Konwergencja aplikacji w wydaniu Ubuntu: Canonical wyprzedza Microsoft

Strona główna Aktualności

O autorze

Wiele można zarzucić Canonicalowi, ale jedno trzeba firmie tej przyznać: gdy się czymś zajmie, realizuje to z dużą konsekwencją. Wygląda na to, że w dążeniu do konwergencji urządzeń, rozumianej jako możliwość uruchamiania dostosowujących się do docelowego ekranu aplikacji na telefonach, tabletach, komputerach i innych urządzeniach, producent Ubuntu wyprzedził Microsoft z jego platformami Windows, Windows RT i Windows Phone.

Jono Bacon, menedżer społeczności Ubuntu, przedstawił na swoim profilu w Google+ aplikację pogodową, zbudowaną z wykorzystaniem Ubuntu SDK. Bazujące na QtCreatorze środowisko pozwala na tworzenie oprogramowania działającego na wszystkich urządzeniach z Ubuntu, zarówno natywnego (Qt/QML) jak i webowego (HTML5), ze wszystkimi specyficznymi dla tego systemu rozszerzeniami. Aplikacje takie mogą być następnie łatwo przekazywane do Ubuntu Software Store, skąd użytkownicy mogą zainstalować je jednym kliknięciem (dotknięciem?).

Aplikacja pogodowa została przygotowana dla telefonów z systemem Ubuntu Touch, jednak bez problemu uruchamia się na desktopie. Co więcej, jej interfejs reaguje na zmiany wielkości okna, dostosowując się do dostępnego miejsca. Oprócz aplikacji pogodowej, na desktopie działa już większość aplikacji systemowych Ubuntu Touch – systemu Canonicala dla urządzeń mobilnych.

Konwergencja w wydaniu Microsoftu, o której dowiedzieliśmy się przy okazji ujawnionych informacji o projekcie Windows Threshold, również obejmować ma ujednolicone środowisko uruchomieniowe, wspólny sklep i aplikacje z interfejsami dostosowującymi się do rozmiarów ekranu. Wizja Canonicala jest jednak bardziej śmiała: Mark Shuttleworth chce, by smartfony z Ubuntu Touch mogły, po podłączeniu do nich pełnowymiarowego ekranu i klawiatury, przekształcać się w normalne PC z Ubuntu.

Niestety do pełnego ujednolicenia stosu oprogramowania systemowego, koniecznego do zrealizowania tej wizji, potrzebne jest jeszcze wiele pracy. Wiemy już, że nowa, ósma wersja środowiska graficznego Unity, korzystająca z nowego serwera grafiki Mir, nie pojawi się w desktopowym wydaniu Ubuntu 14.04 LTS. Dopiero Ubuntu 14.10 będzie pierwszym, który zapewni całkowicie ujednolicone środowisko uruchomieniowe dla aplikacji stworzonych za pomocą Ubuntu SDK, zaś prawdopodobnie dopiero w Ubuntu 16.04 LTS uda się zrealizować wszystkie postulaty Marka Shuttlewortha.

© dobreprogramy
s