Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Aplikacje, które musisz mieć na Nokii N9

Zakładając tego bloga planowałem między innymi dzielić się informacjami o ciekawych aplikacjach, które warto zainstalować na Nokii N9. Poniżej zbiorcza, alfabetyczna lista programów, których albo sam używam, albo uważam za godne polecenia. Zdecydowaną większość można pobrać ze sklepu Nokii, kilka wymaga jednak ręcznej instalacji. O nowościach będę pisać niezależnie, w miarę jak będą się pojawiać, uzupełniając jednakże tę listę.

Anti MosquitoPod tą nazwą kryje się nietypowy programik, który ma za zadanie... odstraszać komary ;) Aplikacja emituje dźwięk wysokiej częstotliwości (do wyboru 14, 16 i 20 kHz), którego komary ponoć nie lubią, a jest już niesłyszalny dla przeciętnego człowieka. Autor zapewnia, że Anti Mosquito odstrasza 3000 gatunków komarów. Niestety z uwagi na obecną porę roku nie miałem jeszcze okazji sprawdzić jak sprawuje się w praktyce ;) Warto jednak pobrać, aby czekał w pogotowiu na swój czas.

Battery UsagePrzydatne narzędzie monitorujące ilość energii pobieranej przez system i poszczególne aplikacje — zarówno te systemowe, jak i stworzone przez niezależnych producentów. Battery Usage podaje dokładne informacje na temat czasu pracy na baterii, procentowego udziału w konsumpcji energii poszczególnych składników, a także szereg innych, przydatnych danych i statystyk, w tym np. szacunkowy czas pracy jaki pozostał do momentu wyczerpania się energii zgromadzonej w akumulatorze.

BordZdecydowanie najlepszy program do rysowania jaki znajdziecie w sklepie Nokii. Bord to wirtualna tablica po której można mazać kredą. Brzmi może mało spektakularnie, ale wierzcie mi, że efekty są naprawdę zaskakujące. Duża w tym zasługa wysokiego stopnia realizmu. Do wyboru są dwa tła, kilka kolorów kredy o różnych grubościach i naturalnie gąbka. Na szczęście nic nie piszczy przy rysowaniu ;) Świetna zabawka nie tylko dla dzieciaków, ale także jeżeli chcecie zrobić romantyczną niespodziankę swojej „drugiej połówce”. Zapewniam, że wrażenie można wywrzeć nie mniejsze niż bukietem róż :)

Camera ProCamera Pro to aplikacja do robienia zdjęć, nie zachęcająca co prawda wyglądem interfejsu, ale oddająca za to do dyspozycji funkcje, których nie znajdziemy w systemowym Aparacie. Są to m.in. timer, zdjęcia seryjne, bracketing (zdjęcia o różnym przesunięciu ekspozycji do HDR), linie pomocnicze, wirtualny horyzont, kompas i kilka innych. Z drugiej jednak strony program ten nie oferuje znaczników geograficznych, filtra kolorowego, wykrywania twarzy i jest mniej przyjazny w obsłudze. Warto go mieć pod kątem pejzaży i HDR, ale na co dzień używać domyślnego.

CloudGPSUmożliwia przeglądanie map OpenStreetMap, Google Maps, Google Satellite, Virtual Earth i wielu innych z poziomu jednego wygodnego interfejsu. Przeglądanie i to jakie! Autor położył nacisk aby przesuwanie, powiększanie, pomniejszanie map, słowem aby cała nawigacja odbywała się możliwie płynnie. I trzeba przyznać, że naprawdę mu się to udało. CloudGPS oczywiście wykorzystuje odbiornik GPS do ustalenia naszej pozycji, kompas do automatycznego obracania map itd. Choć program nie aspiruje raczej do miana nawigacji samochodowej, jest też tryb 3D oraz nawigacja turn-by-turn tj. wyznaczanie trasy z podpowiedziami wyświetlanymi na ekranie.

DropN9Klient usługi Dropbox — internetowego dysku na którym można przechowywać dokumenty, zdjęcia, muzykę i inne pliki. Aplikacja ma formę przejrzystego menedżera plików z którego poziomu możemy przeglądać nasze zasoby, pobierać pliki i wykonywać na nich wszelkie operacje (kopiowanie, przenoszenie, zmiana nazwy itp.). Oczywiście jest też opcja wgrywania wskazanych plików z telefonu, a także publicznego udostępniania. Obsługa wymaga z początku chwili przyzwyczajenia, nie zmienia to jednak faktu, że dla użytkowników Dropboksa jest to pozycja obowiązkowa.

File ManagerAutor tego programu zachwala, że to najlepszy menedżer plików dla Nokii N9. Te przechwałki nie są bezpodstawne — File Manager jest w pełni funkcjonalny, łatwy w obsłudze, ładnie zaprojektowany i bardzo dobrze przystosowany do obsługi palcem (duże elementy interfejsu). To bezsprzecznie najlepszy wybór dla typowych użytkowników, którzy od takich programów oczekują przede wszystkim łatwego operowania na plikach i możliwości uruchamiania pakietów instalacyjnych, zaś w czeluści systemowych folderów zagłębiają się incydentalnie bądź wcale.

FileboxMenedżerem plików, którego sam używam jest właśnie Filebox. Względem File Managera ten program jest trochę bardziej rozbudowany, oferuje m.in. Schowek, Zakładki (przydatne przy nawigowaniu po folderach systemowych), pakowanie i rozpakowywanie plików (do formatów tar, tag.gz i zip), czy możliwość otwarcia Terminala bezpośrednio w aktualnym folderze. Z drugiej jednak strony Filebox jest mniej wygodny w obsłudze (szczególnie opcja przenoszenia plików została tu dość nietypowo rozwiązana), jeżeli więc nie potrzebujesz tych opcji to pozostań przy File Managerze.

Firefox for mobileMobilna wersja popularnej przeglądarki, przeniesiona z Maemo. W stosunku do systemowego odpowiednika jest odczuwalnie wolniejszy, ale ma wygodniej rozwiązane przeglądanie kilku stron na raz, oferuje synchronizację zakładek z komputerem, dodatki oraz nie wyświetla na stałe paska adresu w widoku poziomym. Wiernie renderuje strony (nie ma na sztywno powiększania czcionek), co w zależności od upodobań może być zaletą bądź wadą. Program wymaga ręcznej instalacji, szczegóły pod powyższym linkiem.

FM RadioBardzo prosta aplikacja, o ascetycznym wręcz interfejsie, umożliwiająca słuchanie radia FM na Nokii N9. Program jest jeszcze w fazie wczesnego rozwoju więc dostępne opcje ograniczają się obecnie jedynie do wyboru częstotliwości. Nie ma możliwości wyszukiwania stacji, zapisywania, nie ma obsługi RDS itp. Jednak to co najważniejsze działa (zazwyczaj). Wymaga ręcznej instalacji, włączonego Bluetooth i podłączonych słuchawek. Szczegółowa instrukcja pod powyższym linkiem.

IonicProsty czytnik ebooków w formacie EPUB. Oczywiście nic nie zastąpi zapachu, dotyku i szelestu prawdziwego papieru, ale przy odrobinie samozaparcia książki można czytać także na Nokii N9. Ionic oferuje wszystkie najważniejsze funkcje jakie powinny znaleźć się w programie tego typu — bibliotekę ze zgromadzonymi tytułami, możliwość dodawania zakładek i wygodną nawigację. Pozwala także na powiększanie tekstu, regulację jasności z poziomu czytnika, a ponadto posiada trzy kompozycje kolorystyczne do wyboru, w tym widoczną na screenie sand.

iplaPolski program przeistaczający Nokię N9 w przenośny telewizor. Ipla umożliwia oglądanie przez internet seriali, relacji sportowych i programów rozrywkowych nadawanych przez kanały telewizyjne grupy Polsat. W całkiem niezłej jakości i za darmo. Materiały te można także pobrać do pamięci telefonu w celu późniejszego obejrzenia. Dla użytkowników telefonów Nokia jest jeszcze bonus: iplaNEWS, czyli możliwość oglądania na żywo kanałów Polsat News, TV Biznes oraz Superstacji (z ograniczeniem do terytorium Polski). Transmisje te są sponsorowane przez Nokię, niestety często nie działają prawidłowo.

Internet RadioPlayer umożliwiający obiór audycji stacji radiowych nadających sygnał w Internecie, wydany przez firmę Nokia. Zawiera olbrzymią listę stacji posegregowanych m.in. według krajów i rodzajów nadawanej muzyki. Z polskich nadawców można tam znaleźć m.in. radio Chilli Zet, Eska, RMF FM, RMF Maxx, Roxy FM, TOK FM, WAWA, Złote Przeboje i wiele, wiele innych. Interfejs programu jest bliźniaczo podobny do systemowego odtwarzacza muzyki i tak samo prosty w obsłudze.

Nokia City SceneNokia City Scene to trójwymiarowy, wirtualny przewodnik po miastach, coś w rodzaju Google Street View. Pozwala na wędrówkę po realistycznie odtworzonych centrach miast, wyszukiwanie sklepów, punktów gastronomicznych i usługowych, daje możliwość integracji z serwisami społecznościowymi takimi jak Facebook i Foursquare. Niestety na tym etapie trójwymiarowa baza programu jest ograniczona do raptem kilkunastu miast, z powodzeniem można go jednak wykorzystywać do nawigacji pieszej ponieważ oferuje pełne pokrycie przy widoku 2D, a oddaje do dyspozycji więcej funkcji niż systemowe Mapy.

Opera MobileJeżeli nie przypadła Wam do gustu systemowa przeglądarka, ani Firefox for mobile, wypróbujcie Operę. Co prawda nie jest to jeszcze oficjalna wersja dla systemu MeeGo 1.2 Harmatann i Nokii N9, tylko dostosowana kompilacja powstała pierwotnie dla MeeGo 1.2 Developer Edition for Nokia N900, niemniej jednak warto spróbować. Przewijanie stron nie odbywa się może tak płynne jak w systemowej przeglądarce, ale Opera oferuje za to bardzo wygodny system skrótów, a także wiele przydatnych, dodatkowych opcji np. zapisywanie stron, łatwe kopiowanie tekstu. Wymagana ręczna instalacja z poziomu Terminala według instrukcji pod powyższym linkiem.

ParkingWbrew pozorom nie jest to tylko program dla zakręconych kierowców, którzy mają problem z orientacją przestrzenną, choć takie jest jego główne zastosowanie. Parking przede wszystkim pomaga bowiem w odnalezieniu auta pozostawionego na parkingu, a miejsce to ustalane jest na podstawie zapamiętanej wcześniej pozycji GPS. Na tym jednak funkcje programu się nie kończą. Bardzo przydatny jest timer ostrzegający sygnałem np. 15 min przed upływem zadanego czasu. Sama aplikacja przydaje się też jeżeli chcemy trafić z powrotem do miejsca startu na obszarach którego mapy nie obejmują szczegółami (np. w lesie).

PhoneTorchBezpłatny, banalny, a jakże pomocny program przeistaczający Nokię N9 w latarkę. PhoneTorch wykorzystuje naturalnie diody LED aparatu fotograficznego, świeci ciągłym światłem i ma nawet całkiem ładny interfejs niezaburzony reklamami, jak w przypadku przytłaczającej większości tego typu aplikacji na Androidzie. Jedynie obsługa mogłaby być bardziej dopracowana — światło włącza i wyłącza się bowiem całą powierzchnią ekranu, a trzymając telefon w ręce łatwo ją dotknąć.

QAD File ManagerMenedżer plików stworzony z myślą o deweloperach i zaawansowanych użytkownikach. Ma ascetyczny, brzydki interfejs i w zasadzie niczym pozytywnym by się nie wyróżniał gdyby nie jeden drobiazg. QAD File Manager daje możliwość przeglądania zasobów Nokii N9 via WiFi z poziomu zwyczajnej przeglądarki internetowej na komputerze. Funkcję tą aktywuje się jednym przyciskiem. Przydatne gdy chcemy szybko skopiować jakieś pliki z telefonu, a nie mamy kabla USB i nie chcemy (lub nie możemy) zrobić tego przez Bluetooth. Szczegółowa instrukcja tutaj.

RecorderObok PhoneTorch to kolejna banalna aplikacja, którą warto mieć na stałe w telefonie. Recorder, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia nagrywanie dźwięku. Przydaje się jednak nie tylko reporterom ;) Zamiast notować coś przy użyciu klawiatury ekranowej, niekiedy łatwiej po prostu nagrać notatkę głosową. Szczególnie w zimie, na dworze, gdy ciężko operować zgrabiałymi z zimna palcami. Nagrania możemy bardzo łatwo udostępniać e-mailem, przez Bluetooth lub NFC. Plusem aplikacji jest ładna grafika i bardzo prosta obsługa.

Sports TrackerJeżeli jesteś zapalonym biegaczem, dużo jeździsz na rowerze, uprawiasz narciarstwo lub jakikolwiek inny sport tego typu, to ta aplikacja jest dla Ciebie. Sports Tracker, na postawie zapisu sygnału z odbiornika GPS, pozwala na śledzenie przebytej trasy i jej późniejszą, drobiazgową analizę (m.in. czas, przebyty dystans, średnia prędkość, szacunkowa ilość spalonej energii). Przydaje się do planowania treningów, prowadzenia dziennika, umożliwia ponadto dzielenie się wynikami w serwisach społecznościowych. Dużą zaletą programu jest bardzo atrakcyjny graficznie i łatwy w obsłudze interfejs.

TranslateAllProgram umożliwiający tłumaczenie — zarówno pojedynczych słów, jak i całych zdań — w 63 językach. W odróżnieniu od innych aplikacji tego typu jakie można pobrać w OVI store, TranslateAll bazuje na mechanizmach Google'a, a nie Microsoftu (dlaczego jest to zaletą najlepiej zobaczyć na przykładzie). Wyrażenia mogą być tłumaczone w dowolną stronę, a wyniki można odsłuchać, co szczególnie przydaje się podczas nauki języka oraz podróży za granicę. Niestety do działania program wymaga łączności z Internetem, co za granicą może nas narazić na spore opłaty.

Wallpapers for MeeGoNarzędzie kierowane do tych, którzy lubią personalizować swój telefon. Koniec z szukaniem tapet w Google'ach, kadrowaniem na komputerze i przesyłaniem do telefonu. Wallpapers for MeeGo daje możliwość ustawienia różnorodnych tapet na ekranie blokady. Program pobiera tapety ze zbiorów serwisu Flickr, a jeżeli któraś nam się spodoba to można się na nią zdecydować jednym kliknięciem. Tapeta jest pobierana i ustawiana automatycznie z poziomu programu.

World ClockProgram przydatny w szczególności dla osób, które często podróżują, załatwiają międzynarodowe interesy abo po prostu mają rodzinę / znajomych za granicą, w innej strefie czasowej. World Clock daje możliwość szybkiego sprawdzenia jaki czas obowiązuje w danym mieście, pozwala także na szybką zmianę czasu w telefonie na lokalny. Uboczną funkcją programu jest podgląd pogody jaka panuje w danym mieście. Wszystko to zamknięte jest ładnej oprawie graficznej.

Warto rozważyć także...

Jest jeszcze kilka aplikacji, które trudno określić mianem „must have”, być może jednak kogoś zainteresują: Ala Advanced Calculator — rozbudowany kalkulator, Egg Timer — kuchenny minutnik (całkiem ładny zresztą), fMobi — alternatywa dla systemowego klienta Facebooka, wybierz jeżeli jesteś namiętnym użytkownikiem tegoż serwisu, Foursquare for MeeGo — j.w. klient serwisu Foursquare, gPodder — aplikacja do słuchania podcastów, MeeCast — alternatywna aplikacja pogodowa.

Ponadto: Photo Enchancer — fiński, nieudolny klon wspaniałego programu pixlr-o-matic firmy Autodesk (niestety tylko dla iOS i Androida), ale jak ktoś nie widział pierwowzoru to może mu się spodoba, Remoter — aplikacja pozwalająca na sterowanie komputerem, zamienia Nokię N9 w wirtualną myszkę i klawiaturę, komunikujące się poprzez sieć WiFi lub Bluetooth (szerszy opis), Sigma Player — zamiennik dla systemowego odtwarzacza muzyki.

Z programów-gadżetów interesujące pozycje to m.in. Angle Meter Touch — do „mierzenia” kątów, Compass — kompas, Level Touch — „poziomica”, Simple Mirror — „lusterko” wykorzystujące przednią kamerę telefonu, średnio użyteczne ze względu na niską jakość obrazu, ale można przynajmniej przekonać się czy kamera działa ;), SmartCam — równie przydatny program przekształcający Nokię N9 w webcama (wymaga pobrania oprogramowania na PC, czy Talking Cat — gadający kot, warto zainstalować, pobawić się i... wyrzucić (w sklepie Nokii są jeszcze Talking Tiger i Talking Hamster jakby kto pytał).

Problematyczne

Z aplikacji które mam jeszcze na oku, ale nie działają u mnie poprawnie (może u kogoś będą): Alarm — program zabezpieczający telefon przed kradzieżą, Butaca — program wyświetlający repertuar w pobliskich kinach oraz informacje o filmach, ProfileMatic — narzędzie do automatycznego ustawiania profili w telefonie.

Oczywiście to nie wszystko. Warto odwiedzić Nokia Store i My-MeeGo (polecam) i samemu przejrzeć bazę dostępnych aplikacji pod kątem indywidualnych potrzeb i zainteresowań. Jeżeli znajdziecie coś ciekawego proszę o info. 

oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Semtex   19 #1 11.11.2011 23:10

Widzę że wkręciłeś się w tę Nokię na całego co gorsze/lepsze* Twój entuzjazm zaczyna mi się udzielać ;)

*niepotrzebne skreślić ;)

Gzehu   3 #2 11.11.2011 23:47

ProfileMatic.
Najlepsza aplikacja jaką do tej pory zainstalowałem.
Od zawsze korzystałem z automatycznie zmieniających się profili w zależności od pory dnia czy sytuacji.
Program działa u mnie bezproblemowo.
Tu jak ktoś chce może zaprogramować sobie nawet tydzień do przodu.......

Krogulec REDAKCJA  22 #3 12.11.2011 00:20

@Gzehu: Niestety u mnie zdefiniowane profile się nie uaktywniają - stąd umieściłem tą aplikację w części "Problematyczne"...

sla17   7 #4 12.11.2011 08:26

Krogulec, świetne te twoje wpisy są - przestań bo coraz bardziej żałuję, że nie mam i raczej mieć nie będę tego telefonu, szczególnie tego systemu ;)

Bardzo mi się to radyjko podoba, lubię takie klimaty :) Ogólnie większość aplikacji jest ładna, niektóre są mniej dorobione.

command-dos   18 #5 12.11.2011 09:58

@Krogulec, ale o co chodzi z tą Nokią? ;) Chyba zbyt mało telefonów odbieracie w godzinach pracy. Gdyby tak było, to popołudniem najchętniej zakopalibyście telefon ze 2[m] pod ziemią - jak ja. Na szczęście popołudniem dzwonią do mnie sporadycznie, więc nawet nie kontroluję, gdzie mam telefon. Czasem gdzieś jadąc, zapominam go, a gdy mam dosyć, to świadomie go nie biorę. Kompletnie nie jestem zainteresowany używaniem telefonu w celach: przeglądania internetu, poczty, grania w gry, słuchania radia, czy odtwarzacza. Zacząłem natomiast korzystać z kalendarza (choć nie jestem sumienny w klepaniu terminów i nadal częściej mam kalendarz we łbie, niż gdziekolwiek indziej) i widzę, że działające synchro kontaktów byłoby super... Cieszy mnie obecność budzika w telefonie (nie potrzebuję dodatkowego urządzenia w domu). Aparat w telefonie? To jakaś kpina... Bardziej służy do szpiegostwa, lub zrobienia fotki trudno-dostępnej tabliczki znamionowej, gdzie ważna jest zawartość zdjęcia, a nie jego jakość. That's it. Telefon, to telefon - za dwa lata i tak w koszu wyląduje ;) A tu wysmarowałeś n(9)-ty wpis na temat jakiejś nokii. Wiem, wredny jestem ;) pasjonujecie się tym chłopaki, a ja tego zwyczajnie nie kumam... Jestem w stanie używać telefonu dla seniorów, z czarno-białym wyświetlaczem - pewnie nie poczuję różnicy w użytkowaniu, bo telefon służy mi w 98% do rozmów, tudzież odczytania wiadomości tekstowej.
BTW - Długo chociaż trzyma baterię? ;) Sorki, musiałem trochę ponarzekać :D

XeonBloomfield   5 #6 12.11.2011 10:56

@command-dos | 12.11.2011 9:58:

Telefon w samym swoim zamierzeniu miał służyć tylko i wyłącznie do rozmów...

Dzisiaj mówi się na telefon "smartphone". Ma on funkcje jak z filmu z Bondem i potrafi robić rzeczy, które 10 lat temu komputerowi zajmowały masę czasu...

skrzypek   13 #7 12.11.2011 12:00

Gdyby tylko wypuścili wersję z qwerty :(

djfoxer   19 #8 12.11.2011 12:50

Świetni wpis, jak zawsze :)

Cieszy oko duża liczba screenów. Kiedy "zwykli śmiertelnicy" będą mogli na blogu wrzucać większą ilość zdjęć ? :)

Krogulec REDAKCJA  22 #9 12.11.2011 13:03

Wróble ćwierkają, że już niedługo ;)

c0m4r   5 #10 12.11.2011 13:15

No dajcie spokój komary odstraszać :P

GBM   22 #11 12.11.2011 17:15

@Krogulec: Tylko nie wróble :P

Zaś co do wpisów, to naprawdę bardzo dobre. Niestety narazie jestem związany z Xperią X8, ale w przyszłości przemyślę sprawę Nokii jako smartfona :)

Dziękuje i pozdrawiam,
gbm

kamil_w   11 #12 12.11.2011 21:16

Tego AntyKoprucha zainstalowałem swego czasu na Nokii 5530. Może i ten dźwięk powinien być niesłyszalny dla ludzi, ale ja go słyszałem i bardzo mnie drażnił... no i swojej funkcji nie spełnił, choć przyznać trzeba, że w Sztynorcie zaatakowała nas taka chmara komarów, że wyglądało to prawie jak mgła.

mktos   11 #13 12.11.2011 22:01

Muszę też potwierdzić, że antykomarowe aplikacje, a przetestowaliśmy ze znajomymi ich sporo na wielu telefonach, niestety są chyba robione dla amerykańskich komarów, bo nasze kompletnie nie są zainteresowane wydawanymi dźwiękami i lgną jak lgnęły...

command-dos   18 #14 13.11.2011 09:20

@Nemhein - bo nasze się już tak zmutowały, że te amerykańskie przy nich wymiękają na całej linii. Widziałeś kiedyś komara o tej porze roku? Wczoraj ubiłem jednego ;)

  #15 13.11.2011 12:15

Wielkie dzieki za przeglad aplikacji. Przyda sie podczas decyzji zakupowych :)

Mozesz sprawdzic programy z N900, ktorych uzywam? Moze posluza do rozwiniecia lisy :) Gnumeric, FuelPad, Almost TI (ATI85), MStarDict, Querymee, Gonvert, Panucci, FBReader, Recodrder, Evernote, FrontView, MobileHotSpot, PhotoRec, TuneWiki...

Nawet nie podejrzewalem, ze tylu aplikacji uzywam :-) Oczywiscie staralem sie nie powielac aplikacji, ktore sa w tekscie.

Wolfgar   7 #16 13.11.2011 17:48

@kamil_w - Mazurskie komary są tak zmutowane, że im kąpiel w Brosie nie straszna ;) I kto na świecie mówi Kopruch?! xD

Krogulec REDAKCJA  22 #17 13.11.2011 22:38

@slotwek: Niestety z tego co się orientuję żadnego z tych programów nie ma jeszcze dla MeeGo, a nie da się zainstalować 1:1 pakietów z Maemo. Do kilku programów są jednak zamienniki, a w przypadku MobileHotSpot aplikacja do stworzenia hotspota jest wbudowana w system.

  #18 14.11.2011 09:56

Warto dodać, że Bord jest polską aplikacją.

kamil_w   11 #19 14.11.2011 11:23

@wolfgar
Ślązacy ;)

Jaahquubel_   13 #20 14.11.2011 17:00

@Krogulec
Obrazek na tablicy wygląda jak zdjęcie prawdziwej tablicy. :D

Po przeczytaniu Twojej recenzji pomyślałem, że to trochę bardziej odpicowany telefon do dzwonienia, że to niema sensu.
Ale jak tak patrzę na tę listę, to myślę, że sam może się zdecyduję, jak mi za parę miesięcy skończy się umowa z operatorem. Może będzie sens (i kasa), aby ten smartfon nabyć.

@command-dos
Jeden lubi, jak mu grają Cyganie, drugi, jak mu buty śmierdzą.
Ja akurat w swoim smartfonie z możliwości prowadzenia rozmów korzystam bardzo rzadko, bo nie lubię rozmawiać przez telefon. Często korzystam z netu, notatek, arkusza kalkulacyjnego, podglądu pdfów itp. Nawet na zajęcia, które prowadziłem, zamiast brać wydruki różnych kwitów (zadania, plany...), wrzucałem wersje pdfowe na moją nokię i z nich korzystałem.
Co złego jest w tym, że są urządzenia, które zaspokajają takie dziwne potrzeby, a umownie są zwane telefonami? ;)

Krogulec REDAKCJA  22 #21 17.11.2011 23:25

@slotwek: Okazuje się, że jednak AlmostTI (ATI85) jest dla MeeGo tylko jakoś go przegapiłem:
http://store.ovi.com/content/194198

Wygląda, że "na szybko" wersję z Maemo (brak wibracji przy wciskaniu klawiszy, mała ikona w menu), niemniej jednak działa. O Gonvercie pisałem w osobnym wpisie.

  #22 18.11.2011 10:53

Bardzo fajny blog, dzisiaj odbieram moją N9 i własnie takich porad szukałem - dzięki

  #23 19.11.2011 08:24

Witam a ja mam prośbę zainstalowałem sobie grę Alchemist na N9 i utknąłem na 40 kombinacji czy ma ktoś jakieś kody jak przejść tą grę i mógłby udostępnić tak jak do Alchemy Classic? Pozdrawiam.

  #24 30.11.2011 22:23

czy w Nokia N9 można uruchomić "i kto to mówi" bardzo przywykłam do tego w N8, może jest na to rada ...
pozdrawiam gorąco.

Krogulec REDAKCJA  22 #25 30.11.2011 22:45

Szczerze mówiąc nawet nie wiem co to jest ;) W każdym bądź razie nie ma możliwości uruchamiania wprost aplikacji z Nokii N8 na Nokii N9, bo mimo podobnej numeracji oba te telefony pracują pod kontrolą zupełnie różnych systemów (Symbian i MeeGo), które nie są ze sobą kompatybilne.

Powstają co prawda wersje niektórych aplikacji dla MeeGo (N9) przeniesione z Symbiana (N8, C7, E7 itd.), w przypadku części z nich (napisanych przy użyciu Qt) jest to nawet stosunkowo proste, niemniej jednak to autor/producent musi wykazać się zaangażowaniem i takiej konwersji dokonać.

Jakie aplikacje są dostępne dla N9 można sprawdzić pod adresem http://store.ovi.com/ (trzeba na górze wybrać model telefonu Nokia N9).

  #26 05.12.2011 21:10

Od dłuższego czasu zastanawia mnie temat jak odblokować Angry Birds na pozostałych poziomach bez NFC to znaczy gdy nie mamy z kim się zbliżyć telefonem... Czy jest na to sposób ?

  #27 16.12.2011 11:07

Witam mam pytanko czy na N9 jest aplikacja Tablice rejestracyjne? Bo z N8 nie da rady nie działa na N9 rozszerzenie JAR.

Krogulec REDAKCJA  22 #28 17.12.2011 05:55

@michaluz: Niestety nie ma.

Aplikacji z N8 (a konkretniej aplikacji z Symbiana) nie dla się wprost uruchamiać na N9 bo ten telefon pracuje pod kontrolą innego systemu (MeeGo).

  #29 18.12.2011 09:15

Ok dziękuję.

meetomam   3 #30 18.12.2011 18:15

Ja chcialem tylko doniesc uprzejmie ze flashlight jest lepszy od tej tutaj reklamowanej latarki ma opcje sos i strobo i mozliwosc wlaczenia na stale lub przez trzymanie przycisku dziala ok.
kalkulator tez znalazlem ok bo link do tego co jest na liscie nie dziala jakos.
juz uzywam tylko n9 n900 oslozylem na bok
czy w n9 mozna zainstalowac tez debiana i sciagnac openoffica.
jeszcze tylko radia jakiegos dzialajacego brakuje mi troche moze to z n900 bedzie dzialalo radiofm? tylko gdzie to znalezc teraz

meetomam   3 #31 18.12.2011 18:27

a jeszcze jedno w n900 mialem wifi switscher uwazam ze to super potrzebne wlaczalem tylko wtedy kiedy bylo potrzebne i oszczedza baterie

Krogulec REDAKCJA  22 #32 18.12.2011 19:06

Wpis ten powstał ponad miesiąc temu, a nowe aplikacje w sklepie Nokii pojawiają się każdego dnia. W chwili publikacji PhoneTorch był jedną "latarką" jaką można było pobrać, więc wyboru nie było.

Na bieżąco aktualizuję listę, ale głównie pod kątem większych aplikacji. Wszystkiego nie ma sensu opisywać bo nie będę duplikować sklepu dlatego na końcu zachęcam do samodzielnego przeglądania dostępnych plików. Zobaczę jednak tego Flashlighta i jeżeli faktycznie jest znacznie lepszy podmienię rekomendację przy kolejnej aktualizacji. Link do kalkulatora poprawiłem.

Jeżeli chodzi o Debiania - nie nie ma i zresztą w przypadku N9 nie miałoby to większego sensu. Ekran endziewiątki jest bowiem wykonany w technologii pojemnościowej i z powodu swej konstrukcji nie jest w stanie zaoferować odpowiedniej dokładności. Tę zapewnić mogły ekrany rezystywne (oporowe), stosowane właśnie m.in. w Nokii N900. Krótko mówiąc bez rysika i tak nic byś z tym nie zrobił.

Radio działające jest: http://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/Nokia-N-tips-tricks-cz--radio-FM,28738.html

W N900 gdzie pełna doba na baterii była już sukcesem WiFi Switcher był przydatny, IMHO na N9 nic takiego nie potrzeba. Mnie telefon przy stale włączonym WiFi trzyma na baterii 2 dni, a jak zapewne się domyślasz specjalnie go nie oszczędzam.

  #33 18.12.2011 21:04

Czy jest jakiś program do zwiększenia głośności dzwonków i możne do poprawienia głośności rozmów? Jeśli nie ma to mam nadzieje że może w któreś z aktualizacji telefonu to poprawią.

Krogulec REDAKCJA  22 #34 19.12.2011 00:08

Jest na to sposób, ale wiąże się z potencjalnym ryzykiem uszkodzenia sprzętu (w wyniku zbyt dużego natężenia dźwięku). Być może opiszę to w jednej z kolejnych części cyklu Tips & tricks

meetomam   3 #35 19.12.2011 00:35

no tak.ja tylko chcialem sie podzielic tym ze flashlight lepszy ok. wiadomo ze o wszystkim nie ma sensu pisac to radio zainstalowalem dziala ale jeszcze do doskonalosci daleko.
tak ja wiem ze zaleta gorszego ekranu byla dokladnosc z rysikiem ale jakosc albo dokladnosc i wiem znam roznice oporowy pojemnosciowy.
wifi switcher oprocz oszczednosci baterii powoduje ze tel nie sieje jest mniej szkodliwy i go nie widac wszedzie.
lepsze baterie akumulatorow jak polimerowe sa bardzo trujace i nokia chyba z tego wzgledu z uporem maniaka oferuje tel ze slabymi bateriami ktore sa latwiejsze w recyclingu.tak slyszalem i czytalem.
jednak wyzszosc n900 :) ma wiele tajemnic i mozna wiele wielozadaniowe wszechstronne narzedzie komputer a nie telefon a ta n950 to mozna gdzies kupic jakies zdjecia opisy sa gdzies?
n9 to bardziej ladny gadzet ani biznesowy ani do zabawy taki niezdecydowany bezpciowy.

Krogulec REDAKCJA  22 #36 19.12.2011 00:40

OK. Jasne. Ja zaś chciałem Ci wyjaśnić dlaczego na liście jest PhoneTorch ;)

N950 kupić nie możesz - to był model tylko dla deweloperów. Z tego co się orientuję to nie mogą go sprzedawać. Tu masz info: http://wiki.maemo.org/Nokia_N950

Co do opinii na temat N9 to się nie zgodzę - i piszę to jako posiadacz także N900.

meetomam   3 #37 19.12.2011 01:30

n.ie jestem informatykiem programista tylko projektantem.dobry design doceniam n9 jest super i technologia materialy widac ze nokia kombinuje probuje cos innego zrobic niz ajfon.
potencjal takich urz jak n900 czy pewno i n950 moze jest komplikacja i powoduje mniejsza popularnosc a jak widac czasem jest problem jak trzeba zrobic cos wiecej niz przycisnac przycisk moze dlatego wszystko podaza w takim kierunku.
uzywam n9 juz 3 tyg ucze sie jest lepiej niz na poczatku

M_a_c_i_e_j   4 #39 29.12.2011 09:06

@michaluz: Przeglądając wczoraj sklep zauważyłem, że pojawiła się aplikacja Tablice, która Cie interesowała. http://store.ovi.com/content/234325

  #40 05.01.2012 18:49

Prosze doradzcie mi,czy warto kupic ten tel. Zalezy mi na dobrej jakosci dzwiekow, dobrym aparacie i kamerce (jak na tel) Dobrym zasiegu i jakosci rozmow i zeby tel "nie zamulal", zeby bateria byla w miare. Dodam, ze zastanawiam sie miedzy Sgs2, Nokia n9 a Htc hd2 desire. Nokia n9 jest bardzo ladna, szkoda, ze nie na android. Prosze o porade, czy sa jakies fajne programy odnosnie robienia i przerabiania zdjec itp.???...

Krogulec REDAKCJA  22 #41 05.01.2012 20:50

Tu masz obszerny test Nokii N9:
http://www.dobreprogramy.pl/Nokia-N9-pokochalyby-ja-miliony,Artykul,28178.html

Publikacja powstawała w pierwszej połowie października stąd dopiero aktualizacja to testu uwzględnia fakt potwierdzenia przez Nokię wsparcia do MeeGo czy wydanie pierwszej aktualizacji. Również w zakresie liczby aplikacji wiele się zmieniło: http://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/Nowy-Rok-witamy-z-aplikacji-na-Nokie-N,2961...

Niemniej jednak ciężko coś jednoznacznie doradzić. Pisałem już o tym w jednym z komentarzy pod testem: http://www.dobreprogramy.pl/Nokia-N9-pokochalyby-ja-miliony,Artykul,28178.html#k... Ja na Nokię N9 przesiadłem się z Samsunga Galaxy SII, więc mogę powiedzieć coś o obu telefonach. Mnie osobiście bardziej przypadła do gustu endziewiątka. Dobór telefonu to jednak sprawa bardzo indywidualna, zależna od osobistych preferencji i potrzeb. Najlepiej na żywo pobawić się modelami, które Cię interesują. Od strony technicznej SGS2 jest na pewno bardzo dobrym smartfonem, raczej nie będziesz żałował zakupu. Natomiast z N9 - albo się zakochasz, albo nie ;) Z listy możesz natomiast spokojnie skreślić HTC - jest z tej trójki moim zdaniem najgorszy...

  #42 05.01.2012 21:29

Dzieki! Przyznam,to co mnie zniechecilo od n9, wyczytalam w opiniach, ze po upadku ekran sie roztrzaskal. Wiadomo, telefony czasem padaja. A SG ogladajac test nie poniosl zadnych szkod. Wydajac takie pieniadze na owe modele trudno sie z nimi obchodzic jak z jajkiem jak to pisal ktos. Troche mnie uspokoily te aplikacje ktore mozna wgrac. Tel na pewno bedzie ciekawszy. Bo jakby nie bylo minusem (dla mnie jest brak radia..) No i ma gorsze parametry niz N9.. trudna decyzja..:)

Krogulec REDAKCJA  22 #43 05.01.2012 21:46

Zarówno SGS2 jak i N9 mają ekran pokryty szkłem Gorilla Glass chroniącym w pewnym stopniu przed uszkodzeniami ale cudów nie ma. Ekran można przy upadku roztrzaskać się w każdym telefonie - nie ma co patrzeć na filmiki na YouTubie. To czy rozwali się w jednym czy w drugim to kwestia raczej przypadku, z każdym telefonem lepiej więc po prostu uważać...

Odbiornik FM jest tylko trzeba wgrać aplikację do jego obsługi.

Zobacz po prostu oba telefony na żywo bo jak pisałem to sprawa bardzo indywidualna. Czuję jednak, że w Twoim przypadku SGS2 będzie bezpieczniejszym wyborem.

  #44 05.01.2012 22:33

dzieki bardzo!przydatna uwaga..musze obejrzec na zywo menu tych tel.Nie ukrywam jednak,ze wyglad N9 zwala z nog..jest sliczna!Pozdrawiam!:}

Nux   4 #45 06.01.2012 12:37

Moja N9 pierwszego dnia po rozpakowaniu spadła na beton, na ekran i... nic się nie stało. Nawet zarysowania na ekranie, tylko obudowa się poobijała (pewnie przejęła część siły uderzenia). Teraz noszę nokię w obudowie, która jak się okazało była w pudełku (a która jest nawiasem mówiąc znacznie zgrabniejsza od tej którą można dokupić do HTC). Od tego czasu parę razy spadła mi i chociaż to już na szczęście z mniejszej wysokości, to jak na razie działa bez zarzutu.
Odnośnie aparatu, to w Nokii masz taki sam praktycznie jak w reklamowanym intensywnie iPhone 4s. Mimo tego cudów nie ma - w każdym telefonie obiektyw ma szerokość mniej więcej łebka od szpilki i równie miniaturową matrycę. Ze względu na to - mimo iż możesz zrobić zdjęcie wysokiej rozdzielczości - nie zrobisz dobrego zdjęcia przy słabym oświetleniu. IMHO póki nie wymyślą jakiegoś rewolucyjnego rodzaju matrycy, póty najmarniejszy aparat będzie robić lepsze zdjęcia niż telefon.

  #46 06.01.2012 18:01

mam jeszcze jedno pytanie,czy na Samsung gs2 sa problemy z wiekszosci grami?? A i jak dlugo trzyma bateria w obu tel. bo to tez dla mnie wazne. Przy srednim zuzyciu oczywiscie.

Krogulec REDAKCJA  22 #47 06.01.2012 18:51

Nie ma problemów z grami. Ile trzymają telefony zależy od sposobu użytkowania. Jeżeli będzie łupał w gry to i jednego dnia nie wytrzymają. W moim przypadku jest/było to około 2 dni z włączonym stale Internetem, Bluetooth, synchronizacją poczty, instalowaniem aplikacji, słuchaniem muzyki i okazyjnym graniem - słowem przy średnio intensywnym użytkowaniu.

Udaj się do jakiegoś sklepu i obejrzyj sobie po prostu te modele bo pytań nie będzie końca ;)

  #48 06.01.2012 20:57

Ciekawi mnie czy baterię należy od nowości w jakiś sposób formować, żeby osiągać wyniki wydajności na wspomnianym poziomie (2 dni - bez oszczędzania)? Pytam bo moja nie może pokonać magicznej granicy 1,5 dnia, a wcale się nie przemęcza.

Krogulec REDAKCJA  22 #49 06.01.2012 21:05

Ponoć formowanie baterii to mit, choć na wszelki wypadek pierwsze 3 cykle ładowania przeprowadziłem od wyładowania do pełna ;)

Jeżeli chodzi o czas pracy to wiele zależy od sposobu użytkowania. Dużo energii pobiera sam ekran. Nie musisz grać czy korzystać z nawigacji - jeżeli dużo "bawisz się" telefonem to czas pracy znacząco się skróci. Podobnie podczas przemieszczania się kiedy co i rusz loguje się do kolejnych nadajników. Z drugiej strony wielogodzinne słuchanie muzyki z wygaszonym ekranem (oczywiście przez słuchawki) robi na baterii paradoksalnie niewspółmiernie małe wrażenie.

M_a_c_i_e_j   4 #50 07.01.2012 01:26

Ciekawa sprawa z tymi 2 dniami. U mnie przy włączonym Bluetooth (ze względu na zestaw głośnomówiący) oraz synchronizacją poczty co 10 minut w godzinach od 8.00 do 18.00, nie ma szans aby nie ładować telefonu w nocy. Czy może Twoja wersja 64 GB ma większa baterię? Nie wspomnę już o nawigacji, która pożera prąd w przerażającym tempie i lepiej or razu podłączyć telefon do zapalniczki.

Krogulec REDAKCJA  22 #51 07.01.2012 13:14

Wersja 64GB ma taką samą baterię. Jak pisałem wszystko zależy od indywidualnego sposobu użytkowania - ja np. z nawigacji w ogóle nie korzystam, z Bluetooth natomiast tak (dużo rozmawiam przez słuchawkę). Przy smartfonach tej klasy zawsze rozbieżności są duże. W redakcji jest kilka osób, które mają SGS2 może to posłużyć więc jako porównanie. Jednej osobie zwykle energii starcza na 1 dzień, większości na 2, ale mamy też rekordzistę, którego telefon wytrzymał raz blisko 4 dni (bodaj) na jednym ładowaniu (oczywiście prawie nieużywany i przy powyłączanym WiFi, BT itd.).

Podobnie jest w przypadku Nokii N9. Podczas intensywnej zabawy trzyma 1 dzień, na co dzień 2, ale gdy tylko sporadycznie dzwonisz i wszystko masz powyłączane.

  #52 10.01.2012 08:15

Super ze taka strona jak Twoja Krogulcu istnieje! Oby takich wiecej! Wlasnie oczekuje na moja rozowa Nokie N9 - to byla milosc od pierwszego wejrzenia. Marzenia sie spelniaja :) chwile pozniej okazalo sie ze mamy mozliwosc wymiany telefonow w firmie no i pczywiscie zamowilam moja piekna Nokie N9. Obecnie jestem uzytkownikiem Noki N97 mini. Takze czeka mnie wielki skok w telefony z tylko ekranem dotykowym.
Dopoki jej nie mam "poznaje", stram sie oczywiscie poznac i zrozumiec wirtualnie jej funkcje.
Mam do Was pytanie (wybaczcie jestem kompletnym amatorem w tych sprawach).
Aby sciagnac aplikacje trzeba polaczyc sie z internetem, tak? W abonamencie mam interenet ale tylko ten najmniejszy, ile mniej wiecej kosztuje, potrzebuje telefon aby sciagac aplikacje?
Ale czy korzystanie z aplikacji zawsze jest zwiazane z polaczeniem z internetem?
Na 1. miejscu jestem zainteresowana aplikacja "Sports Tracker", czy uzywanie jej potrzebuje stalego polaczenia z internetem?
Bylabym bardzo wdzieczna za pomoc, jako ze dopiero wchodze w swiat "tych telefonow" :)
Pozdrawiam serdecznie, szczegolnie Krogulca-krola tej strony :)

  #53 22.01.2012 18:39

Witam. Mam pytanko odnośnie aplikacji java bo chciałbym
robić przelewy bankowe z N9 i kiedy wykonuję tą operację to
zgłasza info, że muszę mieć zainstalowaną jave na telefonie. Czy jest java na N9
Pozdrawiam.

zyxobo   2 #54 22.01.2012 21:37

Czy ktoś może polecić jakąś aplikację do zarządzania hasłami, najlepiej kompatybilną z plikami keepass?

Nux   4 #55 23.01.2012 01:14

@Anonim: Tutaj ktoś rzucał informację:
http://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/Conky-przeportowane-na-MeeGo-Harmattan,2990...

@Krogulec: Niechcący zgłosiłem tamten komentarz do moderacji szukając linka do niego - sorry :-}. Nawiasem mówiąc przydało by się wyszukiwanie w komentarzach.

  #56 26.01.2012 01:55

Właśnie znikną ze sklepu Noki całkiem dobry program File Manager... Czy jest gdzieś jeszcze do pobrania ten archiwalny można już nazwać menadżer...?

Nux   4 #57 26.01.2012 19:43

Wypróbuje Fileboxa. Co prawda nadużywa ikonek (zwłaszcza te do kopiowania są dla mnie maksymalnie nieintuicyjne), ale idzie się przyzwyczaić.

Możesz spytać autora, czy może gdzieś udostępnić kopię:
http://sheerwater.co.nz/news/

  #58 27.01.2012 17:37

Witam od 3 godzin jestem szczęśliwym posiadaczem N9. Wcześniej miałem N8 i gdy korzystałem z map Nokii to miałem ustawione że nie ma pobierać opłat za włączoną nawigację (włączony wewn gps czy coś w tym stylu znajomy to ustawiał). Wszędzie mówili że jest darmowa jednak tak do końca to ona nie jest darmowa. Mam prośbę o wytłumaczenie tak po polsku dla totalnego laika jak ustawić parametry żeby nie żarło złotówek za włączenie nawigacji, Drugie pytanko czy można wyłączyć zegarek na wyświetlaczu w stanie czuwania. Liczę na wyrozumiałość i szybką odpowiedz

Krogulec REDAKCJA  22 #59 27.01.2012 18:23

@nazar1976: Odnośnie nawigacji. Musisz włączyć tzw. tryb offline. Możesz to zrobić dotykając przycisk menu w prawym dolnym rogu, wybrać "Ustawienia", odnaleźć "Połączenie" i przełączyć online na offline. Od tego momentu nawigacja będzie korzystała tylko z map wgranych do pamięci (domyślnie Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, można pobrać resztę Europy).

Jeżeli chodzi o zegarek to nie ma takiej możliwości. Nie za bardzo jednak rozumiem dlaczego chcesz go wyłączać? To przecież świetna sprawa. Nie musisz się obawiać niepotrzebnego zużycia energii bo N9 ma ekran AMOLED w którym energię pobierają wyłącznie piksele, które świecą (a na zegarek potrzeba ich niewiele), ponadto ekran ten podczas wyświetlania zegarka pracuje w trybie oszczędzania energii.

Pavlov88   2 #60 27.01.2012 21:34

@nazar1976: w kieszeni wyłączony jest ten zegar, ze względu na czujnik bliskości. ja na noc kładę do góry nogami (lepiej powinno być, ekranem do dołu) i przez noc jakaś mała oszczędność energii jest.

  #61 28.01.2012 16:07

Śliczne dzięki za info. Nie tyle chodzi o zużycie baterii tylko o wypalanie się pikseli. Pewnie one nie są wieczne.
Teraz mam pytanie z innej beczki Uporałem się z tym internetem Łącze się poprzez swoja domową sieć WIFI z lewej strony na wyświetlaczu pojawia mi się coś w stylu "radaru" ok rozumiem że wtedy mam połączenie z siecią domową i nie zjada mi złotówek za internet. Gdy nic nie robię w necie tzn przeglądnie internetu itp to ten znaczek znika. Byłem święcie przekonany, że jak raz się połączę z siecią to telefon będzie połączony do czasu "wyjścia" z pola działania sieci. Czy to normalne że telefon się sam rozłącza z siecią jak nic nie robię w necie??

gyc78   2 #62 28.01.2012 17:55

Ustawienia -> połączenie internetowe -> zezwalaj na połączenia w tle, musisz mieć zaptaszkowane ;-)

  #63 28.01.2012 18:02

@gyc78 :Połączenie w tle ok, ale to bedzie działało chyba wtedy tez kiedy będę poza swoją domową siecią i będzie sie łączyło z internetem i brało złotóweczki.chyba że źle to rozumiem

gyc78   2 #64 28.01.2012 19:34

No tak, masz rację. Jednakże tego typu sprzęty bez połączenia do netu trochę tracą więc dobrze mieć jakiś pakiecik danych. W Twoim przypadku musiałbyś przy każdym wyjściu z domu odhaczać tę opcję.

  #65 28.01.2012 19:38

@gyc78: Czyli jak jestem w domu może być włączone "w tle" a jak znikam z domu to muszę pamiętać żeby "w tle" wyłączyć bo polecą złotóweczki. Tak na marginesie to co N9 daje że ma stałe łącze z internetem??

  #66 28.01.2012 20:05

Bawię się N9 i powiem szczerze że N8 była lepsza pod względem wysyłania zdjęć, muzyki, dźwięków itp. przytrzymywałeś palcem utwór, dzwonek i wyskakiwała opcja wyślij. W N9 tego nie ma normalnie tragedia, Niby pełen wypas telefon a nie ma opcji wysyłania z N9 na inny telefon dzwonków,muzyki. Normalnie jestem zaskoczony na maksa.

  #67 28.01.2012 21:48

Kolejna tragedia z N9. Telefon pobrał aktualizacje jakieś 250mb. Nie działają mapy ani nawigacja, kolejny problem. przekazywanie rozmów ustawia mi automatycznie że ma przekazywać kiedy zajęte i poza siecią usuwam to tzn suwak jest biały w każdej pozycji, wychodzę z aplikacji przekazywanie wracam do niej spowrotem i znowu to samo przekazywanie kiedy zajęte i poza siecią włączone. Kurcze N9 zaczyna mnie powoli załamywać. Pomocy!!!

  #68 28.01.2012 21:56

@Krogulec: podczas grzebania w ustawieniach znalazłem, że można wyłączyć zegarek. Tzn żeby nie świecił przez cały czas na wyświetlaczu.Należy wejść w ustawienia -> urządzenie -> wyświetlacz -> ekran gotowości w ekranie gotowości wyłącz i już nie ma zegarka i jest cały czarny wyświetlacz. Mam nadzieję, że pomocna informacja. Pozdrawiam

Krogulec REDAKCJA  22 #69 28.01.2012 22:13

Nie sądzę aby ktoś chciał ten zegarek wyłączać (ja na pewno nie ;), ale skoro Tobie ta opcja się przydała to może i ktoś jeszcze się znajdzie...

Co do N8 - miałem ją ostatnio w rękach i to jest dopiero tragedia... Symbian nawet po aktualizacjach Anna/Belle to Zaporożec przy Ferrari jakim jest MeeGo ;) Nie ma nawet czego porównywać....

Jeżeli chodzi o udostępnianie to wystarczy zainstalować jakikolwiek menedżer plików (np. Filebox albo File Manager) i będziesz miał możliwość udostępniania wszystkich plików jakie tylko chcesz - przez maila, Bluetooth, NFC... Co do nawigacji/map to co konkretnie się dzieje?

MichalE7   2 #70 28.01.2012 22:17

Nie trzeba wyłączać połączeń "w tle" za każdym razem jak wychodzisz z domu.. Ustawiasz sieci zjadające Ci złotóweczki tak aby łączyć się z nimi ręcznie, a sieć domowa wifi może mieć ustawienia połączenia automatycznego..

Aby wysłać muzykę przez bluetooth trzeba użyć jakiegoś managera plików np. Fileboxa.. możesz wtedy wysłać taki utworek przez bluetooth, NFC albo poczte..

gyc78   2 #71 28.01.2012 22:43

MichalE7 -> dzięki za info :-)

Z tym wysyłaniem z N9 też miałem zonka na początku, faktycznie jest to trochę niefajne że nie ma tego systemowo.. Ja co jakiś czas muszę się przyznać patrzę w stronę 4S eh..

  #72 28.01.2012 22:57

Nawigacja i mapy chodzą musiałem zrestartować komórkę teraz śmiga.Ale problem z przekazywaniem połaczeń pozostał

  #73 29.01.2012 00:57

Dzieki za namiary na przydatne aplikacje.
Zainstalowalem Meecast, głównie ze wzgledu na ladniejsze ikonki (jestem minimalista), ale uruchamia mi sie wersja anglojezyczna aplikacji. Czy ktoś czy da sie przestawic jezyk na polski (jak na screenie wyzej)?? Moje ustawienia regionalne i jezykowe to "polski".

  #74 29.01.2012 11:48

Do wszystkich co wiedzą co z tym tematem zrobić pomocy:
przekazywanie rozmów ustawia mi automatycznie że ma przekazywać kiedy zajęte i poza siecią usuwam to tzn suwak jest biały w każdej pozycji, wychodzę z aplikacji przekazywanie wracam do niej spowrotem i znowu to samo przekazywanie kiedy zajęte i poza siecią włączone.
Jak to zmienić żeby nie przekazywało???????????

Krogulec REDAKCJA  22 #75 29.01.2012 12:39

Spróbuj wyłączyć przekazywanie rozmów tzw. kodem sieciowym. Wejdź w Telefon, wpisz:

##004#

i naciśnij zieloną słuchawkę

  #76 29.01.2012 14:14

telefon do obsługi klienta sieci Plusa zlecono anulować wszystkie przekazy połączeń. Pomimo, że jest zaznaczone że ma przekazywać połączenia kiedy zajęte lub poza siecią to nie przekazuje. W sumie to chyba błąd w oprogramowaniu. Nie ma sensu chyba iść do salonu lub serwisu Nokii bo to nic nie da. Ograniczają się do wgrania nowego softu i nic więcej

Krogulec REDAKCJA  22 #77 29.01.2012 14:17

To Ty w końcu chcesz aby przekazywało, czy nie? Ja się już pogubiłem...

gyc78   2 #78 29.01.2012 14:30

Nie sugeruj się tymi ustawieniami z telefonu. Ja wyłączyłem sobie wszystkie przekazywania kodem (play) i mimo że w ustawieniach coś tam sobie pokazuje i tak to nie działa. Dlatego sugeruję znaleźć odpowiedni kod do sieci jaką posiadasz na wyłączenie przekazywania połączeń i sprawdzić to w praktyce..

  #79 29.01.2012 14:43

Nie chciałem żeby mi przekazywało połączeń gdy.......... ale telefon sam mi przestawiał na przekazywane połączenia gdy.........mimo że odznaczałem suwak na biały kolor po wyjściu z menu przekazywanie wróciłem do niego i znowu było zaznaczone że ma przekazywać połączenia gdy.......
Teraz już działa wszystko dobrze tzn nie przekazuje już żadnych połączeń.
Dzięki za pomoc i sorry jeżeli trochę namieszałem ale to wina N9- myślałem że to telefon który wszystko będzie miał chociażby tak jak w N8 systemowe przesyłanie dzwonków melodii itp wiem wiem,że można wgrać aplikacje i potem jakieś terminale i inne g.....Tylko dziwne telefon za 2 tys a takie schody robią z tak prostymi rzeczami.
Jeszcze raz dzięki za pomoc i będę czekał co przyniosą nowe aktualizacje tego wspaniałego telefonu

  #80 29.01.2012 19:13

kolejne "grzebanie " w N-9 i pytania:
zainstalowałem wasz sławny terminal i o Boże czarna magia ale pewnie kwestia poczytania na blogu o co biega.
Ciekawi mnie kwestia trybu dewelopera po jej włączeniu pokazały mi się ..... i opcje zainstaluj.O co w nich chodzi i które warto zainstalować i czy w czym pomagają??.
Zainstalowałem filebox i niech mi ktoś pokaże gdzie tu mam opcje wysłania dzwonka,utworu.Normalnie tragedia pod względem przesyłania takich danych to N-8 bije 9 o głowę

MichalE7   2 #81 29.01.2012 19:31

Znajdujesz swój plik, później naciskasz i przytrzymujesz na nim, aż pojawi Ci się menu i tam opcja "udostępnij".. nie przesadzaj z tą czarną magią

Krogulec REDAKCJA  22 #82 29.01.2012 19:37

@nazar1976: Uruchamiasz Filebox i na początek operacja jednorazowa: klikasz na kółeczko zębate (menu), przewijasz do opcji "Pokaż cały system plików", odznaczasz tę opcję (ma być nieaktywna). Chodzi o to, że domyślnie masz dostęp do całej pamięci telefonu (plików systemowych), a tak będzie Ci się od razu pokazywać tylko pamięć użytkownika.

Samo udostępnianie jest banalne. Przytrzymujesz na pliku, który chcesz udostępnić, pojawia się menu w którym wybierasz Udostępnij, wybierasz jak i już.

P.S. I jeśli mogę Cię prosić daruj sobie teksty "N-8 bije 9 o głowę", "normalnie tragedia", "wasz sławny terminal". Jeżeli nie podoba Ci się ten telefon to go po prostu sprzedaj albo wymień na N8... Marudzeniem w kółko na ten sam temat nie przyczynisz się do tego, że inni będą chętniej Ci pomagać - wręcz przeciwnie. BTW, Terminala przecież nikt nie kazała Ci instalować.

  #83 29.01.2012 20:10

@Krogulec: Wszyscy chyba stwierdzą, że pod względem wysyłania plików N-8 ma przewagę nad N-9 -systemowo zainstalowana opcja wysyłania i tyle.
Wiem, że te dwa modele to całkiem inna bajka.Potrzeba trochę czasu żeby opanować N-9. Nie jestem takim znawca tematu jak TY. Dziwi mnie troszeczkę że np. w N-8 chciałem zmienić ikonki, czcionki i inne bajery to wgrywałem daną aplikacje i tyle a w N-9 trzeba obsłużyć terminal i wprowadzać komendy.

Ostatnie pytanie: w trybie dewelopera co tam trzeba zainstalować, w czym pomaga.
Już nie mam więcej pytań i obiecuję nie będę marudził. Jak będę jechał przez Wrocek to podrzucę piweczko na uspokojenie skołatanych nerwów.

Krogulec REDAKCJA  22 #84 29.01.2012 20:13

http://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/Nokia-N-tips-tricks-cz--tryb-dewelopera-i-t...

"Po aktywacji Trybu dewelopera można też pobrać szereg dodatkowych komponentów, o niektórych z nich będą pisał w jednej z kolejnych części. Na razie ich jednak nie instalujemy."

grafolog   3 #85 29.01.2012 21:27

@Krogulec: Na My-Meego administrator strony skarzy sie, ze nie ma wsparcia ze strony odwiedzajacych ani w formie donacji ani komentarzy do programow, ktore mozna ze strony sciagnac. Kiedy mu sie delikatnie przypomni, ze N9 dotarl do innych uzytkownikow niz poprzednie telefony Nokii administrator uderza w ton: " ... to decyzja o porzuceniu Meego przez nokie byla wlasciwa". Czy srodowisko posiadacy Nokii jest rzeczywiscie tak hermetyczne?

Nux   4 #86 30.01.2012 00:16

@grafolog Chyba powinienes podac link do dyskusji, bo mam wrazenie, ze cos zle przetlumaczyles. Aczkolwiek no w sumie jak wycieli tyle rynkow z oficjalnej dystrybucji, to normalne, ze jest mniej komentujacych niz docinnych modeli. Chociaz powiedzialbym, ze wlasnie procentowo bardzo duzo.

Krogulec REDAKCJA  22 #87 30.01.2012 00:41

@grafolog: Daj linka ;) Nie znam Michała Jerza (admin My-Meego) osobiście, ale wymieniłem z nim wiele maili i z tego co pamiętam jego zdanie na temat słuszności porzucenia MeeGo przez Nokię było dokładnie odmienne ;)

grafolog   3 #88 30.01.2012 03:26

@Krogulec: To bylo w kontekscie: "(...) I really do not think that expecting that more than 0,1% of users post comments and rate applications is an exaggeration. Unless it turns out that 99,9% of N9 users are actually of iPhone user type, i.e. people who buy smartphones for just their beautiful design, and not much else. But if so, then it would mean that there's actually no space or need anymore for operating systems like Maemo/MeeGo, and Nokia's decision to switch to dumb Windows Phone was actually the right choice." po przynaniu sie otarcie dlaczego mam telefon - bo mnie po prostu estetycznie zachwycil.


Oto link do reszty szczegolow: http://my-symbian.com/forum/viewtopic.php?t=43758

Krogulec REDAKCJA  22 #89 30.01.2012 16:17

W pierwszym cytacie pominąłeś cały kontekst, a do tego słowa Michała niedokładnie przytoczyłeś:

"jeśli by tak było (...) to decyzja firmy Nokia, aby postawić na głupi Windows Phone była słuszna"

Generalnie cała dyskusja w tym wątku jest bardzo interesująca i warto ją sobie przejrzeć. Przez Michała przemawia żal i frustracja bo - jak pisze - odwiedzających jest coraz więcej, korzystają z zasobów, ale nic od siebie nie dają. Stąd to przesadzone trochę, według mnie, zdanie.

Trzeba pamiętać, że prowadzenie każdego portalu, bloga czy strony to mniejszy bądź większy nakład pracy. W przypadku My-MeeGo.com (i bliźniaczych My-Maemo.com i My-Symbian.com) to codzienne, żmudne aktualizowanie katalogu. Tymczasem nie ma nic gorszego niż brak feedbacku ze strony odwiedzających. Takich stron nie tworzy się bowiem dla siebie, ale dla innych. Brak komentarzy, ocen, postów na forum, like'ów, donacji itp. jest po prostu demotywujące i nie dziwię się postom Michała bo oczywiste jest, że tego typu działania nie są dla użytkowników żadnym poświęceniem, nic nie kosztują (no może poza donacjami, ale do nich nikt nie zmusza)...

Odpowiadając więc na Twoje wcześniejsze pytanie (na tyle na ile je zrozumiałem). Nie, środowisko posiadaczy Nokii (z Maemo/MeeGo) nie jest hermetyczne - wręcz przeciwnie. Wejdź na talk.maemo.org i zobacz jak prężnie działa społeczność, ilu jest użytkowników, zobacz po datach rejestracji ile w tym gronie jest nowych osób.

grafolog   3 #90 30.01.2012 17:43

@Krogulec: zgadza sie, ze watek byl przytoczony niedokladnie - MEA CULPA. Mi glownie chodzi o to, ze Michal w swoim rozgoryczeniu albo rozczarowaniu nie zauwazyl proby wsparcia z mojej strony i troche mi to przypieklo. Stad pytanie o hermetycznosc. Dobrze sobie zdaje sprawe ile wysilku on w wklada i tylko mu w tym chwala. Na Meego sie nie znam, moje wczesniejsze telefony to SE i HTC, ale system jest bardzo ciekawy i po przekonaniu sie jakie on daje mozliwosci mam ochote go wspierac i propagowac.

zyxobo   2 #91 03.02.2012 12:18

Osobiście polecam:
fapn: http://my-meego.com/software/applications.php?fldAuto=407&faq=9 - jeśli ktoś potrzebuje skonfigurować więcej jak 1 apn to aplikacja jest dla niego.
Call Blocker: http://my-meego.com/software/applications.php?fldAuto=605&faq=1 - jak sama nazwa wskazuje bardzo przydatne w pewnych okolicznościach.
cuteTube-QML: http://my-meego.com/software/applications.php?fldAuto=35&faq=2 - Czy komuś z Was działa w tej aplikacji vimeo?

  #92 03.02.2012 15:33

Czy ta aplikacja pobiera jakieś opłaty gdy działa. Trzeba włączyć internet w telefonie żeby to działa??

  #93 03.02.2012 17:33

chodzi o aplikację parking

Krogulec REDAKCJA  22 #94 03.02.2012 17:42

Nie trzeba włączać - Parking korzysta z odbiornika GPS do ustalenia pozycji. Aktywne połączenie internetowe pomaga jednak w szybszym ustaleniu początkowej pozycji. Przeczytaj:
http://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/Nokia-N-tips-tricks-cz--szybszy-start-nawig...

  #95 03.02.2012 21:57

Jakie to sa kolidujace aplikacje ktore trzeba odinstalowac np. do aplikacji parking???
Czy spokojnie moge je odinstalowac czy w telefonie bedzie cos wolniej chodzilo albo cos??/

swosh   3 #96 08.02.2012 13:04

@Lims i dla innych zainteresowanych.
File Manager dostępny jest do pobrania z Nokia Developer (link z prawej strony).
https://projects.developer.nokia.com/filemanager

  #97 10.02.2012 10:54

Witam. Gratuluję tak udanej "pomocnej" strony. Od 3 dni używam Nokii n9. Dzięki Wam idzie mi dość sprawnie. Mam jeden problem z planowaniem trasy. Czy w N9 jest opcja wyboru trasy. Za każdym razem ustalana jest najdłuższa trasa. Przykład Warszawa-Zamość (nie można ustawić przez Lublin, tylko leci przez Sarzynę). Pozdrawiam

swosh   3 #98 10.02.2012 12:33

@swim
Więcej opcji w navi ma być dostępnych po aktualizacji PR 1.2
Póki co navi jest dość uboga...
Jeszcze do niedawna korzystałem z Nokii E7 i muszę przyznać, że w końcu Nokii udało się osiągnąć naprawdę dobrą nawigację.
Niestety wiele opcji dostępnych na Symbianie nie przeniesiono na MeeGo w N9.
Wytyczanie trasy z reguły robiłem na maps.ovi.com z poziomu komputera a następnie synchronizowałem z telefonem.
W N9, nie wiedzieć czemu, pobrał tylko punkty. Trasy nie zostały zsynchronizowane.
Pozostaje czekać na bardziej rozbudowaną navi ;)

  #99 11.02.2012 14:15

Witam. Zamowilem sobie n9tke w orange i zastanawiam sie czy ten gps niby darmowy tak naprawde jest darmo czy jak to wyglada? Nie przestrasze sie rachunkow za net?

Nux   4 #100 12.02.2012 01:58

GPS można sobie przełączyć na tryb darmowy, ale jeśli nie masz żadnego pakietu internetowego, to pamiętaj przede wszystkim o wyłączeniu (lub nie włączeniu) automatycznego pobierania wiadomości z Facebooka, z poczty itd. Generalnie najlepiej łączyć się z WiFi, żeby oszczędzać. A jeśli masz na kartę, to polecam "Pakiet Internetowy Miesięczny". Co prawda mam pierwszy miesiąc dopiero wykupione, ale wygląda na to, że nawet połowy nie zużyję - oczywiście filmiki, gry, programy itp pobieram tylko przez WiFi, w sieci komórkowej korzystam praktycznie tylko z lekkich stron. Jeśli masz inne plany do korzystania z netu, to rozważyłbym inne pakiety.

  #101 12.02.2012 10:44

Jest na linuxa świetna aplikacja MINITUBE jest to program umożliwiający oglądanie serwisu jutube z pominięciem flasha podobno dało się to uruchomić na n900 . Czy może ktoś z was próbował ten programik uruchomić pod N9 ?

  #102 12.02.2012 12:13
  #104 13.02.2012 19:21

Witam właścicieli N-9 tek. Mam mały problem za cho... nie moge odpalić nawigacji. Klikam na ikonke mapy uruchamia się mapa zawiesza sie i komunikat aplikacja mapy nie odpowiada zamknąć ją? Podobnie jest z nawigacja klikam na ikonkę nawigacji pokazuje sie ikonka samochodu i juz tak zostaje. Moze mi ktoś z tym pomóc

Nux   4 #105 14.02.2012 22:58

Chyba musisz napisać do serwisu, bo tego się nawet nie da przetestować z terminala (przynajmniej mi się nie udało). Coś specyficznego musi w niej być.

  #106 15.02.2012 09:43

a czy wiadomo kiedy będzie opera dedykowana dla meego z n9 i czy wogóle są takie palny ? Ten brak przeglądarki opery w "pionie" to jest jedyna rzecz która powstrzymuje mnie od zakupu n9.

  #107 15.02.2012 16:02

Do :czary mary z tego co wiadomo to można Ci polecić wykonanie resetu telefonu.

  #108 17.02.2012 11:28
swosh   3 #109 17.02.2012 13:16

To radio wygląda naprawdę ciekawie.
Tylko skąd je ściągnąć?
Doszukałem się jedynie tego:
https://github.com/andytolst/fmradio

swosh   3 #111 17.02.2012 13:21

Już wiem skąd pobrać ;)
http://www.nokia-love.ru/load/48-1-0-2632
Na dole jest przycisk "skaczatb"

corell   4 #112 17.02.2012 13:22

a, sorry. nie zauważyłem wpisu nad tobą i sądziłem, że chodzi o link do radia z wpisu

swosh   3 #113 17.02.2012 13:38

Potwierdzam działanie przy wpiętych słuchawkach.
Słuchawki robią za antenę. Jak nie wepnie się ich do końca to gra przez głośnik w telefonie.
Wrażenie wizualne bomba :)

Krogulec REDAKCJA  22 #114 18.02.2012 02:39

@derti: Dzięki za info. Opublikowałem wpis na ten temat: http://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/W-koncu-fajne-radio-FM-dla-Nokii-N,30369.html

@swosh: Pod linkiem, który podajesz (nokia-love.ru) jest udostępniona wersja 0.0.1, najnowsza to zaś 0.0.6, która jest znacznie ulepszona - zapraszam do lektury mojego wpisu :)

  #115 18.02.2012 18:38

Mam N9 już dość długo ale wibracji w telefonie nie mam mimo że są zaznaczone w profilach i powinny działać. Dlaczego ?

  #116 19.02.2012 17:21

Trywialnie - masz w Ustawienia /Dźwięki i wibracje zaznaczone przy dzwonek, cichy, bez dźwięku wibrację.

swosh   3 #117 21.02.2012 16:41

Opera Mobile oficjalnie dostępna dla N9!!!
Do pobrania w Sklepie Nokia:
http://store.ovi.com/content/255196?clickSource=search&pos=1

Na stronie producenta ponoć też można ale w kreatorze pobierania wciąż nie widać N9.

danpio   5 #118 22.02.2012 22:40

Open VPN czekałem, szukałem, znalazłem https://12vpn.com/setup/harmattan/ działa wyśmienicie przepis prosty i skuteczny - polecam :-)

Krogulec REDAKCJA  22 #119 23.02.2012 01:10

Fantastyczne info! Również na to czekałem :)

  #120 23.02.2012 19:21

Lynx64. Odnośnie wibracji tak wiem że jest w ustawieniach Dzwięki i wibracje i mam zaznaczone na niebiesko czyli włączone Dzwonek , Cichy i bez dzwięku ale wibracji brak !
dlatego pisze i proszę o pomoc.
Pozdrawiam

  #121 23.02.2012 19:58

fenek7 :Na szybko - aplikację Vibro z Ovi zainstaluj zobacz czy działa..

danpio   5 #122 24.02.2012 17:42

Jak jeszcze nikt nie pisał to ja powiem- voice input w ovi storze jest czyli klawiatura dla tych co lubią mówić do telefonu, program troche kosztuje ale działa dobrze, wymaga połączenia z internetem aby przetrawił to co mówimy na tekst ale w łatwy sposób zastępuje klawiature ekranową, radzi sobie z całymi zdaniami - prawie jak SIRI

  #123 04.03.2012 10:47

Polecam aplikację Drop Cache. Warto oczyścić na koniec po intensywnym użytkowaniu tel. http://www.my-meego.com/software/applications.php?name=Drop_Cache&fldAuto=12...

  #124 06.03.2012 19:20

No aktualny FlashPlayer Nokii dostępny na OviStore.http://store.ovi.com/content/260149?clickSource=search&pos=9

Pavlov88   2 #125 11.03.2012 12:55

Mam takie małe pytanie, czy jest program, albo trick, aby zdjęcie osoby dzwoniącej do mnie wyświetlał się na całym ekranie? Jak program to najlepiej bezpłatny :)

  #126 11.03.2012 16:30

Aplikacja N9QTweak wiele modow w jednym,awatary dzwoniacych,wielkosc czcionek wiadomosci itp. Opcja awataru dzwoniacego pelny ekran to q.

  #127 11.03.2012 17:57
Pavlov88   2 #128 12.03.2012 12:41

Lynx64: Wielkie dzięki:)

  #129 12.03.2012 22:32

hej, spotkał się ktoś z jakimkolwiek programem do notowań giełdowych? chodzi oczywiście o warszawską giełdę :)

  #130 12.03.2012 22:38

Lynx64 jak uruchomic aplikacje n9quick mam zaistalowane ale cos nie idze trzeba jeszczejakies dodatki

  #131 13.03.2012 14:20

@cocney70: Chodzi o N9QTweak rozumiem ,w oknie programu gdzie pyta o haslo password: wpisujesz rootme (nie widac znakow) i wciskasz >enter na klawiaturze,czytasz opisy, np. wciskasz q i enter,nastepnie 1 i zatwierdzasz enter i enter wylacza program. Tym sposobem o ile masz ustawiony awatar dla kontaktu bedzie on na calym ekranie w czasie dzwonienia.W ogole zaawansowanie do obslugi wymagane ,wczesniej kopie bezpieczenstwa, czytac zeby wiedziec co sie robi.Ale wiekszosc trick-ow dostepnych na N9 ,,all in one'' a i prosciej sie nie da.Powodzenia.

  #132 13.03.2012 16:13

dzieki Lynx64!!!!!

  #133 15.03.2012 20:54

Witam,

Z dnia na dzień coraz lepiej poznaje telefon i w związku z tym mam dwa pytania:

1) czy jest aplikacja, która pozwoli na odbieranie połączeń jednym gestem, a nie tak jak jest obecnie czyli najpierw trzeba przesunąć palcem belkę z informacją o połączeniu a później nacisnąć słuchawkę, żeby rozpocząć lub odrzucić rozmowę.

2) w profilu wybierania dźwięków (górna belka) przy napisie "dzwonek" możemy przesuwać i rozszerzać niebieskie podświetlenie w prawo - ktoś wie po co to jest, czy jest do tego przypisana jakaś funkcja? Dodatkowo zauważyłem, albo przeoczyłem brak możliwości personalizowania własnego profilu dźwiękowego. Mam właściwie opcje "dzwonek", czyli standard, potem "bez dźwięków" - wiadomo, no i "cichy", który jest cichą wersją "dzwonka" - i tyle. Jest jakaś opcja, żeby stworzyć sobie swój własny profil o zdefiniowanych ustawieniach?

Z góry dzięki za pomoc
Pozdrawiam
Piotrek

PS. telefon pierwsza klasa ! :)

piotrekmor   1 #134 16.03.2012 21:19

Witam,

Sam sobie odpowiedziałem na 2 pytanie - regulacja natężenia głośności dzwonka to właśnie ten niebieski pasek. Zmyliła mnie belka z napisem "głośność", która odpowiada za dźwięki wydobywające się z telefonu, ale nie za głośność dzwonka połączeń przychodzących.

Dalej szukam aplikacji na odbieranie połączeń jednym gestem....

Pozdrawiam

dox11   2 #135 17.03.2012 06:03

Witam!
Od niecałego miesiąca mam n9 wersja 059L800 (oprogramowanie : PR1.1 (20.211.40-4.342.01.1_PR_342)). Używam go w opcji na kartę.
Wiem że jest już nowa wersja softu. Z poziomu N9 w aktualizacjach nie widzę takiej opcji ani w sieci Tak-Tak, ani w Orange.
W NaviFirm Plus też nie ma wersji 059L800. Czy robię coś źle czy po prostu muszę czekać na dostępność aktualizacji?
Pozdrowienia

przemeek   2 #136 06.04.2012 00:02

@lynx64

Które opcje ci się najbardziej przydały ? Chodzi mi o QT.
Też tak masz że wykonasz jakieś polecenie i nie da się go cofnąć ?

  #137 06.04.2012 07:32

@przemeek : Używam G,L,M,N,Q,R,T,X,AA,BB. Nie polecam S -opcja podbicia głośności w mikserze alsy- zostawmy hardware w spokoju (głośnik).Należy pamiętać że niektóre opcje wymagają reboot cofnięcie zmian także.Miałem tylko niewielki problem z opcją X zmiana wielkości czcionek w poszczególnych modułach Wiadomości ,po przesadzeniu z wielkością czcionki aplikacja Wiadomości się zamykała wywalała .Zrobiłem restore opcji X i wóciło ustawienia.Poza tym reszta OK.Robiłem ręczne modowanie plików konfiguracyjnych -zabierało zbyt wiele czasu a tak N9QTweak i pochwalić.Kilka opcji w PR1.2 straciło na ważności ale są tacy co mają PR1.1.Program opisany bardzo dobry manual w pdf -ie i na http://talk.maemo.org/showthread.php?s=428c2fbc81df853305bad1daf42fac8c&t=80600 ,Zasada w Linuksie konta root nie używamy gdy nie wiemy napewno co robimy - tak jak małpie nie podajemy brzytwy.

  #138 06.04.2012 07:39

@przemeek : Aha ważne po zainstalowaniu na początek robimy Create Backup opcja K. dla bezpieczeństwa. Jeszcze FF używam dla restartu xsession -leniwie nie chce się wklepywać w terminal a i wygodne..Polecam.

przemeek   2 #139 06.04.2012 14:25

@Lynx64

S włączyłem na chwile ale wyłączyłem bałem się o głośnik. Też miałem problem z czcionką, tzn. wyłączało mi aplikacja wiadomości. Cieszyłem się z Q ale to nic nie daje, bo zdjecia są wtedy niewyraźne i rozciągnięte. Co daje litera L ?

przemeek   2 #140 06.04.2012 14:26

@Lynx64

A jakie masz ustawienia X ? ja daje na 30/24 i wywala mi ..

danpio   5 #141 06.04.2012 17:54

Pojawiała się w nocy aktualizacja do EmuMaster czyli świetnego emulatora wszelkiej mascie maszyn do grania sprzed 20 lat ale i także samego komputera Amiga, nie wiem czy wszyscy wiedza ale to Polak zrobił takie cacko !! - no przynajmniej na przed chwilą to odkryłem - chwała mu za to !! zapewne tu zagląda nie raz - ale do rzeczy, olśniło mnie właśnie że system używany w Amigach już miał elemnty SWIWPE :) uzywany był do przesuwaniua ekranów aplikacji, system był prawdziwie wielozadaniowy i można było otwierać wiele ekranów i sobie je przesuwać góra dól odsłaniając co się dzieje pod spodem, fajny efekt - na tamte czasy - starsi paniowie wiedzą o co chodzi, druga żecz w tym emulatorze zaimplementowana bedzie obsługa dotyku czyli kursorek bedzie można przsuwac palcem po ekranie i co za tym idzie - użwyanie takich aplikacji jak Deluxe Paint jest dziecinnie proste - a współczesne aplikacje na iOS lub androdia do pięt nie dorastają temu co było już 20 lat temu ;) fajna zabwa powrócić do tamatych czas dzięki naszej N9 - no jeszcze jak sie podłaczy to wszystko pod TV - to już wypas, ale tu wychodzi brak obsługi myszki - bardzo by się przydała. Pozdrawiam wszystkich Amigowców jak mamym N9 to znaczy ze idziemy dobrą drogą ;)

  #142 06.04.2012 20:13

@przemeek: Co do awataru ustaw dla kontaktu -dodaj zdjecie takie jak ramka wskazuje,to dziala doskonale.Odnosnie opcji L w ostatnich polaczeniach zielona ikona ze strzalka od Ciebie ,niebieska przychodzace,czerwona nieodebrane -dziala OK.W X o 2 max 4 wiecej niz domyslne.

Pavlov88   2 #143 12.05.2012 19:09

czy zna ktoś program na nasze telefony do rozpoznawania muzyki??

  #144 12.05.2012 22:07

Słuchajcie mam problem z flickrem. Dodaje konto flickr, system mnie prosi o "Po otwarciu przeglądarki zakończ autoryzację seriwsu Flickr w przeglądarce" Gdzie jest na koncie Flickr autoryzacja?

  #145 21.05.2012 13:46

Czy jest możliwość powiększenia tekstu odebranych wiadomości wiadomości

  #146 21.05.2012 13:47

Czy jest możliwość powiększenia tekstu odebranych wiadomości

Krogulec REDAKCJA  22 #147 21.05.2012 16:05

@Tomasz L: Powinna Ci się uruchomić strona Flickr.com gdzie musisz się zalogować i tym samym autoryzować konto.

@jjadi: http://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/Nokia-N-tips-tricks-cz--wieksza-czcionka-w-...

zangief   2 #148 26.05.2012 17:50
Pavlov88   2 #149 26.05.2012 19:30

zangief: Dzięki wielkie!

  #150 28.05.2012 20:37

zangief dzięki wielkie za eyrie,ale mam pytanie do osób uzywających rozpoznaje wam jakieś utowry ? bo mi nawet madonny,chyba że trzeba doinstalować coś jeszcze

  #151 08.06.2012 13:03

Witam,

Polecam moja nowa aplikacje:
http://n9-apps.com/shake-torch

Pozdrawiam

sish   1 #152 09.06.2012 11:26

Dzien Dobry

Coraz więcej firm produkujących sprzęt grający, w tym głośniki bezprzewodowe, wykorzystuje system air play. Pierwotnie był on opracowany do współpracy z produktami appla, jednak w tej chwili dostępne są już aplikacje umożliwiające korzystanie z tej technologi z androidem i windowsem.
Czy znacie może jakąś aplikacje dla N9 umożliwiającą przesyłanie muzyki w technologii air play?

  #153 22.10.2012 18:25

Polecam wszystkim program Easy Answer - aż dziwne, że nie widziałem żadnej wzmianki o nim.
Umożliwia odbieranie połączeń przy podniesieniu słuchawki do ucha, potrząśnięciu bądź dwukrotnym wciśnięciu fizycznego klawisza 'power'. Podobnie zakońćzenie rozmowy.
Żadna zima już nie straszna ;-)

  #154 08.11.2012 13:58

ej jak sciąnąć gre z andrioida na telefon javy

  #155 15.12.2012 17:15

Witam, mam pytanie. Uszkodził mi się wyświetlacz w Noki N9 i mam zapisane sporo kontaktów na telefonie. Czy jest możliwość odzyskania tych kontaktów podłączając telefon do komputera bo na wyświetlaczu nic nie widzę.

  #156 12.02.2013 19:15

Ipla była, ale się zmyła. Program działa szczątkowo, a producent twierdzi, że: "Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie: http://www.ipla.tv/info/ipla/mobile ipla nie wspiera wymienionego przez Pana urządzenia, dlatego też nie jesteśmy w stanie pomóc w rozwiązaniu opisanego problemu." Ciekawe, czy Nokia go wspiera...

PS. Pozdrowienia od szczęśliwego posiadacza N9. :)

jeverpl   3 #157 05.05.2013 19:18

Witam, wiadomo coś Kolegom na temat nie działającej aplikacji DropN9 i brakiem połączenia z kontem Dropbox'a? Wiąże się to w moim wypadku z niemożliwością udostępnienia zdjęć bezpośrednio z Galerii :( Działa jedynie Dropian, ale w kontach dalej nie mogę się zalogować, by udostępniać zdjęia. Aplikacja znikneła z Ovi Store :(

  #158 28.12.2014 12:17

Witajcie, jestem nowym użytkownikiem N9 i powoli się przyzwyczajam do systemu. Mam wiele pytań jednak z jednym nie mogę czekać. Czy ktoś orientuje się dlaczego telefon nie radzi sobie ze słuchawkami KOSS iPortaPro? Sprawdzałem je na N8 i działają. Na LG z androidem działają, S4 też, nawet na taniej podróbie mp3 za 5zł działają... czy N9 jest jakoś upośledzona czy może mój model ma wadę? Inne słuchawki normalnie działają.

Pawel Jaworski   3 #159 30.03.2015 10:16

Sklep Ovi przestał istnieć, jest możliwość pobierania aplikacji z jakiegoś innego źródła?

  #160 06.05.2015 21:50

@Pawel
Są dwie stronki:
https://openrepos.net/
http://my-meego.com/software/index.php
Pozdrawiam

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.