Konsultanci producentów PC odradzali aktualizację do Windows 10, zalecali powrót do Windows 8.1

Strona główna Aktualności

O autorze

Można powiedzieć, że Microsoft sam się o to prosił, decydując się na obranie konfrontacyjnego kursu ze swoimi wieloletnimi partnerami sprzętowymi. To, że firmy takie jak Lenovo, HP i Dell nie bardzo chcą wprowadzać do swojej oferty komputerów Microsoft Surface nikogo chyba nie zdziwiło. Jednak wygląda na to, że na tym nie koniec – producenci PC nie bardzo chcą włączyć się w promowanie Windows 10, a nawet radzą, by (o zgrozo) odinstalować Windows 10.

Redaktorzy serwisu LaptopMag (należącego do słynnej grupy Tom's Guide) zdecydowali się odegrać rolę tajemniczych klientów, zgłaszających się z całkiem zwyczajnymi problemami do pomocy technicznej, oferowanej przez producentów komputerów. To co ich spotkało niewiele ma wspólnego z oficjalnymi deklaracjami działów PR, które w wiadomościach prasowych podkreślają, jak to bardzo firmy te są zadeklarowanymi zwolennikami Windows 10.

Zaczęło się od Della i prostego pytania o zmianę ustawień przewijania na gładziku Inspirona 15, którego system został zaktualizowany do Windows 10. Pierwsza reakcja pracownika? Mimo że pytanie nie miało nic wspólnego z Windows 10, człowiek Della poinformował, że należy przywrócić poprzednią wersję systemu i przekierował połączenie do innego konsultanta. Tenże stwierdził, że firma otrzymuje pełno zgłoszeń od użytkowników „dziesiątki”, że system ten ma pełno usterek i że lepiej przywrócić na laptopie Windows 8.1.

W wypadku HP poszło o włączenie narzędzia CoolSense, kontrolującego temperaturę laptopa Pavilion x360 (także po aktualizacji do Windows 10). Konsultantka nie zdołała tego zrobić w ciągu 57-minutowej rozmowy, podczas której twierdziła, że nie zaleca klientom aktualizowania systemu do Windows 10. Następnie spróbowała nakłonić redaktora LaptopMag do powrótu do Windows 8.1, a kiedy to nie zadziałało, poradziła zakupić kosztujący 40 dolarów pendrive do reinstalacji poprzedniej wersji.

Lenovo okazało się jeszcze mniej pomocne. Tym razem poszło o przełączenie cyfrowej asystentki Cortana z Windows 10 w tryb stałego nasłuchu. W ciągu 32-minutowej rozmowy większość czasu zeszła na próbę wytłumaczenia o co chodzi dwóm konsultantom mówiącym łamanym angielskim. W końcu udało się otrzymać bezsensowną poradę, by ustawić mikrofon w tryb zawsze włączonego. Na pytanie, jak to zrobić, redaktor dowiedział się jedynie, że należy wykupić pakiet wsparcia technicznego za jedyne 19,99 USD miesięcznie.

Czy te odpowiedzi świadczą o kiepskim stanie telefonicznych linii obsługi klienta, czy też o decyzjach, jakie podjęto za zamkniętymi drzwiami korporacyjnych gabinetów? LaptopMag zwraca uwagę raczej na to pierwsze – i na pewno w wypadku rozmowy z konsultantami Lenovo tak było, tym bardziej że producent ten oferuje sporo porad dotyczących Windows 10 na swoich stronach internetowych. Jednak rozmowy z konsultantami HP i Della pokazują coś innego. Pracownicy takich linii pomocy technicznej raczej nie kierują się swoją inicjatywą, lecz podążają w rozmowie za określonymi odgórnie ścieżkami scenariusza. W tych wypadkach najwyraźniej ustalono, że należy klienta zachęcać do powrotu do dostarczonej wraz z komputerem wersji Windows, przedstawiając zarazem „dziesiątkę” jako źródło kłopotów.

Kilka lat temu sytuacja była zgoła inna, gdy Microsoft wprowadzał na rynek Windows 8, producenci pecetów widzieli w nim zbawcę dla swojego biznesu. Dzisiaj darmowa aktualizacja systemu z Redmond może oznaczać tylko jedno – spadek sprzedaży komputerów osobistych. Co gorsza, w lukratywnym segmencie laptopów premium, gdzie zarabia się znacznie lepiej, niż na plastikowych laptopach za kilkaset dolarów, Microsoft też chce sprzedawać. I jak tu być przychylnym takiemu „partnerowi” i promować jego rozwiązania?

© dobreprogramy
s