Konkurencja Google dobrze robi? Microsoft wprowadza przyjazne dla firm plany na Office 365

Strona główna Aktualności

O autorze

Z dotychczasowych planów taryfowych dla Office 365 zadowolone były raczej tylko największe przedsiębiorstwa. Oferta dla małych i średnich firm pozostawiała trochę do życzenia. Konkurencja ze strony Google, promującego na każdym kroku swój online'owy pakiet biurowy, od niedawna zapewniający pełną kompatybilność z dokumentami OOXML stosowanymi przez Worda czy Excela, zmusiła Microsoft do zmian. Nowe plany, które wejdą w życie od 1 października, są dla mniejszych przedsiębiorstw znacznie atrakcyjniejsze.

Dotychczasowe trzy plany dla małych i średnich firm – Office 365 Small Business, Office 365 Small Business Premium oraz Office 365 Midsize Business zostaną zastąpione przez trzy nowe plany, na pierwszy rzut oka bardziej elastyczne. Są to:

  • Office 365 Business, dający dostęp do głównych aplikacji Office, tj. Outlooka, Worda, Excela, PowerPointa, OneNote i Publishera, 1 TB konto w usłudze wirtualnego dysku OneDrive, z możliwością edycji i współdzielenia dokumentów w chmurze z poziomu Windows, OS-a X, iPada, tabletów z Windows oraz smartfonów. Cena planu to 8,25 USD za użytkownika miesięcznie (cen w euro jeszcze nie podano).
  • Office 365 Business Essentials, dający dostęp do podstawowych usług w chmurze dla biznesu, w tym poczty elektronicznej, kalendarzy, Office Online, telekonferencji i wirtualnego dysku OneDrive. Cena planu to 5 USD za użytkownika miesięcznie.
  • Office 365 Business Premium, będące połączeniem oferty z planów Business i Business Premium. Cena planu to 12,50 USD za użytkownika miesięcznie.

Najważniejszą zmianą jest brak limitów liczby użytkowników dla każdego z planów. Oznacza to, że przedsiębiorstwo zatrudniające np. 250 pracowników, nie będzie musiało korzystać z planu Midsize Business (12,30 euro za użytkownika miesięcznie), mimo że wszyscy pracują w nim głównie w przeglądarce i wystarczyłby im plan Small Business, dający dostęp do usług online w cenie 4,10 euro za użytkownika miesięcznie (ale przeznaczony dla maksymalnie 25 użytkowników).

Tak samo firmy zatrudniające więcej niż 25 osób uzyskają możliwość tańszego dostępu do desktopowych aplikacji pakietu Office, wykupując potrzebną im liczbę subskrypcji dla Office 365 Business. Nie stracą przy tym możliwości integracji z usługą Active Directory czy dostępu do sieci społecznościowej Yammer.

Microsoft zapowiada też, że w razie zmian w potrzebach firmy znacznie łatwiej będzie dostosować Office 365 do swoich potrzeb – będzie można np. wybranych użytkowników przenieść na plan Enterprise, czy zapewnić im dostęp do takich aplikacji jak Visio, Dynamics czy Project. Zmiany obejmą obecnych abonentów – będą oni mogli od 1 października 2014 przejść na nowe plany albo odnowić dotyczasowe. Rok później konieczne będzie przejście na nowe plany.

© dobreprogramy
s