Kręć bezpiecznie – ubezpiecz swój procesor

Kręć bezpiecznie – ubezpiecz swój procesor

Kręć bezpiecznie – ubezpiecz swój procesor
05.09.2014 13:56

Produkowane obecnie procesory są dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniem, m.in. przez szereg wbudowanych czujników monitorujących ich temperaturę i między innymi systemy zwalniające taktowanie, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie oznacza to jednak, że podkręcanie jest procesem w 100% bezpiecznym. Uszkodzić procesor można poprzez ustawienie zbyt wysokiego napięcia, szczególnie w sytuacjach gdy chcemy wydusić z naszego CPU maksimum wydajności.

Można się przed tym zabezpieczyć. Intel od 2 lat oferuje opcję Intel Performance Tuning Protection Plan. Do niedawna była ona dostępna online tylko dla osób, które wykupiły ją korzystając z płatności PayPal. Teraz ubezpieczenie od uszkodzeń procesora, będących bezpośrednim następstwem podkręcania można też kupić w sklepach Komputronik i Morele.net. Wkrótce lista sklepów powinna się poszerzyć.

Ochronę Performance Tuning Protection Plan można dokupić do wybranych procesorów Intela z odblokowanym mnożnikiem. W ramach programu możliwa jest wymiana procesora w wersji box, uszkodzonego na skutek pracy z parametrami innymi niż podane w specyfikacji, na nowy.

Obraz

Ubezpieczenie dokupione do jednego procesora pozwala na jednorazową wymianę, jeśli komponent rzeczywiście uległ zniszczeniu po podkręceniu. Ewentualne pozostałe wady i uszkodzenia nie będące bezpośrednim następstwem podkręcania, obejmuje tradycyjna gwarancja. Program działa równolegle do standardowej, 3-letniej gwarancji i nie ma na nią żadnego wpływu – po prostu obejmuje dodatkowe, potencjalne uszkodzenia, gdy procesor pracuje w warunkach „podwyższonego ryzyka”. Należy jednak pamiętać, że procesor objęty jest PPTP tylko do końca okresu gwarancyjnego.

Procedura wymiany odbywa się za pośrednictwem sklepu, w którym został kupiony procesor, jest prosta i „bezbolesna”. Należy odnieść uszkodzony procesor i dostarczyć Kod Aktywacji, który został wydany przy zakupie ubezpieczenia. Zabezpieczenie w ramach programu nie przenosi się na kolejny procesor, więc po wymianie warto ponownie zainwestować. Plan ochronny można dokupić osobno, ale nie później niż rok po nabyciu danego procesora. Programem objęte są modele od Pentium po serię K Extreme Edition. Ceny dodatkowego zabezpieczenia zależą oczywiście od modelu i wahają się od 39 zł do 99 zł. Programem objęte są modele:

Obraz

Oczywiście jeśli okaże się, że przy zakupie zaszła pomyłka, można starać się o zwrot kosztów i ewentualnie kupić zabezpieczenie dla właściwego modelu procesora. Intel zarezerwował sobie na to 45 dni. Warunkiem zwrotu jest niewykorzystanie Kodu Aktywacji – innymi słowy nie można odzyskać pieniędzy po wymianie procesora na nowy. Warto tu zaznaczyć, że nie od razu można zabierać się za podkręcanie. Intel zarezerwował sobie aż 30 dni na sfinalizowanie transakcji, zapisanie danych ze sklepu i synchronizację między bazami. Szczęśliwie dla użytkowników, nie muszą oni już nigdzie rejestrować swojego nowego procesora sami. Wszystkie informacje na temat planu i Kod Aktywacji, który każdy otrzymuje przy zakupie, znajdą się na koncie użytkownika na stronie Intela. Po upłynięciu miesiąca od zakupu można spokojnie zabierać się za manipulację mnożnikami, a jeśli coś pójdzie nie tak, z czystym sumieniem starać się o wymianę.

Podkręcanie procesora to spore ryzyko, więc producent postanowił przynajmniej częściowo zabezpieczyć nabywców. Intel zaznacza także, że nie obejmuje programem żadnych innych części komputera. Intel zdecydował się na taką formę zabezpieczenia dla overclockerów już 2 lata temu, by zapewnić im komfortowe warunki do podkręcania, mimo że oficjalnie podkręcania nie popiera, co wielokrotnie podkreśla w FAQ programu, nie zamierza także udzielać żadnych wskazówek w tej dziedzinie (w końcu każdy szanujący się overclocker ma swoje sposoby). Widać jednak wyraźnie, że Intel darzy overclockerską brać sympatią. W dzisiejszych czasach przygodę z podkręcaniem można zacząć bardzo łatwo – wystarczy kilka kliknięć.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)