r   e   k   l   a   m   a
reklama

Kontrowersyjne warunki użytkowania Photoshop Express

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Nie dalej jak w środę pisaliśmy o niedopatrzeniu firmy Apple podczas opracowywania tekstu umowy licencyjnej przeglądarki Safari dla systemu Windows. Z zapisów End User Licence Agreement (EULA) wynika, że przeglądarki można używać tylko na komputerach Apple, co jednak najprawdopodobniej na szczęście jest tylko sporym chochlikiem redakcyjnym, a nie stanem faktycznym.

Wraz z wersją beta internetowej edycji Photoshop Express ( pisaliśmy o tym w czwartek) do listy firm wydających oprogramowanie na licencjach, których najwyraźniej nikt nie czytał dołączyło także Adobe. W zasadach użytkowania nowego Photoshop Express czytamy bowiem: Adobe nie rości sobie prawa własności do Zawartości użytkownika. Niemniej (...) użytkownik udziela Adobe ogólnoświatowej, wolnej od opłat, nieodwołalnej i wieczystej licencji na użytkowanie, dystrybucję, czerpanie zysków oraz publiczną prezentację Zawartości w całości lub w części, a także dołączenie jej do materiałów i prac znanych w chwil obecnej lub stworzonych później.

Co to oznacza? W skrócie tyle, że zdjęcie z rodzinnego spotkania czy wakacyjnej podróży, nad którym nieświadomie będziemy pracować w internetowym środowisku Photoshop Express może zostać przez Adobe dowolnie wykorzystane, łącznie z odsprzedażą czy umieszczeniem na sklepowym pudełku kolejnej wersji Photoshopa - bez żadnych finansowych gratyfikacji dla nas i bez naszej dodatkowej zgody.

Adobe potwierdza, że tekst umowy licencyjnej nie został dobrze przygotowany. Zgadzamy się z tym, bieżąca treść przewiduje rzeczy, których nigdy byśmy nie zrobili - głosi odpowiedź firmy. Adobe zapewnia, że dział prawny już pracuje nad aktualizacją zapisów umowy licencyjnej. Szkoda tylko, że takie wpadki przytrafiają się wiodącym firmom - zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że tak mało użytkowników zapoznaje się z tekstem EULA przed skorzystaniem z oprogramowania czy usługi.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieTest najlepszych telewizorów na Mundial