Korea Południowa zamierza do 2020 roku uwolnić się od oprogramowania Microsoftu

Strona główna Aktualności

O autorze

Korea Południowa od dawna jest znana jako prawdziwa twierdza Internet Explorera – z przeglądarki Microsoftu korzysta tam ponad 75% internautów. Odsetek użytkowników systemów operacyjnych z Redmond jest jeszcze wyższy i wynosi ponad 98% (z czego dwie trzecie korzysta z Windows 7). Ten nietypowy stan rzeczy jest efektem regulacji prawnych, w wyniku których koreańscy obywatele zostali zmuszeni do korzystania w handlu elektronicznym z wtyczek ActiveX napisanych jeszcze w zeszłym stuleciu i działających tylko w IE. Wszystko to ma się zmienić do 2020 roku – rząd w Seulu podjął decyzję o pożegnaniu się z Microsoftem i przejściu na otwarte rozwiązania.

Serwis etnews.com informuje o debacie, jaka miała miejsce 25 czerwca w koreańskim ministerstwie nauki i informatyki, poświęconej planom ożywienia inicjatyw Open Source w tym kraju. W jej trakcie Lee Hyeok-jae, szef krajowej agencji promocji przemysłu teleinformatycznego NIPA przedstawił stan realizacji planu przygotowanego w kwietniu zeszłego roku przez ekspertów ze świata nauki i biznesu IT, którego celem było stworzenie wolnego, niezależnego systemu operacyjnego, wraz z towarzyszącym mu ekosystemem oprogramowania.

Bezprecedensowa w Korei współpraca między sektorem publicznym i prywatnym jest wynikiem zaniepokojenia decydentów sytuacją związaną ze wsparciem dla systemów operacyjnych Microsoftu. Z porzuconego przez Redmond Windows XP korzysta w tym kraju ok. 25% użytkowników, pozostali zaś pracują przede wszystkim na Windows 7 – dla którego wsparcie zakończy się w 2020 roku. Idąc w ślady Chin, koreański rząd chce, by następcą „siódemki” został otwarty, krajowy system operacyjny, bazujący na Linuksie.

Zanim do tego dojdzie, proces transformacji microsoftowej monokultury w otwarty ekosystem oprogramowania przejść musi kilka etapów. Do 2017 roku koreański Internet ma zostać doprowadzony do stanu zgodności ze standardami HTML5, tak by można było z niego korzystać za pomocą wszystkich nowoczesnych przeglądarek i systemów. Stosowanie ActiveX na witrynach należących do administracji państwowej ma zostać zakazane. Dokumenty udostępniane przez instytucje publiczne mają być dostępne w różnych formatach, takich jak PDF i HWP (format bardzo popularnego w Korei pakietu biurowego Hancom Office – przyp. red.).

W 2018 roku rząd ma przeprowadzić audyt pierwszych wdrożeń rozwiązań Open Source w administracji, by ustalić, czy pozwoliły one na ograniczenie wydatków. Jeśli się to potwierdzi, prace w tej dziedzinie zostaną poszerzone na rozwiązania, które miałyby znaleźć zastosowanie w środowiskach akademickich oraz u użytkowników domowych.

Opensource'owa społeczność Korei Południowej jest bardzo zadowolona z tej inicjatywy, jednak wskazuje na poważny brak rządowego planu: brak standaryzacji formatu dokumentów. Zdaniem Songa Sang-hyo, przewodniczącego Open Source Software Association z Seulu, standaryzacja taka jest pilniejszą sprawą niż wdrażanie różnorodnych narzędzi. Wykorzystywanie różnych formatów dokumentów, takich jak HWP i PDF, szkodzi ożywieniu programistycznych inicjatyw związanych z otwartym oprogramowaniem.

Microsoft nie skomentował tych rewelacji. Uzyskały one za to potwierdzenie ze strony Wspólnot Europejskich. Na stronach serwisu europa.eu opublikowano informacje o staraniach rządu Korei Południowej na rzecz umocnienia opensource'owych społeczności i ich projektów, szczególnie w dziedzinie chmur obliczeniowych i wirtualizacji. Seul miał uznać działania te za kluczowe dla postępu technicznego i wychowania utalentowanych programistów.

© dobreprogramy
s