Koniec globalnego Internetu?

Strona główna Aktualności

O autorze

Chiński rząd ogłosił wprowadzenie własnego systemu przydzielania nazw domenowych. Wprowadzony od dzisiaj schemat jest niezgodny z zaleceniami amerykańskiej organizacji ICANN, co może doprowadzić do poważnych problemów podczas łączenia się pomiędzy Chinami a resztą świata.

Jak na razie utworzono następujące domeny najwyższego poziomu (TLD, Top-Level Domain): CN, COM i NET. Problem leży w fakcie, że końcówki COM i NET są obsługiwane przez ICANN, co może powodować niejasności, gdy na przykład jakaś chińska firma zarejestruje się pod zarezerwowaną przez kogoś innego nazwą. Docelowo, w domenie CN mają zostać stworzone między innymi następujące poddomeny: AC dla instytucji zajmującej się badaniami naukowymi, EDU dla edukacji, GOV dla rządu i MIL dla wojska. Powstać mają także 34 domeny regionalne.

Krok ten jest przez niektórych określany jako początek końca globalnego Internetu. Przewidywane są problemy z łączeniem się z częścią chinśkiego Internetu, gdyż posunięcie rządu powoduje chaos w systemie DNS, którego prawidłowe działanie jest nieomal niezbędne dla poprawnego funkcjonowania Sieci. Być może są to przygotowania do kompletnego odcięcia się Chin od globalnego Internetu, co pewnością rozwiązało by ich problemy z cenzurą i wyciekami niewygodnych dla rządu informacji.

© dobreprogramy
s