Korea Północna otwiera się na Internet

Strona główna Aktualności

O autorze

Możliwe, że już wkrótce w Korei Północnej wprowadzony zostanie szerszy dostęp do Sieci. Na razie Internet udostępniono akredytowanym dziennikarzom.

W związku z obchodami 65 rocznicy powstania Partii Pracy w Korei Północnej władze tego państwa udostępniły nieco szerszy dostęp do Internetu. Dotychczas mogli z niego korzystać bez ograniczeń jedynie członkowie władz. Reszta społeczeństwa może łączyć się wyłącznie z oficjalnymi serwisami informacyjnymi kontrolowanymi przez komunistyczny reżym. Jak informuje na Twitterze Melissa Chan z Al Dżaziry, władze umożliwiły dziennikarzom obecnym w Phenianie swobodne korzystanie z Sieci. Dziennikarka mogła połączyć się z Facebookiem, Twitterem, a także przeprowadzić rozmowę za pośrednictwem programu Skype.

Udostępnienie Sieci dziennikarzom może być zwykłą grzecznością ze strony władz, warto jednak zwrócić uwagę, że zbiegło się ono z rejestracją nowych adresów internetowych w Korei Północnej. Jest ich obecnie ponad tysiąc. To niewiele jak na 24-milionowy kraj, możliwe jednak, że to początek powolnego otwierania się na Internet w tym państwie. Północna Korea jest jednym najostrzej traktujących cenzurę krajów na świecie. Dostęp do Sieci, ale także innych mediów jest ściśle kontrolowany. W marcu tego roku informowaliśmy o dystrybucji Linuksa wykorzystywanej w Korei Północnej. Nosi ona nazwę Czerwona Gwiazda i umożliwia dostęp do cenzurowanych portali za pomocą przeglądarki Firefox.

© dobreprogramy

Komentarze