r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Koniec sądowych batalii? Google wygrywa z Oracle w sprawie implementacji Javy

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Czy jeden z najwiekszych i najważniejszych pozwów o naruszenie praw autorskich w IT, nazywany przez niektórych największą batalią prawną XXI wieku w końcu dobiegł końca? W trwającej od 2010 sprawie rzekomego naruszenia przez Google praw Oracle poprzez implementację w Androidzie zamkniętego API Javy właśnie ogłoszono kolejny wyrok.

Śledzenie trwających od 6 lat potyczek może być niezłym źródłem informacji o amerykańskim systemie prawnym i kolejnych instancjach, do których można się w nim odwołać. W 2012 roku sąd nie dopatrzył się naruszenia praw, jednak wyrok został uchylony w II instancji dwa lata później.

Wówczas sąd federalny przyznał rację Oracle i stwierdził, że implementacja przez Google Javy przyniosła nabywcy Sun wielomiliardowe straty. Samo Oracle żądało 9 miliardów dolarów zadośćuczynienia. Sąd Najwyższy USA uznał jednak, że sprawę powinien ponownie rozpatrzeć sąd niższej instancji i to właśnie jej wyrok właśnie ogłoszono.

r   e   k   l   a   m   a

A ten stwierdza jednoznacznie, że Google swoją implementacją zamkniętego API Javy w Androidzie nie naruszyło praw autorskich Oracle i stanowi ona dozwolony użytek. Google przesłało do redakcji Bloomberga stanowisko, w którym nie waha nazywać werdyktu wielkim zwycięstwem całego ekosystemu Androida.

Wyrok nie oznacza zmian, umożliwia raczej milionom programistów kontynuowanie wykorzystania API w dotychczasowy sposób. Niewykluczone jednak, że wyrok wcale nie wpłynie na decyzję Google w sprawie implementacji OpenJDK, czyli wolnej i otwartej alternatywy dla własnościowego API Oracle.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.