Jolla ujawniła specyfikację pierwszego smartfona z Sailfishem

Dopiero co wygrzebuję się z zaległości po powrocie z Intel Developer Forum 2013 w San Francisco, a tu taka niespodzianka – Jolla ujawniła w końcu specyfikację techniczną swojego smartfona!

Z wpisu na oficjalnym profilu na FB dowiedzieć się możemy, że pierwszy smartfon z Sailfishem będzie posiadał dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 1,4GHz, 1GB pamięci RAM, 16GB pamięci masowej, złącze MicroSD, 4,5-calowy ekran o rozdzielczości qHD (960x540 px) pokryty odpornym na zarysowania szkłem Gorilla 2 Glass, a także aparat o rozdzielczości 8Mpix z diodą LED, przednią kamerę 2Mpix, NFC, LTE itd. Wszystko to przy niezłej pojemności baterii 7,98Wh (2100mAh / 3,8V).

W dobie wszechobecnego wyścigu na parametry dane te może szału nie robią, jednak Nokia N9 wraz z MeeGo Harmattanem udowodniła, że dobrze zoptymalizowany system nie potrzebuje 16 rdzeni i 32 GB RAMu. Jestem przekonany, że podobnie będzie z Sailfishem. Niewyśrubowane podzespoły powinny też przełożyć się na dłuższą pracę na baterii, co będzie istotnym atutem w zestawieniu z topniejącym gronem smartfonów, które wytrzymują powyżej jednego dnia bez konieczności doładowywania...

Głównymi atutami będzie jednak zapewne co innego – najwygodniejszy w obsłudze system mobilny czerpiący garściami z MeeGo, fantastyczny multitasking, możliwość uruchamiania aplikacji i gier napisanych dla Androida, klasyczny skandynawski design oraz "drugie połówki", czyli możliwość doczepienia różnego rodzaju akcesoriów (np. dodatkowej baterii, sprzętowej klawiatury itp.) w miejsce tylnej ścianki smartfona.

Samo urządzenie przeszło niedawno zresztą ostateczny przedpremierowy lifting, o czym donosiłem w poprzednim wpisie. Co ciekawe odświeżony prototyp został po raz pierwszy publicznie zaprezentowany w Polsce, podczas konferencji SmartDevCon w Katowicach (gdzie z powodu IDFu nie mogłem być obecny), gdzie redakcję dobrychprogramów reprezentował Marcin Paterek (Wilczeek ). Przy okazji zachęcam do zadawania pytań do Jolli – chyba jeszcze nie zostały wysłane.

Warto jeszcze na koniec dodać, że wznowiony został preorder smartfonów dla Finlandii, na razie nie ma jednak możliwości zamawiania z innych krajów.