Koniec domowej sielanki z pirackim oprogramowaniem...

Strona główna Aktualności

O autorze

Otrzymaliśmy informacje o pojawiających się w województwie lubuskim kontrolach policyjnych w prywatnych mieszkaniach w poszukiwaniu nielegalnego oprogramowania komputerowego. Ostatnio informował nas o tym mieszkaniec Torzymia w lubuskim. Postanowiliśmy sprawę zbadać, a efekty są interesujące.

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. informuje na swej stronie internetowej obywateli aby wystrzegali się oszustów podających się za upoważnionych do kontroli oprogramowania. Od jakiegoś czasu tacy krążą na terenie tego województwa. Nie jest to jednak koniec informacji, nie znaczy to także, że posiadacze nielegalnego oprogramowania w domach mogą czuć się bezpiecznie. Poniżej przedstawiamy oficjalną informację na temat działań policji w tym zakresie.

Lubuska policja w ostatnich dniach przeprowadziła wiele kontroli w prywatnych mieszkaniach w poszukiwaniu nielegalnego oprogramowania komputerowego. To jedno z największych tego typu śledztw w tym roku. Specjaliści z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Gorzowie Wlkp. z nakazem przeszukania weszli do mieszkań w kilku miastach woj. lubuskiego i zabezpieczyli komputery, twarde dyski oraz tysiące nielegalnych płyt CD wśród których znajdowały się zarówno programy komputerowe jak i utwory muzyczne oraz filmy. Ludzie u których zabezpieczono komputery podejrzewani są o to , że poza posiadaniem nielegalnych programów, kopiowali je i sprzedawali. Sprzęt jakim dysponowali pozwala przypuszczać, że z procederu tego uczynili sobie stałe źródło dochodu, łamiąc tym samym przepisy mówiące o ochronie praw autorskich. Dzięki narzędziom jakimi dysponują policjanci namierzono podejrzanych biorących udział w tym procederze przestępczym. W samym tylko roku 2003 na terenie woj. lubuskiego stwierdzono 313 przestępstw intelektualnych, 30-krotnie łamano prawo autorskie, dokonano kilku oszustw komputerowych. Policjanci zapowiadają dalsze kontrole i walkę ze zjawiskiem jakim jest piractwo komputerowe.

Dodatkowym potwierdzeniem, przeprowadzanych kontroli jest artykuł zamieszczony w Gazecie Lubuskiej. Jak możemy przeczytać w GL, po raz pierwszy lubuscy policjanci w poszukiwaniu nielegalnych kopii programów komputerowych weszli do mieszkań ich użytkowników. To początek nowego etapu walki z informatycznymi piratami. Od kilku miesięcy lubuscy policjanci kontrolują sieć internetową. Właśnie w niej znaleźli ślad prowadzący do zielonogórskiej kawiarenki internetowej. Podejrzenia wsparła informacja jednego z klientów, że właściciele lokalu handlują nielegalnymi kopiami. Skompletowano adresy bywalców kawiarenki, którzy kupowali oprogramowanie i odwiedzono ich mieszkania. Szerzej o tej sprawie w wymienionym artykule.

Można więc chyba stwierdzić, że dobre czasy dla użytkowników pirackiego oprogramowania w zaciszach domowych dobiegają końca...

© dobreprogramy
s