reklama

Koniec oczopląsu w aukcjach: Allegro stawia na duże, wyraźne zdjęcia bez dopisków

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Jedno zdjęcie warte jest podobno tysiąca słów – więc Allegro stawia na przekaz wizualny, chcąc zachęcić swoich użytkowników do korzystania z przyciągających wzrok zdjęć w swoich aukcjach. Wprowadzono nowe zasady dodawania i wykorzystania zdjęć, bardziej pasujące do naszej ery wyświetlaczy wysokiej rozdzielczości i szybkich łączy.

Możemy teraz wgrywać do opisów aukcji zdjęcia o rozdzielczości 2560×2560 pikseli. Zdjęcia, które ustawimy jako miniaturki powinny mieć białe tło, bez żadnych ramek. W wypadku sprzedaży markowych produktów należy wyeksponować logotyp producenta – ale na samym produkcie, a nie poprzez wklejenie logotypu w obrazek. Tak samo nie należy umieszczać na zdjęciu dodatkowych ikon, napisów czy grafik. Zapomnijcie więc o popularnych znakach wodnych, stosowanych przez sprzedawców na Allegro. Swoje zdjęcia będzie można zabezpieczać w przyszłości metadanymi Exif.

Uzasadnienie tych wymogów nie jest pozbawione sensu: Allegro wyjaśnia, że dobre zdjęcie produktu znacznie zwiększa szanse na jego sprzedaż, zaś obiekty na jednolitym tle lepiej wyglądają w wynikach wyszukiwania. Zakaz „upiększania” zdjęć rozmaitymi dodatkami wynika zaś z tego, że głównym zadaniem zdjęcia powinno być jak najdokładniejsze zaprezentowanie produktu, a nie przedstawianie nazwy sprzedawcy czy warunków promocji.

Zmiany mają być wprowadzane stopniowo. Od września największy serwis aukcyjny w Polsce pozwoli na łączenie ofert wielu wariantów tego samego przedmiotu, wprowadzi też cyfrowe zabezpieczenia zdjęć. W październiku oferty ze spełniającymi nowe reguły zdjęciami do miniaturek zaczną być promowane w wynikach wyszukiwania. W listopadzie sprzedawcy umieszczający w aukcjach fotografie nie spełniające tych wymogów otrzymają upomnienia, a potem ostrzeżenia. Jeśli ostrzeżenia nie pomogą, aukcje będą usuwane.

Allegro zaznacza też, że sprzedawcy zainteresowani uzyskaniem kwalifikacji do Standardu Allegro, nie mogą mieć żadnych ostrzeżeń – będą więc musieli postarać się o lepsze zdjęcia.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama