Konflikt o elektroniczne faktury

Strona główna Aktualności

O autorze

Elektroniczne faktury są lepsze od papierowych, a dzięki nim klienci mogą liczyć na mniejsze rachunki. W Polsce jednak e-faktur na razie nie ma, bo walczą o nie dwie grupy interesów, a Ministerstwo Finansów nie wie, komu przyznać rację.

Wprowadzenia e-faktur wymaga od nas Unia Europejska. W krajach starej Piętnastki elektroniczna faktura błyskawicznie wypiera zwykłą, papierową, zwłaszcza w rozliczeniach między firmami. Nasze Ministerstwo Finansów też szykuje się do wprowadzenia e-faktur, bo to dla firm wygoda, oszczędność pieniędzy i lasów. Dziś między firmami a ich klientami krąży ogromna góra papieru - tylko sieci telefonii komórkowej mają ok. 25 mln indywidualnych klientów. Muszą więc wysyłać im 25 mln papierowych faktur miesięcznie. Za zgodą klientów można by je zmienić na faktury elektroniczne.

W kwietniu resort finansów przedstawił projekt rozporządzenia wprowadzającego e-fakturę. Ale utknęło w miejscu. Pojawił się problem, jakim podpisem elektronicznym mają być opatrywane e-faktury.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Konflikt o elektroniczne faktury, opublikowanym na łamach portalu Gazeta.pl

© dobreprogramy
s