metadanych

Komunikator Ricochet: anonimowość z siecią Tor i brak metadanych

Komunikator Ricochet: anonimowość z siecią Tor i brak metadanych
23.02.2016 17:39, aktualizacja: 24.02.2016 10:25

Można już testować nowy komunikator oferujący ochronę prywatności i tożsamości użytkownika. Nosi nazwę Ricochet i posiada dość unikatową cechę. Jak wiadomo, w przypadku zdemaskowanego przez Edwarda Snowdena programu masowej inwigilacji PRISM, informacje, do których dostęp posiadała agencja NSA, stanowiły przede wszystkim metadane. Twórcy Ricocheta deklarują, że ich program w ogóle ich nie generuje.

Wyszli oni z założenia „nie ufaj nikomu”, ograniczyli także funkcjonalność programu jedynie do przesyłania wiadomości tekstowych. Wykluczono także jakiekolwiek pośrednictwo znanych serwerów wiadomości. Jak dotąd Ricochet znajduje się w fazie eksperymentalnej, przeszedł już jednak pierwsze audyty bezpieczeństwa, które potwierdzają, że zastosowane w programie metody anonimizacji sprawują się bez zarzutu.

Obraz

Tych jest zresztą kilka: należy tutaj wymienić przede wszystkim fakt, że instalacja programu uruchamia automatycznie ukryty węzeł sieci Tor. Choć nie są to do końca potwierdzone informacje, wiele sugeruje jednak, że uruchomienie otwartych testów programów Ricochet sprawiło znaczny wzrost rejestracji adresów .onion: w ciągu około 3 dni powstało ich ponad 25 tysięcy. To właśnie na podstawie unikalnych adresów identyfikują się bowiem użytkownicy komunikatora.

Kolejny aspekt stanowi oczywiście szyfrowanie wiadomości, które w komunikatorze dostępne jest domyślnie. W praktyce, po zainstalowaniu programu, kiedy generowany jest unikalny adres użytkownika, wystarczy innym kanałem przekazać drugiej osobie swój numer, by rozpocząć rozmowę w skrajnie minimalistycznym interfejsie. Warto zaznaczyć, że ten jest już dostępny w polskiej wersji językowej.

Obraz

Kluczową kwestią pozostaje jednak deklarowany przez twórców programu brak zapisu jakichkolwiek metadanych. To zaś w połączeniu z szyfrowaniem, anonimizacją w postaci węzła Tor czy wykluczeniem możliwości ataku typu „człowiek w środku” poprzez rezygnacje z serwerów pośredniczących sprawia, że dla osób, które wbrew powszechnym trendom mają ochotę pozostać anonimowe, Ricochet będzie świetną propozycją. Program jest już dostępny w naszej bazie programów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)