Konkurencja nie śpi. Po KDE Plasma 5.6 nadszedł nowy GNOME 3.20

Konkurencja nie śpi. Po KDE Plasma 5.6 nadszedł nowy GNOME 3.20

Konkurencja nie śpi. Po KDE Plasma 5.6 nadszedł nowy GNOME 3.20
24.03.2016 17:37

Niedawno informowaliśmy o premierze nowej wersji KDE Plasma oznaczonej numerem 5.6, jednego z najpopularniejszych linuksowych środowisk graficznych. Dziś natomiast pojawiła się duża aktualizacja środowiska GNOME. Mimo że od odejścia od klasycznej dwupanelowej budowy interfejsu część jego użytkowników zdecydowała się na migracje do środowisk, które całymi garściami czerpią ze starszych wersji Gnome’a, wciąż cieszy się on sporą popularnością i jest domyślnym środowiskiem wielu czołowych dystrybucji.

Introducing GNOME 3.20 'Delhi'

Na oficjalnej stronie Gnome’a pojawiła się już informacja o udostępnieniu wersji 3.20 o nazwie Delhi. Jak twierdzi sama społeczność, nad najnowszą odsłoną pracowało 837 programistów, którzy wprowadzili blisko 30 tys. modyfikacji w stosunku do poprzedniej wersji. Dotyczą one mniej lub bardziej istotnych modyfikacji wyglądu środowiska, ale także rozszerzania funkcjonalności gnomowych pakietów czy narzędzi administracyjnych.

Podobnie, jak to było w przypadku KDE Plasma 5.6, jedno z najistotniejszych nowości, także jeżeli chodzi o dalszą perspektywę rozwoju linuksowych środowisk graficznych, stanowi rozwój prac nad nad implementacją serwera wyświetlania Wayland. W GNOME 3.2 można już wybrać możliwość uruchomienia środowiska właśnie na tym serwerze i wygląda na to, że w tym przypadku prace są dalej posunięte, niż w przypadku Plasmy, aczkolwiek jest to kwestia subiektywna.

Kontekstowe okno skrótów
Kontekstowe okno skrótów

Po wyborze na ekranie logowania opcji GNOME (Wayland), użytkownik może już korzystać z takich dobrodziejstw, jak dodatkowe funkcje obsługi systemu myszką, obsługę transferu plików metodą „przeciągnij i upuść” czy możliwość korzystania z gestów opartych na wielu punktach na gładzikach. Nadal jednak korzystanie z serwera Wayland stanowi w tym przypadku raczej źródło informacji o tym, jakie możliwości będą oferowały środowiska w najbliższej przyszłości.

Nowy GNOME oferuje także przydatne i przejrzyste okno skrótów. Dzięki kombinacji klawiszów Ctrl + ? lub Ctrl + F1, użytkownik zyskuje przejrzysty wgląd do predefiniowanych skrótów, które mogą przyśpieszyć i czynić wygodniejszym korzystanie nie tylko w menedżerze plików (który także doczekał się nowości, o czym za moment), ale także w dużej liczbie programów. Okno skrótów nie jest bowiem kontekstowe i dostosowuje prezentowane skróty do aktualnie uruchomionego programu. Twórcy środowiska podkreślają także, że GNOME domyślnie oferuje większą liczbę możliwych operacji, które przeprowadzić można za pomocą prostej kombinacji.

Nowy panel filtrów wyszukiwania w menedżerze plików
Nowy panel filtrów wyszukiwania w menedżerze plików

Wspomniany domyślny menedżer plików w GNOME zyskał nową wyszukiwarkę, która pozwala na całkiem zaawansowane formułowanie kryteriów poprzez filtrowanie. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji możliwość określenia typu plików oraz okresu, w którym po raz ostatni plik był modyfikowany lub używany. Dostępne jest także natychmiastowe usuwanie plików z pominięciem kosza czy dodatkowa opcja skalowania siatki ikon.

Pomniejszych nowości jest znacznie więcej i obejmują one na przykład menedżer zdjęć, z poziomu którego można już dokonywać ich prostej edycji czy obsługę odtwarzaczy z poziomu górnego panelu. Warto także zaznaczyć, że menedżer aktualizacji umożliwia już nie tylko pobieranie najnowszych wersji pakietu, ale także instalację nowych wersji całego systemu operacyjnego. Kod znajduje się na serwerach społeczności, a wkrótce GNOME 3.20 zawita do repozytoriów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)