Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Konfiguracja małej sieci domowej - krok po kroku

Witajcie, w moim pierwszym prawdziwym poradniku chciałbym przybliżyć nieco sprawę małych sieci, które co raz częściej goszczą w naszych domach. Często posiadamy więcej niż jeden komputer, a jeszcze częściej drugi komputer to laptop.

Dla niedoświadczonych użytkowników kwestia dołączenia każdego urządzenia do internetu, a także ustawienie wymiany plików pomiędzy tymi urządzeniami może być nieco kłopotliwe. I właśnie do takich użytkowników adresuję ten poradnik. Zaznaczam na początku, iż wiele rzeczy, które tutaj przestawię da się zrobić inaczej, ja podaję tylko jedną z propozycji, która osobiście mi najbardziej odpowiada.(np. do modemu ZTE można podłączyć switch zamiast routera, istnieją także routery z modemem ADSL - są to kombajny skupiające w jednym urządzeniu modem ADSL i router wifi). Niestety do poradnika przygotowałem wiele zdjęć, więc będę musiał po prostu wstawiać linki do nich.

reklama

Jako łączę internetowe posłuży mi Neostrada 6Mbit. A więc zaczynamy. Oto potrzebny sprzęt:

Potrzebny sprzęt

Potrzebny sprzęt 2

Są to kolejno od góry:
- Modem ZTE Combo, najprostszy modem, który obecnie dostaje się wraz z Neostradą
(posiada jeden port Ethernet, port USB oraz wejście na kabelk rj-11 - telefoniczny)

- Access point D-LINK DWL-G700AP - troszkę przedpotopowy :D, ale liczy się konfiguracja (Jeden interfejs LAN oraz złączę na antenę) - znalazł się w zestawieniu jako ciekawostka, ponieważ nasz TP-link obsługuje połączenia bezprzewodowe, więc nie będę opisywal jego konfiguracji.)

- Router bezprzewodowy TP-Link WR543G (Interfejs WAN, 4 porty ethernetowe oraz złącze antenowe)

Złącza modemu ZTE

Złącza TP-link'a

Oczywiście do każdego urządzenia otrzymujemy wszystkie potrzebne kable, podstawki i zasilacze. Jednak ja przygotowałem również krótką instrukcję jak samodzielnie zacisnąć wtyczkę ethernetową na skrętce.

A więc do dzieła, czego potrzebujemy?

Oczywiście musimy mieć zaciskarkę (nowicjusze raczej nie będą mieli takiego narzędzia, jeżeli ktoś chce się sprawdzić to można pożyczyć :D na jeden raz raczej nie opłaca się kupować), odpowiedniej długości skrętkę (ja użyłem zwykłej nieekranowanej UTP), 2 wtyczki rj-45 oraz opcjonalnie osłonki.

Zestawik

Do pracy!

Kabelek - nasz kabelek

Cięcie 1 - zwykle zaciskarki wyposażone są w specjalny nożyk, który automatycznie przytnie nam kabel i nadetnie izolację w odpowiednim miejscu - tak też jest w tym przypadku.

Cięcie 2 - tak wygląda przygotowana skrętka bez izolacji

Osłonka - nakładamy osłonkę na kabel.

I teraz ważna część - musimy dokładnie rozdzielić kabelki, żeby odpowiednio weszły nam do wtyczki, czasem wymaga to troszkę cierpliwości, ale udaje się. Kabelki muszą być równo i dosunięte do końca wtyczki. My potrzebujemy skrętki niekrosowanej, więc układamy kable w następującej kolejności:

-Biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało-zielony, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy, brązowy - kolejność ta obowiązuję od lewej strony patrząc na wtyczkę, kiedy jej bolec zwrócony jest do dołu.

Dzielimy kabelki - dokładnie i powolutku :D

I wtyczka - tak mniej więcej powinno to wyglądać

Wkładamy wtyczkę do odpowiedniego pasującego miejsca w zaciskarce i mocno ściskamy.

Ściskamy

Kabelek - a tak wygląda to końcowo :)

Ok, mamy już wszystko przygotowane i rozpakowane, więc do dzieła. Założyłem, że Neostrada jest już podłączona i skonfigurowana. Ale dla spokoju pokrótce przypomnę co i jak.

Gniazdko - podłączamy do gniazdka telefonicznego rozdzielacz a do tego kolejno mikrofiltr (do którego wpinamy telefon, jeśli takowy akurat był podłączony) oraz kabel telefoniczny dostarczony z modemem od neostrady.

Modem - do modemu wpinamy drugi koniec kabla telefonicznego (line) oraz kabel ethernetowy i zasilanie.

Tp-link - druga końcówka skrętki ląduje w złączu WAN naszego routera.

Komputer - pora na drugi kabel, ten podłączamy do karty sieciowej komputera stacjonarnego...

Router - ...oraz do wolnego portu ethernet w naszym tp-linku, wkręcamy dołączoną antenkę i podłączamy zasilanie.

Ufff, sprzęt podłączony, została nam jeszcze tylko konfiguracja. Jak zaznaczyłem na początku, konfiguracja ta jest tylko przykładowa.

Włączamy komputer. Na razie od zasilania odłączamy modem Neostrady, gdyż jego IP oraz IP routera TP-link jest taki sam.

Odpalamy przeglądarkę i w pole adresu wpisujemy 192.168.1.1 . Domyślne dane logowania dla Tp-linków to admin/admin.

Konfiguracja 1 - wchodzimy do menu Network/Lan i wpisujemy adres 192.168.2.1, będziemy operować na podsieci 255.255.255.0, a każde z urządzeń umieścimy w osobnej. Klikamy ok i czekamy aż urządzenie się zrestartuje. Ponownie logujemy się, wpisując tym razem w pasku adresu przeglądarki nowy, wcześniej ustalony IP.

Konfiguracja 2 - Chcemy, żeby Tp-link pracował jako router

Konfiguracja 3 - następnie w zakładce Wan wpisujemy adresację z modemu Neostrady, w wypadku ZTE combo wygląda ona tak jak na zdjęciu

Konfiguracja 4 - W zakładce Wireless Settings możemy wybrać czy chcemy, aby nasz TP link pracował również jako router wifi. W tym wypadku zaznaczamy Enable Wirelles Router Radio, wpisujemy nazwę SSID sieci, kanał oraz opcjonalnie zabezpieczamy naszą sieć bezprzewodową hasłem.

Konfiguracja 5 - DHCP przydzieli naszym komputerom adres automatycznie, więc zostawiamy w pozycji "enabled"

Teraz możemy podłączyć zasilanie do modemu Neostrady. Modem ten obsługuje połączenia poprzez USB i RJ-45. W naszej konfiguracji port USB będzie zbędny. Jeżeli to nasze pierwsze uruchomienie usługi Neostrada będziemy zmuszeni dokonać rejestracji. Obecnie do modemu dołączana jest płyta CD na której znajduje się prosty kreator, który poprowadzi nas przez proces instalacji oraz automatycznie skonfiguruje modem. Dla początkującego użytkownika jest to duże udogodnienie, gdyż kreator skonfiguruje nam modem bez instalowania zbędnego oprogramowania jak to miało miejsce kiedyś.

Wymiana plików

Skoro mamy już podłączenie do internetu to czemu nie zająć się wymianą plików między np. komputerem w biurze, a laptopem w salonie? Sprawa jest przydatna, można przykładowo pograć w sieci bądź po prostu przesłać zdjęcia, filmy itp.

Przyjmuję opcję, że na komputerach zainstalowany jest system Windows Vista bądź Windows 7. Nie bojkotuje czy broń Boże nie olewam systemu XP, ale z autopsji wiem, że zdarzają się niespodzianki pomiędzy łącznością XP-Vista/7

Na początek musimy sprawić, aby komputery były w tej samej grupie roboczej. Aby to uczynić klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę Mój komputer a następnie z menu wybieramy Właściwości.

Okienko - w pokazanym oknie klikamy na "zmień ustawienia"

Okienko 2 - następnie klikamy "zmień" i wpisujemy nazwę grupy roboczej, po czym klikamy na ok.

Tę samą czynność powtarzamy na drugim komputerze.

Posiadając Windowsa Vistę ważne jest, aby w Centrum sieci i udostępniania włączyć funkcję "Odnajdywanie sieci" i "Udostępnianie plików" - Okienko 3

Jeżeli na dwóch komputerach zainstalowany jest windows 7 - sprawa wygląda proścież, gdyż system ten ma wbudowany prosty kreator tworzenia tzw. grupy domowej, opcja ta w łatwy i szybki sposób pozwala na wymianę plików.

Po tych wszystkich ustawieniach możemy śmiało powiedzieć, że wszystko działa. Oczywiście, mogą pojawić się różne problemy, których nie przewidziałem w tym poradniku. Jednak jak to mówią, kto się nie przewróci, ten się nie nauczy.

Koniec 1

Koniec 2

Wszystkie zdjęcia oraz zrzuty ekranu jak i sama treść tego poradnika jest moją własnością. Zastrzegam sobie prawo do ich rozpowszechniania. Dziękuję bardzo za uwagę i pozdrawiam wszystkich czytelników!

 

reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze