Koniec Netscape Navigatora

Strona główna Aktualności

O autorze

Jeszcze w październiku informowaliśmy, że pojawiła się długo oczekiwana stabilna wersja Netscape Navigator 9 - przeglądarki, którą śmiało można nazwać prekursorem komercyjnego Internetu. W latach dziewięćdziesiątych korzystało z niej ponad 90% internautów (choć było ich oczywiście znacznie mniej, niż obecnie). Dziś udział w rynku wynosi już zaledwie 0,6% - przeglądarka w ciągu kilku lat przegrała walkę o rynek z Internet Explorerem, z którego korzysta dzisiaj blisko 80% użytkowników Internetu.

Właśnie z tego powodu firma AOL, która jest aktualnym właścicielem Netscape poinformowała, że z dniem 1 lutego 2008 roku kończy wsparcie Netscape Navigatora. Oznacza to, że przeglądarka nie będzie już dalej rozwijana oraz że nie będą do niej wydawane aktualizacje. Zespoły wewnątrz AOL włożyły wiele czasu i zaangażowania w próbę wskrzeszenia Netscape Navigatora, ale wysiłki te okazały się niewystarczające do odebrania nawet części udziału w rynku Internet Explorerowi - komentował sprawę Tom Drapeau na firmowym blogu.

Netscape został napisany przez Marca Andreessena, autora pierwszej popularnej przeglądarki Mosaic. Pierwsza wersja Navigatora pojawiła się w 1994 roku. Wkrótce potem przeglądarka opanowała rynek. Inne firmy szybko jednak poszły w ślady Netscape - w tym Microsoft i jego Internet Explorer, którego sukces polegał na dołączeniu do systemu operacyjnego Windows. Przyczyniło się to do powstania głośnych procesów sądowych pomiędzy Netscape a Microsoftem. Pomimo w miarę korzystnej ugody (m.in. prawo eksploatacji kodu IE) Netscape nie zdołał odzyskać swojej znaczącej pozycji, ale punktem zwrotnym dla jego zespołu był rok 2003. Po licznych zwolnieniach w AOL sporo programistów Netscape przeszło wtedy do Mozilla Foundation, by tam pracować nad Firefoksem.

Drapeau zapowiada, że jego zespół będzie przekonywał użytkowników do migracji właśnie na Firefoksa. Netscape Navigator 9, jak i poprzednie wersje przeglądarek, nadal będzie można pobierać - nie będą one już jednak wspierane.

© dobreprogramy