Koszalin ma poważne problemy z budową miejskiej sieci Wi-Fi

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzięki projektom finansowanym z funduszy unijnych, w Polsce coraz szybciej postępuje cyfryzacja. Inteligentny Koszalin jest jednym z takich projektów, a celem inwestycji jest m.in. powstanie 66 HotSpotów na terenie miasta. Według pierwotnych założeń wszystkie punkty dostępowe miały być oddane mieszkańcom w czerwcu. Niestety na chwilę obecną do użytku zostały udostępnione tylko 23 punkty, a w niektórych miejscach, mimo charakterystycznej tabliczki „HotSpot Koszalin” bezprzewodowa sieć jest niedostępna. Taka sytuacja występuje przy delegaturze Urzędu Wojewódzkiego, Zachodniopomorskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich, a także przy dwóch gimnazjach.

Małgorzata Buśko – dyrektor Wydziału Informatyki ratusza – przyznaje, że we wspomnianych miejscach punkty dostępowe nie zostały jeszcze utworzone. Natomiast realizacja całego projektu przesunęła się przez kłopoty z budową serwerowni. Miasto musiało ogłosić nowy przetarg, bo z pierwotnym wykonawcą procesuje się w sądzie. Pani Buśko tłumaczy, że bez serwerowni Koszalin nie może podpiąć urządzeń potrzebnych do utworzenia kolejnych hot-spotów.

Zaistniałej sytuacji nie łagodzi Urząd Komunikacji Elektronicznej, który niedawno wprowadził nowe wymagania dotyczące publicznych punktów dostępowych. Nowe wymogi nakazują, żeby osoba korzystająca z internetu przez 45 minut była rozłączana na kwadrans. Urządzenia zamówione przez Koszalin nie są przystosowane do nowych wytycznych, przez co miasto będzie miało na głowie jeszcze jeden problem do rozwiązania. Jednak Małgorzata Buśko zapewnia, że wszystko będzie gotowe najpóźniej do 15 lutego 2015 roku, bo wtedy mija ostateczny termin na rozliczenie projektu Inteligentny Koszalin.

W ramach projektu powstają nie tylko HotSpoty. Miasto buduje także infrastrukturę światłowodową, monitoring miejski i centralny system sterowania sygnalizacją świetlną.

© dobreprogramy
s