Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Kopia zapasowa własnym sposobem

Dawno, dawno temu... za 30 wpisami powstał sobie malutki wpis dotyczący tworzenia kopii zapasowej bez specjalistycznych narzędzi.

Dlaczego do tego wracam? Jakiś czas temu znajomy spytał mnie, czy znam narzędzie, które pozwoliłoby utworzyć kopie konkretnie podanych folderów na dysku. Sprawa wydawała się prosta, a z racji, iż kolega zapewne sam znalazłby wymagane narzędzie, musiał być haczyk. Podczas krótkiej rozmowy wyszły założenia, jakie chciałby, aby to narzędzie spełniało.

Założenia

Oto skrócona i po części opisana lista założeń, jakie byłyby mu potrzebne:

  1. Kopia musi być szyfrowania, gdyż będzie umieszczana zarówno w chmurze prywatnej, jak i publicznej.
  2. Sam plik kopii może zostać otworzony na innej maszynie bez potrzeby instalacji oprogramowania.
  3. Najlepiej jakby do tworzenia kopii nie było wymagane ogromne oprogramowanie
  4. Kopia powinna posiadać relatywnie jak najmniejszą wagę.
  5. Fajnie, jakby dało się tworzyć odrębny backup każdego podanego katalogu oddzielnie, a w razie potrzeby stworzyć jedną dużej wielkości kopię całościową.
  6. Automatyzacja tworzenia kopii oparciu o jakiś harmonogram.
  7. Dbałość o prywatność kopiowanych danych.
  8. Pilnowanie ilości tworzonych kopii, gdyż kopie będzie robiło wielu użytkowników z różnych lokalizacji.

Jak widać, troszkę z tej naszej rozmowy wyszło. Jako, iż lubię niektóre wyzwania, a nie raz ratowaliśmy się ze znajomym i również dzięki temu znamy się tyle lat nie mogłem nie pomóc mu rozwiązać tego problemu. Tak oto powstało narzędzie, które chciałbym przedstawić poniżej, a być może komuś się przyda :)

Backupowiec

Narzędzie jest skonstruowane bardzo prosto. To jedynie skrypt .bat, który wykorzystuje odpowiednie narzędzia za pomocą linii poleceń. Do jego działania potrzebne są dwa narzędzia:

  • 7-zip
  • AxCrypt

Oba programy dostępne są w formie przenośnej, więc to troskę ułatwia sprawę. Jeżeli ktoś korzysta i ma oba programy zainstalowane na swoim komputerze może to również wykorzystać.

Zawartość

Narzędzie składa się z trzech plików

skrypt.exe

Po uruchomieniu tego pliku skrypt wykona całą swoją pracę, informując użytkownika o zakończeniu wykonywania kopii komunikatem na ekranie.

ZMIENNE.txt

Przechowywane są tutaj zmienne ścieżek do wymaganych programów i prostych ustawień narzędzia.

peazaip - ścieżka do pliku wykonywalnego 7z - w tym przypadku nazwa wynika z faktu, iż u znajomego zainstalowany był program PeaZip, który korzysta z 7-zipa

crypt - ścieżka do pliku wykonywalnego aplikacji AxCrypt

password - hasło do naszych zaszyfrowanych kopii

localization - lokalizacja katalogu, w którym mają zostać umieszczone kopie. Narzędzie samoczynnie stworzy katalog "Backup", więc wystarczy podać główny folder nadrzędny

see_old - ustawienie pozwalające podejrzeć pliki uznane za stare (w archiwum znajduje się jedynie skrypt w wersji "cichej", więc właściwie obojętne co tutaj ustawimy

delete_old - usuwamy, bądź pozostawiamy znalezione pliki, które zostały uznane za stare

multiple_archives - 1 dla stworzenia osobnych kopii każdego podanego katalogu, 0 wyłącza tę opcję i wykonuje jedna pełną kopię zawierająca wszystkie wskazane w pliku LOKALIZACJE_BACKUP foldery

days - liczba określająca jak "stare" pliki chcemy wyszukać. Domyślnie jest to 7 dni. "-" oznacza, o ile dni się cofamy w czasie.

Zmienne see_old, delete_old, multiple_archives są typowymi zmiennym typu logicznego i przyjmują wartości 0 i 1, gdzie kolejno 1 - włącza daną opcję, natomiast 0 wyłącza.

LOKALIZACJE_BACKUP.txt

Tutaj znajdziemy listę lokalizacji, których kopie potrzebujemy. Ścieżkę każdego katalogu, którego backup chcemy wykonać wpisujemy w kolejnej linii.

Co udało się osiągnąć?

Narzędzie posiada podstawowe zabezpieczenia. Sprawdza, czy istnieje plik ZMIENNE ORAZ LOKALIZACJE_BACKUP. Dla wszelkiego, na wypadek pomyłkowego usunięcia tych plików.

Skrypt tworzy zależnie od ustawienia archiwa .7z z mocnymi ustawieniami kompresji dla każdego bądź wszystkich razem katalogów łącząc je w jeden plik. W nazwie pliku znajduje się data i godzina uruchomienia skryptu, a w przypadku, kiedy kopia jest wykonywana dla każdego katalogu oddzielnie również jego nazwa.

Następnie archiwa są szyfrowane, a ich pliki źródłowe bezpiecznie nadpisywane. Tak przygotowaną kopie możemy bez przeszkód odtworzyć na komputerze bez żadnego innego oprogramowania - wystarczy do tego jedynie plik kopii i hasło.

Narzędzie przy każdym uruchomieniu sprawdza, czy istnieją pliki kopii starsze niż podana w ustawieniach liczba dni, i jeżeli taki warunek zostanie spełniony, są one bezpiecznie nadpisywane.

Co do ustawienia harmonogramu można to osiągnąć poprzez harmonogram zadań systemowych uzyskując w ten sposób w miarę automatyczne narzędzie pozwalające na łatwe i szybkie stworzenie kopii.

Ciekawostki

Przez jakiś czas był znajomy prowadził nadzór nad tworzeniem kopii, lecz teraz dzieje się to automatycznie. na szczęście jest on mega happy jak to określił, gdyż ma lekkie i w pełni zadowalające go rozwiązanie problemu. Nie musi także zmieniać wielkich zadań w przypadku, kiedy chce dodać do kopii nowy katalog. Wystarczy zmiana jednego pliku.

Podsumowując

Pomysły, sugestie, opinie? Może coś byście dodali, pomysł na ulepszenia? Nie ukrywam, że skrypt i samo narzędzie powstało na podwalinach wpisu, o którym wspomniałem na początku wpisu. Nie jest to rozwiązanie o wielkich możliwościach, lecz nie było takiej potrzeby. Miało być prosto i wygląda na to, że nawet wyszło :) Jeżeli ktoś chciałby wypróbować to cudo, to jest ono dostępne do pobrania stąd.
Niestety nie bierzemy odpowiedzialności za utratę danych, więc prośba o sprawdzenie na katalogach testowych działania narzędzia przed ewentualnym właściwym użyciem ;)

Update 1

Dziękuję za komentarze. Przyzna szczerze, ze nie mam wpisów z ich ogromną ilością, chociaż miło jest przeczytać kolejny. Od powstania wpisu zrobił się mały update.

@edmun zadał dość ciekawe pytanie odnośnie podawania hasła. Wystarczy zakomentowac lub usunąć linijkę ze zmienna password, a wyświetli się okienko do podania hasła.

@Berion zapytał mnie również dlaczego jest to plik wykonywalny. Małe wyjaśnienie można znaleźc w tym komentarzu. Jest tam również kwestia wykrywania zagrożeń. Bardzo dobre stwierdzenie powiązane z bezpieczeństwem - fajnie, że zwrócono na to uwagę.

Jak wspomniałem w powyższym komentarzu nie chodzi o pokazanie gotowca. Nie jest to również żadne kierowanie do sprawdzania jego działania. Może to się komuś przyda, może nie. W razie poszukiwania zastępczych narzędzi można zajrzeć na bloga innych użytkowników lub poczytać o narzędziach w jednym z wpisów powiązanych. Drugi z nich traktuje i pokazuje podwaliny tego wpisu.

Oczywiście każdy ma własne zdanie dotyczące danych kwestii nie zamierzam go w żaden sposób podważać, czy obrażać kogokolwiek w jakikolwiek sposób. Przepraszam także za ewentualne błędy.  

oprogramowanie hobby inne

Komentarze

0 nowych
tylko_prawda   11 #1 19.07.2016 19:05

Wypróbuję.

Moja kopia zapasowa domowym sposobem (skrypt basha):
#!/bin/bash
tar -zcf kopia.tar.gz $1 && gpg -e -a -c kopia.tar.gz

Uruchamia się tak:
./nazwa_skryptu [nazwa katalogu w którym mamy pliki do kopii, np. Pulpit]

Autor edytował komentarz w dniu: 19.07.2016 19:06
bachus   23 #2 19.07.2016 19:14

Hej, fajne. Z ciekawości:
- jak dbasz o retencję danych?
- jest możliwość wykonania backupów przyrostowych/różnicowych?
- jak sprawdzasz integralność backupów?

AlbatrosZippa   14 #3 19.07.2016 19:27

@tylko_prawda: Dzięki muszę zrobić taki skrypt :)

Axles   18 #4 19.07.2016 19:48

Dziwna sprawa, przy pobieraniu pliku Avast zareagował, a na VirusTotal czysto.
Swoją drogą dlaczego Avasta nie ma na VT, przecież był?
Tak więc Arlid muszę ubić pierw Avasta by przetestować :)

  #5 19.07.2016 19:48

Skrypt .bat jako .exe? Brawo!
Backup na tym samym hoscie co dane zrodlowe? Brawo!
https://www.virustotal.com/en/file/0bf282e789ccd818fc484a04edb837b9ceecab9ed748c.../ Ile leszczy złapałeś na tego wirusa?

bachus   23 #6 19.07.2016 20:09

Jak ja robię backup pod Linuksem (domowa maszyna) - sama koncepcja zrzucania do plików, zgranie na zewnątrz to już inna sprawa... Skrypt może wygląda na zamieszany i brzydko zakodowany, ale działa i jestem z niego dumny ;-):
- tworzy folder na dany dzień (gdy np. wykonuje się kilka kopii dziennie z crona),
- każdy plik też ma w nazwie nazwę bazy danych, danę utworzenia,
- pliki są kompresowane.
- wyświetla co robi,
- można wyłączyć z backupu jakieś katalogi.

Tutaj przykład dla stron www (katalogów wg. listy):

#!/bin/bash


DATA=$(date +%F_%R)
CEL="/home/bachus/backup/kopie_stron"
TAR_SW=""

## Funkcja
machnijKopie() {
echo -e " \e[32;1m*\e[0m $STRONA:"
echo -e " \e[32;1m*\e[0m wykonywanie kopii"


tar -cf $CEL/$DATA/$STRONA"_"$DATA.tar$TAR_SW /home/bachus/www/$STRONA/*
echo -e " \e[32;1m*\e[0m gzipowanie kopii" && \
gzip $CEL/$DATA/$STRONA"_"$DATA.tar

}

## I jedziemy...
echo -e "\e[1mTworzenie katalogu dla kopii www:\e[0m"
echo -e "$CEL/$DATA"
mkdir $CEL/$DATA && echo -e " \e[32;1m*\e[0m $DATA"
echo -e "\e[1mKopiowanie baz danych:\e[0m"

## http://www.strona1.pl - WordPress
STRONA="costam.pl"
TAR_SW=" --exclude download"
machnijKopie

## forum.druga_strona.pl - phpBB
STRONA="forum.strona.pl"
TAR_SW=""
machnijKopie

## bachus.org - bachus.org i mantis Arka
STRONA="bachus.org"
TAR_SW=" --exclude arek"
machnijKopie

## Koniec
echo -e "\e[1mZakonczono wykonywanie kopii.\e[0m"

bachus   23 #7 19.07.2016 20:12

Tak robię zrzut mysql:


#!/bin/bash
DATA=$(date +%F_%R)
CEL="$HOME/backup/kopie_baz"

## Funkcja
machnijKopie() {
echo -e " \e[32;1m*\e[0m $BAZA:"
echo -e " \e[32;1m*\e[0m wykonywanie kopii"
mysqldump -h $HOST -u $USER --databases $BAZA > $CEL/$DATA/$BAZA"_"$DATA.sql -p$PASS && \
echo -e " \e[32;1m*\e[0m gzipowanie kopii" && \
gzip $CEL/$DATA/$BAZA"_"$DATA.sql
}

## I jedziemy...
echo -e "\e[1mTworzenie katalogu dla kopii baz danych:\e[0m"
mkdir $CEL/$DATA && echo -e " \e[32;1m*\e[0m $DATA"
echo -e "\e[1mKopiowanie baz danych:\e[0m"

## http://www.strona1.pl - WordPress
#BAZA="bachus_nazwabazy"
#USER=$BAZA
#HOST="localhost"
#PASS="haslonabaze"
#machnijKopie


## http://www.kolejna_baza.pl - WordPress
BAZA="my3495_appl"
USER=$BAZA
HOST="mysql.hostsql.pl"
PASS="haslonabaze"
machnijKopie

## Mantis
BAZA="bachus_mantis"
USER=$BAZA
HOST="localhost"
PASS="haslonabaze"
machnijKopie


## Koniec
echo -e "\e[1mZakoA„czono wykonywanie kopii.\e[0m"

arlid   16 #8 19.07.2016 20:41

@bachus: Co do retencji nie zagłębiałem za bardzo tematu - skrypt nie służył do jakichś wielkich plików i bardziej miał zapewnić dostęp na zasadzie "dzielenia" się plikiem kopii. Co do kopii przyrostowych to we wpisie, który linkowałem na początku temat kopii przyrostowej był poruszany, a zapoczątkował go @M@ster : Tutaj nie jest to przewidziane ze względu na jego przeznaczenie - czynność zbędna do tego, do czego został napisany. Archiwa są testowane przed zaszyfrowaniem. Jak do tej pory ta metoda mnie nie zawiodła nawet dla bardzo dużych spakowanych plików, więc myślę, że to wystarczy.

Całość zaprezentowana bardziej jako ciekawostka. Sam przyjaciel również był zdziwiony tym jak to funkcjonuje i że można "coś" zrobić samodzielnie. Pliki są malutkie i tak na prawdę w stylu "portable". Fajnie, że zadziałało. Może kiedyś powstanie wersja v3 i coś dojdzie jak ponownie coś wymyśli ;p

Twój skrypt całkiem całkiem. Takie małe skrypty często pozwalają nieźle zaoszczędzić na czasie :)

A@AxlesTo ciekawe ;p Na komputerach na jakich to było uruchamiane był AVG, F-Secure, Kaspersky i coś jeszcze z gatunku Free i nie było problemów.

@tylko_prawda Widzę, że sporo osób korzysta z takich rozwiązań :)

Autor edytował komentarz w dniu: 19.07.2016 20:45
  #9 19.07.2016 20:47

Czym kolega tego BAT-a pakował?

Radzę sprawdzić czy ten "kompilator" plików BAT do EXE (aby postronni nie przeglądali kodu) nie posiada jakiegoś wbudowanego dodatku!

Na VT aż się "świeci" na czerwono :)
https://www.virustotal.com/pl/file/40e0d0a3cd29c5a01026e93b1ad704e5554fd6b6a7c1d.../

Ernest Magnus   9 #10 19.07.2016 21:20

Ale fajne! :)

  #11 19.07.2016 21:28

Ciekawy wpis. Dla leniwych jak ja polecam Cobian Backup.
Ale wiadomo że nie ma to jak skroić program/skrypt pod swoje wymagania.
I tutaj faktycznie Linuks rządzi.

Berion   16 #12 19.07.2016 21:58

Co to za skrypt jak jest to EXE? Jeśli to są batche, które niewiadomo po co bindowałeś w jakieś gui, to wystarczyło je powiązać i wrzucić luzem, na diabli plik wykonywalny (nie wiadomo kogo, nie wiadomo z czym, nie wiadomo nawet jak sprawdzić czy backup nie jest uszkodzony - zasada ograniczonego zaufania ;]).

Autor edytował komentarz w dniu: 19.07.2016 22:01
djfoxer   19 #13 19.07.2016 23:55

Prosty, ale świetny pomysł! :) Brawo :)

  #14 20.07.2016 08:44

U siebie w domu korzystam z ownCloud do backupu. Co prawda nie szyfruje, ale obsługuje wersjonowanie plików, a i po usunięciu ko z komputera, nadal można go przywrócić

gaijin   5 #15 20.07.2016 09:57

@bachus: do robienia kopi stron cms Joomla i WordPress służy bardzo dobre rozwiązanie akeebabackup, które można pobudzić poprzez cron do zrobienia kopii o dowolnej godzinie. Można wyłączać foldery, pliki, robić zrzut samej bazy poprzez profile. Odtworzenie z obrazu strony jest dokonywane poprzez instalator akeeba. Odstępstwem od Twojego rozwiązania jest to, iż trzeba by było te zrobione kopie z serwera pobierać dodatkowo gdzie chcesz. Ja tak właśnie robię.

mulp   4 #16 20.07.2016 10:02

@Berion: no faktycznie nie potrzebnie to zamieniane zostało na exe - ale, bat2exe tak naprawdę nie kompiluje prawdziwego exe a obudowuje bat, ale szkoda że autor nie dołączył po prostu tego pliku .bat
- użycie 'mshta' to dla mnie nowość fajna sprawa :)

bachus   23 #17 20.07.2016 10:31

@gaijin: ta, ale nie zawsze mogę tego użyć - korzystam z kilku hostingów gdzie mam dostęp do shella, ale nie mam np. możliwości uruchomienia dodatkowego oprogramowania, więc popełniłem ten prosty skrypt.

SpaceM7c5   6 #18 20.07.2016 10:38

Naprawdę fajnie pomyślane rozwiązanie.

gaijin   5 #19 20.07.2016 10:47

@bachus: akeeba to jest komponent do tych cmsów. Napisałem dla ciekawostki. Osobiście też wole skrypty.

WODZU   18 #20 20.07.2016 12:23

Fajny pomysł :)

  #21 20.07.2016 12:28
edmun   13 #22 20.07.2016 13:55

pozwolę się przyczepić.
Nie dało się inaczej z tym hasłem jak czyste hasło w pliku tekstowym?

pcmasterrace   9 #23 20.07.2016 14:13

> pobieranie randomowych .exe od nie wiadomo kogo
> niepytanie autora o kod źródłowy
> dobre programy 2016

XD

  #24 20.07.2016 15:01

gdyby tylko nie te egzotyczne założenia to rsync byłby idealny ;)

mulp   4 #25 20.07.2016 15:46

@edmun: racja, inna sprawa że jaki masz lepszy pomysł na prosty skrypt bat/cmd który odpalisz z "task menadżera" ? jedynie jakieś gpg i szyfrowanie kluczem publicznym ....

arlid   16 #26 20.07.2016 16:54

@edmun: Dostępna jest i taka wersja. Nie była załączona w archiwum, ale stworzona jak najbardziej. Hasło podaje się po uruchomieniu skryptu. Można wtedy wyrzucić z pliku zmienna dotycząca hasła. Jeżeli chciałbyś spróbować to archiwum już zawiera ten plik.

Domyślnie było tak ze względu na to, że w plikach były rożne hasła i nie zawsze każdy mógł otworzyć odpowiedni dla siebie plik.

"Świecenie" się na czerwono myślę, ze może wynikać z faktu, iż sam "exek" odwołuje się do innych programów - 7z i AxCrypt. Kiedy to było wrzucone ze skryptu problemu nie było. Chociaż wtedy nic nie działało, bo nie miało co działać ;p Wydaje mi się, ze tym jest problem, gdyż próbuje to zakwalifikować to jako nowy "packer".

Oczywiście nie trzeba z tego korzystać. To nie jest obowiązkowe, a wpis można potraktować jako ciekawostkę i spróbować napisać własne rozwiązanie pod swoje wymagania :)

Berion   16 #27 20.07.2016 18:11

@arlid: Unikasz odpowiedzi na kluczowe pytanie, ponawiam:

Dlaczego to jest EXE skoro piszesz o skrypcie i tak na dobrą sprawę nie ma absolutnie żadnego powodu aby był to plik wykonywalny?

Możesz nie odpowiadać i się obrażać, ale z punktu widzenia bezpieczeństwa to cały wpis wygląda jak ciekawy atak socjotechniczny. Podsumujmy:
- zbudowane konto, które dodaje wiarygodności (ilość komentarzy, postów, odznak, czas itd.)
- obszerny wpis na blogu poświęcony temu programowi
- nazywanie programu skryptem (to wektor na ZU)
- ignorowanie zarzutów
- lekceważenie alertów zewnętrznych AV

Nie mam nic do Ciebie, ale tak to wygląda właśnie. Wobec powyższego bałbym się to uruchamiać...

Autor edytował komentarz w dniu: 20.07.2016 18:15
adam9870   13 #28 20.07.2016 18:25

W przypadku Windows polecam sprawdzić Cobian Backup. Wydaje mi się, że spełnia podane wymagania, posiada przyjazne GUI i mnóstwo opcji. Dla mnie najbardziej podobają się:
- możliwość określenia zadania przed wykonaniem kopii i po wykonaniu kopii
- możliwość przesłania pliku z kopią na FTP
- możliwość określenia ilości przechowywanych kopii pełnych i przyrostowych, harmonogramu tworzenia kopii i odstępu między utworzeniem pełnej kopii
- możliwość zabezpieczenia kopii na hasło
- możliwość wykluczenia katalogów/plików z backupu
- możliwość określania kilku miejsc docelowych składania kopii
- opcja Clone task :-)
- zabezpieczenie GUI na hasło
- logi
- możliwość określenia stopnia kompresji pliku z kopią
- możliwość podziału pliku z kopią na kilka mniejszych (dzielenie archiwum)
Oprócz tego, widziałem także opcję (ale nie używałem) wysyłania wiadomości e-mail po utworzeniu kopii.

Ernest Magnus   9 #29 20.07.2016 18:42

@Berion: "- nazywanie programu skryptem (to wektor na ZU) "

Wpadłem ;p

arlid   16 #30 20.07.2016 19:06

@Berion EXE zostało "skompilowane" z prostego powodu - ludzie to edytowali i tam zaglądali, a potem na jednym komputerze było ok, na innym nie.

Nie jest to żaden atak. Jak pisałem nie chodziło o "pokazanie" gotowego projektu, bardziej chciałem pokazać, ze można zrobić coś na wzór narzędzia dla samego siebie. Istnieje na rynku darmowe oprogramowanie, o którym nawet w pisałem - co prawda 4 lata temu - ale to tylko świadczy o tym,, że mogło tam pojawić się więcej funkcji. Nie każdy ich jednak potrzebuje i czasem może wystarczy mu z odrobiną chęci własna konstrukcja. Swoją drogą poczytałem i odkryłem co może powodować te złośliwe krzyczenie programów AV - zaznaczenie opcji "niewidoczności" okienka przy uruchamianiu skryptu. Kiedy okienko ma się pojawiać AV siedzi cicho, a VT co prawda pokazuje zagrożenia, lecz jedynie w mniej znanych oprogramowaniach. Jest to problem wynikający z przeprowadzenia konwersji.

Wystarczy zrobić nawet najprostszy skrypt z poleceniem "mkdir test" i go "skompilować" do exe i mamy podobną sytuację. Tutaj kolejno:

- Skanowanie VT w pliku narzędzia z oknem widocznym: https://www.virustotal.com/pl/file/7cccae82227c66ceaf1ac696aa97c0d81bc64b2422116.../

Dla porównania plik z poleceniem "mkdir" tworzącym jeden folder w miejscu uruchomienia:
https://www.virustotal.com/pl/file/948ad0f172f4d8fc362398fc9eac632674c9e9b595db8.../

To samo dla pliku z okienkiem schowanym (więcej "zagrożeń"):
https://www.virustotal.com/pl/file/59f988ffc648e0547bd2f264217999363359c9265c899.../

https://www.virustotal.com/pl/file/c2061bc6f3b401d96a867551758a3e69fb1f71347f1e2.../

Jak widać w przypadku pliku z pokazującym się okienkiem ilość zagrożeń i ich wykrycie jest identyczne. .

Co do powodu powstania pliku wykonywalnego to nie jest jakiś aż tak ogromny, po prostu w ten sposób uprościłem to trochę, zwłaszcza, że pozostała jakaś opcja konfiguracji, a jak wspomniałem część osób zaglądała tam z ciekawości.

@edmun System wpisywania hasła został lekko uproszczony. Wystarczy zakomentować (domyślnie w archiwum) zmienna password i skrypt zapyta o hasło do szyfrowania z każdym uruchomieniem.

Autor edytował komentarz w dniu: 20.07.2016 19:07
mulp   4 #31 21.07.2016 08:58

@adam9870: "Cobian Backup"

Faktycznie kiedyś nawet używałem - problem z tym programem jest jeden malutki - a mianowicie jego brak rozwijania od 2011 roku, także spory kawal czasu.

gaijin   5 #32 21.07.2016 09:22

@mulp: ostatnia aktualizacja 2012-12-06 Version 11.2.0.582. Sam go używam jednak jeśli stary to co w zamian z podobnymi funkcjami?

Berion   16 #33 21.07.2016 10:11

@arlid: Zupełnie mnie nie przekonuje argument o edycji batchy. Od tego właśnie jest aby modyfikować jeśli trzeba lub nie modyfikować jeśli działanie pokrywa się z oczekiwaniami.

A w jaki sposób "kompilujesz" do EXE? Jeśli używasz do tego czyjegoś programu to on przecież może dodawać coś od siebie.

Zamiast nas przekonać to coraz bardziej wygląda to podejrzanie. ;P Na dodatek pieczętujesz to lakonicznymi stwierdzeniami typu: "jest to problem wynikający z przeprowadzenia konwersji". O wiele lepszym byłoby: "program, który wywołuje pliki wsadowe, alarmuje heurystykę AV i klasyfikuje takie programy co najmniej jako hacktoole"...

@Ernest Magnus: Cóż. ;p
W Windows obligatoryjne jest odznaczenie ukrywania rozszerzeń plików. W Linuksie się nie da podszyć pod jakieś rozszerzenie bo dba o to mimetype, który rozpoznaje plik binarny po magic number/nagłówku, a tekstowy po pierwszych frazach i ewentualnie także rozszerzeniu. Na tej podstawie przydziela ikony i określa czym jest uruchamiany/otwierany.

Autor edytował komentarz w dniu: 21.07.2016 10:18
mulp   4 #34 21.07.2016 10:47

@gaijin: hmm, właśnie obecnie korzystam z własnych prostych skryptów + freefilesync, ale ....

zamierzam sprawdzić
http://www.iperiusbackup.com/backup-software-windows.aspx
oraz
http://www.zmanda.com/download-amanda.php

adam9870   13 #35 21.07.2016 17:58

@mulp: a czego konkretnie brakuje Ci w Cobianie oprócz bieżącej daty ostatniej aktualizacji?

Autor edytował komentarz w dniu: 21.07.2016 17:58
mulp   4 #36 21.07.2016 21:28

@adam9870: Już prawdę mówiąc nie pamiętam ale coś nie działało mi na serwerach lub był problem z przywróceniem kopii - w każdym razie od tamtego czasu go nie używałem.

dre4merOn   7 #37 22.07.2016 13:13

A czy wiecie może jak wyłączyć ten skrypt ze skanowania w Eset Smart Security? Nie mogę go nawet ściągnąć. Eset blokuje pobieranie.

Berion   16 #38 22.07.2016 14:28

@Nivez: To nie jest skrypt! To jest program nazwany "Skrypt.exe".

Możesz wyłączyć osłony, a samą aplikację dodać później do wyjątków. Ale będzie to równie mądre co stosunek z tuzinem prostytutek bez prezerwatywy.

  #39 22.07.2016 17:04

@Berion: Też mi się nie podoba, takie "kompilowanie" skryptów. Akurat w tym przypadku program nie robi nic złego.

Berion   16 #40 22.07.2016 21:52

@e4nd (niezalogowany): W jaki sposób to sprawdziłeś? :)

  #41 23.07.2016 14:13

Wystarczy zatrzymać wykonywanie programu, na etapie wypakowania pliku bat do folderu tymczasowego (%temp%).
Niestety autor nie życzy sobie edycji programu i trzeba to uszanować. Tylko mnie zastanawia dlaczego nie napisał go w kompilowanym języku programowania.

tylko_prawda   11 #42 24.07.2016 16:45

Zamiast .bat exe. Dopiero zauważyłem. Po co?

@e4nd (niezalogowany): A możesz powiedzieć, na jakiej podstawie twierdzisz że on jest niegroźny?

  #43 24.07.2016 18:35

@tylko_prawda: Po edycji pliku.
Poprzedni komentarz nie przeszedł moderacji. Pewnie dlatego że podpada pod ptk.5e komentarzy w regulaminie.

Kot-ek   11 #44 28.07.2016 19:10

Sam kiedyś się zabrałem za coś takiego... i nie skończyłem.

Tyle tylko, że ja podszedłem do tematu od strony PowerShell'a, bo backup miał być również dysku systemowego, a tam jak wiadomo - nie wszystko się prosto kopiuje (użycie Volume Shadow Copy).

  #45 01.08.2016 13:51

A ja bym dodał jeszcze do tego małą apkę C# (moje osobiste upodobania, nie żaden przymus), dzięki której w łatwy sposób będziemy mogli, np. dodać kolejną lokalizację plików do backupu, i wiele innych:)

codeobiect   4 #46 01.08.2016 21:39

@arlid mógłbyś udostępnić cały kod do edycji, bo u mnie coś nie chce działać. Wali błędami itp. Będę wdzięczny.