Koniec koegzystencji w Google? Android ma wchłonąć Chrome OS-a i trafić na pecety

Koniec koegzystencji w Google? Android ma wchłonąć Chrome OS‑a i trafić na pecety

Koniec koegzystencji w Google? Android ma wchłonąć Chrome OS-a i trafić na pecety
30.10.2015 07:33, aktualizacja: 30.10.2015 13:26

Wygląda na to, że po raz kolejny z ukutej w Sun Microsystemswizji sieciowego komputera nic nie będzie. Jej współczesnarealizacja, urządzenia z systemem Chrome OS, najwyraźniej niespełniły pokładanych w nich oczekiwań, nie porwały sercklientów. Zupełnie inaczej niż drugi z systemów operacyjnychfirmy Alphabet Inc., czyli Android, dziś prawdopodobnienajpopularniejsze środowisko uruchomieniowe dla aplikacji na tejplanecie. Jak donosi Wall Street Journal, trwają prace nadzaadaptowaniem przez Androida pewnych elementów Chrome OS-a, tak bypowstały z tego system operacyjny działał równie sprawnie nasmartfonach i tabletach, co i na tradycyjnych komputerach osobistych.

Analitycy biznesowi zwracają uwagę na to, że zarówno Androidjak i Chrome OS rozwijały się równolegle obok siebie. Ten pierwszydługo był uważany za dość tradycyjną odpowiedź na iOS-a,naśladującą system Apple na każdym kroku, w końcu jednakdogonił, a nawet w niektórych kwestiach przegonił rywala. Tendrugi powstał z przeglądarki internetowej, z nadzieją, że webowei przeglądarkowe aplikacje uruchamiane na tanich komputerkach stanąsię adekwatnym środowiskiem pracy, który przynajmniej dla częściużytkowników zastąpi klasyczny pulpit. Jak to się wszystkoskończyło, dobrze wiemy. W 2014 roku aktywnych było już ponadmiliard urządzeń z Androidem, tymczasem sprzęt z Chrome OS-em,choć radził sobie nieźle w kilku niszach, nie zdołał zagrozićimperium Windows, obecnie stanowiąc co najwyżej 3% sprzedażywszystkich komputerów osobistych.

Anonimowe źródła amerykańskiej gazety twierdzą, że prace nadpołączeniem Androida i Chrome OS-a trwają od jakichś dwóch lat,i choć nic nie wiadomo o szczegółach, to można sądzić, żeprzynajmniej część z nich wiązała się ze stworzeniem środowiskauruchomieniowego ARC dla Chrome, dzięki której można byłoaplikacje Androida uruchamiać bezpośrednio w przeglądarce. Samotakie środowisko uruchomieniowe to o wiele za mało, a inajwyraźniej Google Alphabet Inc. chce sobie ujednolicić ekosystemoprogramowania. Nowy system, Chrome OS wchłonięty przez Androida,pojawić miałby się na rynku w 2017 roku, jednak wersja betadostępna by była już na początku roku 2016.

W ten sposób Android stałby się systemem działającym nasmartfonach, tabletach, smartzegarkach i innych urządzeniachubieralnych, końcówkach Internetu Rzeczy, telewizorach,samochodowych stacjach multimedialnych – i komputerach osobistych.Także na laptopie czy desktopie mielibyśmy dostęp dowszystkich zasobów Google Play, obecnie ponad miliona aplikacji, a wprzyszłości zapewne sporo więcej, także i tych, które pisanebyłyby od początku z myślą o czymś innym, niż urządzeniamobilne.

Pixel C: konkurent Microsoft Surface działa pod kontrolą Androida
Pixel C: konkurent Microsoft Surface działa pod kontrolą Androida

Nikt chyba nie powinien być zaskoczony takim obrotem sprawy.Niedawno Sundar Pichai, dyrektor wykonawczy Google, głównejjednostki Alphabet Inc., stwierdził, że mobilność, jakokomputerowy paradygmat, zleje się w końcu w jedno z tym, co dziśuważamy za desktop. Nieco wcześniej zaś Google zaprezentowałoswój najlepszy tablet, Pixel C, działający nie pod kontroląChrome OS-a, jak dotychczas było to z urządzeniami z serii Pixel,lecz właśnie pod kontrolą Androida.

Niestety nie możemy dziś jeszcze zaoferować konkretów,dotyczących tego, jak hybrydyzacja obu tych systemów mogłabywyglądać, źródła Wall Street Journal przemawiają ogólnikami,wyraźnie przeznaczonymi dla nie mającego pojęcia o techniceodbiorcy. Wiadomo jednak, że chromebooki z rynku nie znikną, leczbędą sprzedawane pod inną nazwą. Przeglądarka Chrome swojąnazwę na pewno zachowa. Sam Chrome OS też nie zniknie, będzieoferowany jako opensource'owy system operacyjny dla wszystkichzainteresowanych producentów, będzie też wspierany, ale całynacisk ma zostać położony na to, by Android dobrze działał napecetach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)