Krajowy finał konkursu Imagine Cup 2006

Strona główna Aktualności

O autorze

W siedzibie firmy Microsoft w Warszawie, odbyły się rozgrywki finałowe krajowego etapu konkursu Imagine Cup 2006 w kategorii Projektowanie Oprogramowania. Do ostatecznej rywalizacji stanęło 10 najlepszych zespołów, reprezentujących czołowe polskie uczelnie. Uczestnicy zaprezentowali projekty, których motywem przewodnim było hasło tegorocznej edycji konkursu - wyobraź sobie świat, w którym technologia pozwala nam żyć zdrowiej. Laur zwycięstwa przypadł drużynie HeartBIT@PUT, reprezentującej Politechnikę Poznańską. Nagrody dla zwycięzców ufundowały firmy Orange oraz Microsoft.

Do ogólnopolskiego finału kategorii Projektowanie Oprogramowania konkursu Imagine Cup 2006 zakwalifikowało się 10 zespołów z całej Polski. Zadaniem studentów było stworzenie oprogramowania, które pozwoli ludziom żyć zdrowiej. Jednym z najważniejszych kryteriów oceny prac konkursowych była ich innowacyjność i pozytywny wpływ na jakość życia społeczeństwa.

Tegoroczny finał ogólnopolski trwał dwa dni. Pierwszego dnia finaliści uczestniczyli w profesjonalnych warsztatach technik prezentacji, dzięki którym mogli lepiej przygotować się do zaprezentowania swoich projektów następnego dnia. Po południu odbyła się także "sesja plakatowa", w trakcie której sędziowie mieli możliwość dokładnie przyjrzeć się każdemu projektowi i porozmawiać z członkami poszczególnych zespołów.

Największe emocje budził drugi dzień finałów, czyli decydująca rozgrywka. Wszystkie 10 drużyn zaprezentowało swoje projekty przed jury konkursu. Każdy zespół miał 20 minut na przeprowadzenie prezentacji i przekonanie sędziów, że to jego aplikacja powinna wygrać tegoroczną edycję konkursu. Prezentacje drużyn odbywały się w języku angielskim.

Zwycięzcą finału ogólnopolskiego konkursu Imagine Cup 2006 w kategorii Projektowanie Oprogramowania okazała się drużyna HeartBIT@PUT z Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Poznańskiej w składzie: Marcin Ignac, Mieszko Stelmach, Bartosz Rapp i Wojciech Świtała. Studenci stworzyli aplikację o nazwie HeartBIT, służącą do zdalnego monitorowania
i diagnozowania problemów z sercem na podstawie wyników badania EKG. Rozwiązanie umożliwia przeprowadzenie pomiaru EKG za pośrednictwem przenośnego elektrokardiografu, połączonego z Pocket PC oraz, w razie potrzeby, konsultację z lekarzem. Aplikacja została przygotowana zarówno z myślą o pracownikach medycznych, jak i indywidualnych użytkownikach, chcących uzyskać możliwość kontrolowania pracy swego serca w każdym miejscu i o każdej porze. Promotorem zespołu jest dr inż. Jacek Jelonek.

Drugie miejsce wywalczył zespół inPUT z Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Poznańskiej w składzie: Marek Wronowski, Michał Tartanus, Michał Zygmunt oraz Szymon Wybrański. Stworzona przez nich mobilna aplikacja o nazwie foodExplorer pomaga podejmować decyzje odnośnie diety i spożywanych posiłków, wskazując - zgodnie ze skonfigurowanym wcześniej profilem użytkownika - najzdrowsze dla niego pokarmy. Rozwiązanie przypomina również o porach spożywania posiłków, a także podaje informacje o miejscach, w których można zjeść zdrowy posiłek będąc poza domem. Promotorem zespołu jest dr inż. Mikołaj Sobczak.

Trzecie miejsce na podium zajęła drużyna GarbWatchers z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej w składzie: Marek Antoniuk, Marcin Bartoszuk, Arkadiusz Kondratiuk i Jakub Jałbrzykowski. Zaprojektowana przez nich aplikacja o nazwie GarbWatrcher pomaga użytkownikowi zachować prawidłową postawę podczas pracy przy komputerze. Sprzężone z kamerą internetową narzędzie ostrzega użytkownika za każdym razem, gdy ten zaczyna się garbić. Promotorem zespołu jest dr inż. Jolanta Koszelew.

Zabawa finałowa, połączona z uroczystym rozdaniem nagród, odbędzie się wieczorem w kręgielni Arco w Warszawie. Członkowie zwycięskiego zespołu HeartBIT@PUT otrzymają nagrody ufundowane przez firmę Orange, Partnera finału krajowego konkursu Imagine Cup 2006 - telefony Smartphone SPV M3000 z Windows Mobile 5.0, a także oprogramowanie Visual Studio 2005 Professional, ufundowane przez Microsoft. Studenci z Politechniki Poznańskiej w dniach 8-10 maja br. będą reprezentowali Polskę w Słowenii podczas finałów Europy Środkowo-Wschodniej, rywalizując z dziewięcioma innymi zespołami. Trzy drużyny, które w Słowenii okażą się najlepsze i zajmą medalowe pozycje pojadą w sierpniu na światowe finały Imagine Cup 200 do stolicy Indii, Delhi, gdzie walczyć będą o 25 tys. USD.

Imagine Cup jest największym międzynarodowym konkursem technicznym dla studentów. W tym roku jest organizowany już po raz czwarty. Podczas gdy w pierwszej edycji konkursu wzięło udział około 1 tysiąca studentów z 25 krajów, tegoroczna edycja zgromadziła rekordową liczbę około 100 tysięcy uczestników z ponad 170 państw, w tym 1084 studentów z Polski. Uczestnicy rywalizują ze sobą w 6 kategoriach: Projektowanie Oprogramowania, Algorytm, Film krótkometrażowy, Technologie informatyczne, "Projekt Hoshimi" oraz Projekt interfejsu. Uczestnicy każdej z tych kategorii wykorzystują technologię do rozwiązania stawianego przez organizatorów problemu. W tym roku motywem przewodnim konkursu jest "technologia, która pozwala ludziom żyć zdrowiej". Łączna suma nagród w konkursie to ponad 120 tys. dolarów.

W zeszłorocznej edycji konkursu, w kategorii Visual Gaming (aktualnie pod nazwą "Projekt Hoshimi") studenci Politechniki Poznańskiej i Politechniki Łódzkiej zdeklasowali drużyny z całego świata, zajmując na światowych finałach w Japonii odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce.

© dobreprogramy
s