r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Koniec zwiedzania na StreetView? Na Wikipedii mogą pojawić się modele miejsc z adnotacjami

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Czy przyjdzie dzień, kiedy to nie StreetView Google'a będzie platformą, za pomocą której odbywać będziemy wirtualne wycieczki? Są spore szanse, że już niedługo jego miejsce zajmie Wikipedia, a to dzięki połączonym wysiłkom Bryana Russela z Intel Labs i jego kolegów z University of Washington w Seattle.

Celem projektu jest stworzenie trójwymiarowych modeli ciekawych pod względem turystycznym miejsc. Nie będą to jednak tylko sceny do oglądania — informacje o obiektach (rzeźbach, budynkach, malowidłach…) wymienionych w tekście o danym miejscu będą również przeniesione na model. Dzięki temu, po zaznaczeniu opisu obiektu przez czytającego, zostanie on pokazany na modelu. Słowa kluczowe są połączone także wizualnie (liniami) z odpowiednimi elementami modelu, co widać na prezentacji opracowanej na potrzeby SIGGRAPH Asia.

r   e   k   l   a   m   a

Od strony technicznej ten system nie wygląda już tak prosto. Najpierw Oprogramowanie korzysta ze zdjęć dostępnych na Flickrze, aby skonstruować model geometryczny miejsca. Następnie artykuł na Wikipedii jest skanowany w poszukiwaniu rzeczowników i nazw własnych. Słowa te wprowadzane są do wyszukiwarki obrazów Google'a, co pomaga zidentyfikować interesujące obiekty w ramach opisywanej scenerii. Zdjęcia są umieszczane w odpowiednich miejscach na bryłach modelu i wiązane ze słowami kluczowymi.

Twórcy mechanizmu są niestety ograniczeni materiałami dostępnymi w Internecie i nie każde miejsce są w stanie dobrze odtworzyć. Zamierzają także opracować system pozwalający na wychwycenie w tekście informacji i wzajemnym położeniu obiektów, jak „powyżej”, „na lewo od” czy „po drugiej stronie”.

Celem eksperymentu jest jednak nie ułatwienie zwiedzania świata bez wstawania z kanapy, ale opracowanie aplikacji, która korzystając z technologii rzeczywistości rozszerzonej będzie wzbogacała wrażenia i zwiększała wartość edukacyjną podróży. Kamerka noszona przez turystę mogłaby rozpoznać, na co patrzy, i dostarczyć informacje na podstawie modelu 3D.

Fundacja Wikimedia nie ma na razie w planie wdrożenia tego rozwiązania, ale uważnie monitoruje rozwój sytuacji.

© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.