r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Kończą się adresy IP

Strona główna Aktualności

Amerykańska Agencja Zarządzania Numeracją ARIN (American Registry for Internet Numbers), zajmująca się przydzielaniem pul adresów IP dla dostawców Internetu poinformowała, że prawdopodobnie za trzy lata zabraknie wolnych adresów w dotychczas używanym systemie.

Adres IP to unikalny numer przydzielany do każdego urządzenia w Internetcie, wyjątkiem jest technologia NAT/PAT pozwalająca na ukrycie pod jednym adresem kilku komputerów. Aktualnie używany sposób numeracji na który składają się cztery liczby od 0 do 255, który teoretycznie mógłby obsłużyć około 4 miliardów urządzeń, jest bardzo nieefektywnie rozdzielany, a spora liczba adresów może być używana tylko do sieci lokalnych (na przykład 192.168.0.1).

Liczba komputerów w Internecie nie maleje, na dzień dzisiejszy ARIN szacuje, że wolne jest jeszcze 19% adresów, co przy najgorszym scenariuszu starczy tylko na około trzy lata. Rozwiązaniem tego problemu mogłoby być przejście na nowszą wersję protokołu IP, IPv6, która oferuje dużo większą liczbę możliwych adresów (teoretycznie nawet 2 do potęgi 128), które nawet przy niezbyt oszczędnym rozdzielaniu nie powinny się wyczerpać.

Niestety, IPv6, mimo iż jest dostępne od dziesięciu lat, nie znalazło praktycznego i publicznego zastosowania, używa się go tylko eksperymentalnie. Być może jednak perspektywa braku dostępnych adresów przyspieszy czasochłonną i drogą migrację.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.