Koniec płacenia za roaming w 2017 roku, w 2016 będzie taniej

Strona główna Aktualności

O autorze

Nadchodzi koniec opłat za korzystanie z telefonu komórkowego poza granicami kraju. Parlament Europejski zatwierdził plan 4-krotnej redukcji opłat w przyszłym roku i całkowite zniesienie ich w roku 2017.

Pilar del Castillo, eurodeputowany z Hiszpanii odpowiedzialny za negocjacje, zaznaczył, że zniesienie opłat roamingowych przyczyni się do zagwarantowania każdemu Europejczykowi takiego samego dostępu do Internetu, niezależnie od miejsca, gdzie się znajduje, oczywiście o ile nie wyjedzie poza Unię Europejską. Terytoria państw członkowskich będą tym samym pierwszym obszarem, który na taką skalę prawnie zagwarantuje wszystkim, bez dyskryminacji i preferencyjnego traktowania, dostęp do globalnej sieci.

Zniesienie opłat ma mieć też korzystny wpływ na zachowanie neutralności. Znacznie tańsza będzie także komunikacja bardziej tradycyjnymi sposobami, co powinno korzystnie wpłynąć na koszty prowadzenia firmy oraz międzynarodowej współpracy między firmami. To oczywiście zachęta do korzystania z usług zagranicznych przedsiębiorstw oraz wyciągania ręki do zagranicznych partnerów i klientów – w końcu wszyscy mamy korzystać z dobrodziejstw ujednoliconego cyfrowego rynku. Spędzanie wakacji za granicą też będzie łatwiejsze.

Okres przejściowy zacznie się 30 kwietnia 2016 roku i potrwa do 15 czerwca 2017 roku. Maksymalna opłata, jaką będą mogli wprowadzić operatorzy, wyniesie wtedy 5 centów za minutę połączenia (obecnie jest to 19 centów lub 95 groszy), 2 centy za SMS-a (obecnie 6 centów lub 30 groszy) oraz 5 centów za megabajt przesłanych danych (obecnie 20 centów lub 1 zł).

© dobreprogramy