reklama

Koniec z tłokiem w sieciach publicznych?

Strona główna Aktualności

O autorze

Z wykształcenia dziennikarz prasowy, prywatnie miłośnik nowych technologii, które mają ułatwiać codzienne życie. Jako niereformowalny fan rozrywki komputerowej, zaangażowany w społeczność gier Valve.

Naukowcy z Uniwersytety Karoliny Północnej stworzyli program, który pozwala zauważalnie zwiększyć wydajność sieci bezprzewodowych. Aplikacja określana mianem „WiFox” ma być lekarstwem na zatłoczone sieci — dzięki niej korzystanie z Internetu na lotniskach, w kawiarniach czy centrach handlowych może okazać się znacznie przyjemniejsze.

Przed przystąpieniem do pracy naukowcy przyjrzeli się procesom, które zachodzą w typowych sieciach publicznych. Początkowo korzystający z nich użytkownicy mogą bez problemu przeglądać strony internetowe, jednak im więcej osób chce się do nich dostać, tym bardziej zatykają się kanały przesyłania danych. Dlatego WiFox przypomina policjanta kierującego ruchem — program na bieżąco analizuje ruch w sieci i jeśli odkryje, że router zaczyna budować kolejkę danych do wysłania, nadaje jej pierwszeństwo nad odbieraniem danych. Ponadto aplikacja potrafi dynamicznie analizować sytuację i przyznaje tym wyższy priorytet, im dłuższa jest kolejka.

Twórcy WiFox twierdzą, że jest to jedyna skuteczna metoda zwiększenia wydajności sieci, dzięki której ruch może odbywać się płynnie w obu kierunkach. Co ciekawe, wydajność aplikacji rośnie wraz z liczbą podłączonych równocześnie użytkowników. W testach przeprowadzonych w wewnętrznej sieci uniwersyteckiej okazało się, że płynność ruchu dla 25 osób zwiększyła się o ok. 400 procent, a dla 45 osób nawet o 700 procent.

Naukowcy zapewniają, że aplikacja może działać w obecnie istniejących sieciach, a jedynym warunkiem koniecznym do spełnienia ma być aktualizacja oprogramowania na pracujących w infrastrukturze urządzeniach. Szczegółowy plan działania WiFox zostanie przedstawiony w przyszłym miesiącu na konferencji ACM CoNEXT 2012.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama