Kororaa łamie GPL

Strona główna Aktualności

O autorze

Kororaa to ciekawa dystrybucja oparta o Gentoo. Popularność zdobyła dzięki wersji Live CD, która jako pierwsza pozwoliła na łatwe uruchomienie i przetestowanie popularnej ostatnio technologii Xgl. Niestety, to właśnie dążenie do ułatwienia życia użytkowników spowodowało problemy.

Aby uruchomić Xgl potrzebna jest obecność firmowych sterowników do kart graficznych (nVidia lub ATI), gdyż tylko one zapewniają pełną sprzętową akcelerację. Niestety, sterowniki te nie są wypuszczane na otwartych licencjach i umieszczanie ich w dystrybucjach jest łamaniem licencji GPL, która wymaga, aby wszystkie komponenty systemu były licencjonowane także na GPL. Twórcy dystrybucji dostali ostatnio e-mail (prawdopodobnie od jednego z programistów jądra) z żądaniem przestrzegania licencji. W związku z tym, prace nad dystrybucją zostały zawieszone, aktualnie trwają konsultacje z prawnikami i przedstawicielami firm tworzących sterowniki.

Sprawa ta pokazuje, że czasem dobre chęci mogą rozbić się o zbyt ścisłe trzymanie się licencji. Miejmy nadzieję, że sytuacja zostanie szybko rozwiązana na korzyść twórców tego ciekawego projektu.

© dobreprogramy
s