Korzystanie z Twittera może wywołać psychozę

Korzystanie z Twittera może wywołać psychozę

Korzystanie z Twittera może wywołać psychozę
Karolina Kowasz
11.08.2014 13:04

Zgodnie z opinią lekarzy ze Szpitalu przy Uniwersytecie Medycznym w Berlinie, korzystanie z Twittera może wywołać psychozę wśród użytkowników podatnych na takie schorzenie. Postawioną tezę udowadnia praca Twitter psychosis: a rare variation or a distinct syndrome? (ang. Psychoza Twittera: rzadka przypadłość czy odrębny zespół?), w której możemy znaleźć opis przypadku 31-letniej kobiety chorej na wyżej wymienione schorzenie. Choroba rozwinęła się u niej z powodu spędzania zbyt dużej ilości czasu na pisaniu i czytaniu wiadomości, które nie miały więcej niż 140 znaków.

Obraz

Kobieta oznaczona w pracy jako Mrs C, wymyśliła sobie nieistniejące połączenia pomiędzy opublikowanymi na Twitterze wiadomościami od rozmaitych użytkowników. Uznała je za ukryte wiadomości od nieokreślonego celebryty. Mrs C rozpoczęła zauważać połączenia także w rzeczywistym świecie, co przełożyło się na jej zachowanie. Wiadomości, rozumiane jako polecenia wykonania określonych zadań wysyłane do niej od tajemniczej organizacji (podobnej do sekty), były dokładnie przez kobietę wykonywane.

Ponadto, chora niejednokrotnie spędzała całe dnie na czytaniu i odpisywaniu na wiadomości, zupełnie zaniedbując swoje relacje ze znajomymi, a nawet zapominając o konieczności jedzenia czy snu. Ostatecznie poczuła się zupełnie zdesperowana, gdyż nie była w stanie spełniać wszystkich zadań. Kobieta obawiała się co się z nią stanie, jeżeli ich nie wykonana, zaczęły ją coraz częściej napadać myśli samobójcze. Jej przypadek okazał się być typową psychozą, w której obraz świata rzeczywistego zostaje zniekształcony w umyśle.

Warto wspomnieć, że opisana w pracy osoba, nie posiadała w swojej rodzinie żadnego przypadku psychozy, zaś okazjonalne palenie marihuany przez kobietę, według lekarzy, nie miało wpływu na zmianę jej stanu zdrowia psychicznego. Lekarz sugeruje, że jej choroba została wywołana przez zbyt dużą ilość nagłych wiadomości na Twitterze, oraz, że podobne skutki mogą pojawić się u innych, podatnych użytkowników. Ponieważ wiadomości w serwisie mogą mieć jedynie 140 znaków, autorzy pracy są przekonani, że nagromadzenie w nich symboli i metafor, a także pozory, iż niektóre z twitnięć są ze sobą powiązane, mogą u twitterowiczów wywołać lub pogłębiać rozmaite psychozy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)