Kończą się adresy IP

Strona główna Aktualności

O autorze

Amerykańska Agencja Zarządzania Numeracją ARIN (American Registry for Internet Numbers), zajmująca się przydzielaniem pul adresów IP dla dostawców Internetu poinformowała, że prawdopodobnie za trzy lata zabraknie wolnych adresów w dotychczas używanym systemie.

Adres IP to unikalny numer przydzielany do każdego urządzenia w Internetcie, wyjątkiem jest technologia NAT/PAT pozwalająca na ukrycie pod jednym adresem kilku komputerów. Aktualnie używany sposób numeracji na który składają się cztery liczby od 0 do 255, który teoretycznie mógłby obsłużyć około 4 miliardów urządzeń, jest bardzo nieefektywnie rozdzielany, a spora liczba adresów może być używana tylko do sieci lokalnych (na przykład 192.168.0.1).

Liczba komputerów w Internecie nie maleje, na dzień dzisiejszy ARIN szacuje, że wolne jest jeszcze 19% adresów, co przy najgorszym scenariuszu starczy tylko na około trzy lata. Rozwiązaniem tego problemu mogłoby być przejście na nowszą wersję protokołu IP, IPv6, która oferuje dużo większą liczbę możliwych adresów (teoretycznie nawet 2 do potęgi 128), które nawet przy niezbyt oszczędnym rozdzielaniu nie powinny się wyczerpać.

Niestety, IPv6, mimo iż jest dostępne od dziesięciu lat, nie znalazło praktycznego i publicznego zastosowania, używa się go tylko eksperymentalnie. Być może jednak perspektywa braku dostępnych adresów przyspieszy czasochłonną i drogą migrację.

© dobreprogramy

Komentarze