reklama

Kraje skandynawskie i Finlandia przepytują Facebooka

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Agencje ochrony danych osobowych w Norwegii, Szwecji, Danii i Finlandii postanowiły zająć się zarządzaniem danymi użytkowników przez Facebooka.

Jak informuje serwis Physorg, agencje z wymienionych krajów chcą poznać szczegóły przechowywania i przetwarzania danych osobowych obywateli przez portal społecznościowy. W imieniu ich władz Norweska Agencja Ochrony Danych Osobowych wysłała do Facebooka listę 45 pytań. Według przewodniczącego szwedzkiego odpowiednika UOKIK, Hansa-Olofa Lindbloma, jest to popularna praktyka, która ma na celu zapoznanie się z działaniami największego obecnie portalu społecznościowego.

Pytania poruszają między innymi mało popularną kwestię konsekwencji klikania „Lubię to!” jako komentarza do umieszczanych przez innych treści. Ponadto organizacje chcą się dowiedzieć jak dane umożliwiające określenie nazwiska i adresu użytkownika są udostępniane firmom trzecim, i co się dzieje ze zdjęciami i wypowiedziami, które mogą sugerować preferencje seksualne lub poglądy religijne użytkowników.

Facebook ma czas do końca sierpnia aby udzielić odpowiedzi Skandynawom na wszystkie pytania, ale nie dłużej niż w 3-4 zdaniach. Jak powiedział Bjørn Erik Thon z norweskiej agencji Mimo ciągłych prac nad lepszym informowaniem użytkowników, wciąż nie jest jasne jakie informacje Facebook zachowuje dla siebie, co się z nimi dzieje, i jakie dane udostępnia firmom trzecim.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama