r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Koniec geoblokowania? Nic z tych rzeczy, UE wprowadza jedynie roaming usług

Strona główna AktualnościINTERNET

Jednym z filarów Jednolitego Rynku Cyfrowego w Unii Europejskiej ma być zniesienie blokad geograficznych, czyli zapewnienie wszystkim obywatelom UE równego dostępu do treści w Sieci. Komisja Europejska obiecywała to jeszcze pod koniec roku 2015. Wiadomo już, że wkrótce doczekamy się realizacji. A przynajmniej częściowej.

Do stycznia 2016 roku za symbol geoblokad uchodził Netflix. Dostęp do usługi był limitowany tylko do określonych państw, zaś administracja usługi robiła wiele, by utrudniać oglądanie filmów i seriali z wykorzystaniem np. VPN-ów. Ta ostatnia praktyka, w związku z różnicami w katalogach, ma zresztą miejsce nadal.

Parlament Europejski opublikował treść rozporządzenia, które jednak dalekie jest od zakazania blokowania dostępu do usług i treści ze względu na to, w jakim państwie członkowskim przebywa użytkownik. Zakazuje natomiast postanowień umownych, które uniemożliwiałyby dostęp do już wykupionej usługi w innym państwie członkowskim. Słowem – dla Polaka możliwe będzie bezproblemowe korzystanie z Netfliksa czy Spotify nawet, gdy przebywa on w innym państwie członkowskim.

r   e   k   l   a   m   a

Dziś, gdy np. Netflix jest szeroko dostępny, problemem pozostaje kwestia różnic w katalogach, co determinowane jest prawami autorskimi. Rozporządzenie PE stanowi, że użytkownik będzie miał dostęp do takiego katalogu, jaki dostępny jest w kraju, w którym mieszka. Dziennik Internautów trafnie określa taką praktykę mianem roamingu usług.

W rezultacie, zamiast zakazu stosowania geoblokowania, Parlament Europejski gwarantuje obywatelom UE możliwość korzystania poza granicami kraju zamieszkania z usług, które ten już posiada. Co więcej, sama treść, np. katalog filmów lub muzyki, będzie zmienna w zależności od państwa. Po zatwierdzeniu rozporządzenia, wejdzie ono w życie w styczniu 2018 roku.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.