Koniec EVEREST Home Edition

Strona główna Aktualności

O autorze

Ostatnie tygodnie obfitują w informacje o zaprzestaniu rozwijania kilku popularnych, bezpłatnych aplikacji. "Czarną serię" rozpoczęła informacja o zaprzestaniu rozwijania popularnej zapory sieciowej Kerio Personal Firewall, później donosiliśmy o analogicznej decyzji w sprawie programu Sygate Personal Firewall, należącego obecnie do firmy Symantec. I choć, jak się ostatnio okazało, los Kerio Personal Firewall nie jest jednak przesądzony to dzisiaj mamy niestety kolejną smutną wiadomość. Nie będzie już rozwijana bezpłatna wersja Home Edition programu do identyfikacji komponentów sprzętowych komputera EVEREST, co wyszło na jaw przy jego ostatniej aktualizacji.

EVEREST to program, który może poszczycić się 10 letnią historią. Wywodzi się z niegdyś bardzo popularnego, bezpłatnego programu do identyfikacji sprzętu i oprogramowania AIDA32 (którego ostatnią wersję nadal zresztą udostępniamy na łamach vortalu). Wyświetla szczegółowe informacje m.in. o procesorze, płycie głównej i chipsecie, pamięciach, dyskach twardych, karcie graficznej i wielu innych urządzeniach, a także umożliwia generowanie rozbudowanych raportów. Program posiada wbudowany moduł diagnostyczny dzięki któremu można przetestować szybkość pracy pamięci. Choć odmiana Home Edition była znacznie ograniczona funkcjonalnie wobec AIDA32 oraz komercyjnych odmian EVEREST Corporate i Ultimate Edition (m.in. o brak informacji na temat zainstalowanego oprogramowania) to cieszyła się równie dużą popularnością jak bezpłatny pierwowzór.

Producent EVERESTa - firma Lavalys - w lakonicznym komunikacie prasowym informuje, że na decyzję o wycofaniu bezpłatnej wersji wpłynął sukces komercyjnych odmian tego produktu. Wszystkie zasoby firmy będą więc przeznaczane na ich rozwijanie i wsparcie klientów, którzy zakupili licencje. Na osłodę pozostaje online'we wsparcie techniczne, które będzie świadczone do marca 2006 r. i specjalna 50% oferta rabatowa na zakup komercyjnych wersji EVERESTa obowiązująca do końca stycznia przyszłego roku.

W związku z dużą popularnością EVEREST Home Edition, podobnie jak w przypadku AIDA32, jego ostatnią, bezpłatną wersję udostępniamy z naszych serwerów, na łamach w vortalu. Jednak ze względu na fakt, że nie będzie ona już rozwijana, wraz z pojawianiem się coraz to nowszych podzespołów, jego przydatność może spadać. W celu sprawdzania modeli i parametrów takich podzespołów jak procesor, płyta główna (chipset), rodzaj pamięci polecamy zatem niedawno dodany, znakomity program CPU-Z.

Ostatnie, bezpłatne wersje programów AIDA32 i EVEREST Home Edition, a także niedawno dodany CPU-Z można pobrać w dziale PROGRAMY -> Narzędzia -> Identyfikacja sprzętu i oprogramowania

© dobreprogramy
s