Koniec wsparcia dla Firefoksa 2.x

Strona główna Aktualności

O autorze

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami firma Mozilla oficjalnie zakończyła wsparcie dla swojej przeglądarki internetowej Firefox z gałęzi 2.x. Użytkownicy, którzy zdecydowali się na aktualizację aplikacji do najnowszej wersji (2.0.0.20) przeczytać mogli o tym fakcie tuż po uruchomieniu programu w specjalnym komunikacie, w którym zachęcani są do instalacji Firefoksa 3.

Przeważnie producent po wydaniu nowszej wersji oprogramowania wspiera starszą edycje jeszcze przez 6 miesięcy, tak było i w tym przypadku - koniec pomocy technicznej dla Firefoksa 2.x przypadał w połowie grudnia br. Oznacza to, że zaprzestane zostaje wydawanie jakichkolwiek aktualizacji i poprawek eliminujących wykryte błędy. Spekulowano, iż okres wsparcia może zostać przedłużony, z racji tego, że silnik Gecko 1.8 zastosowany m.in. w Firefoksie 2.x wbudowany jest także w inne produkty Mozilli - Thunderbirda 2, ale również SeaMonkey, Sunbird i Camino.

Warto także wspomnieć o pewnym błędzie. Ostatnią wydaną przez Mozille wersją przeglądarki Firefox z gałęzi 2.x miało być wydanie 2.0.0.19. Jednak podczas procesu tworzenia i sygnowania pakietów wkradł się mały błąd, który sprawił, że windowsowa edycja aplikacji pozbawiona została jednej z poprawek w zabezpieczeniach. Mozilla nie ujawniła szczegółów w tej sprawie, tłumacząc jedynie, że cała sytuacja spowodowana była błahym niedopatrzeniem - najzwyklejszą literówką. I tak oto w kilka godzin po udostępnieniu wspomnianej wersji zdecydowano się na aktualizację przeglądarki do wydania 2.0.0.20, które to oficjalnie jest ostatnim jeśli chodzi o gałąź 2.x.

Najnowsza wersja przeglądarki Firefox oznaczona jako 3.0.5 dostępna jest w naszym dziale PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Przeglądarki stron WWW.

© dobreprogramy
s