Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Jolla/Sailfish tips & tricks cz. 1 — tryb dewelopera, terminal i SSH

Pierwszy dzień Nowego Roku to dobra okazja do rozpoczęcia nowego cyklu wpisów z poradami na temat smartfona Jolla i systemu Sailfish (a jakże by inaczej ;). Zaczynamy od podstaw, czyli od włączenia trybu dewelopera.

Po co właściwie ten tryb? Wraz z jego aktywacją dostajemy możliwość "grzebania" w systemie przy pomocy Terminala, co będzie się przydawać w przyszłości przy wielu przyszłych modyfikacjach. Zatem do dzieła! Wchodzimy w Ustawienia -> Ustawienia Systemowe -> Tryb dewelopera (sekcja Zabezpieczenia), następnie wybieramy pierwszą opcję, potwierdzamy Akceptuj, czekamy chwilę i voila — tryb dewelopera jest już aktywny!

Kolejnym krokiem jest ustanowienie hasła do połączeń SSH. Co prawda zabawy możemy przeprowadzać także poprzez Terminal w telefonie (którego nota bene ikona powinna pojawić się już w menu głównym), niemniej jednak znacznie wygodnie robić to zdalnie z poziomu komputera. W tym samym menu ustawień definiujemy lub generujemy więc nasze hasło.

Połączenie

Jak zapewne zwróciliście uwagę poniżej wyświetlają nam się dwa adresy IP. Pierwszy z nich to adres jaki nasz telefon uzyskał w sieci bezprzewodowej, drugi to adres jaki uzyskamy podłączając telefon do komputera za pośrednictwem kabla USB. Poniżej są jeszcze dodatkowe opcje, ale ich nie ruszamy (w szczególności tyczy się to aktualizacji deweloperskich).

Przejdźmy do realizacji zasadniczego połączenia. W przypadku systemów Linux i Mac OS zadanie to jest banalne — uruchamiamy Terminal na komputerze i wpisujemy po prostu:

ssh nemo@adres_IP_telefonu

Przy pierwszym połączeniu pojawi nam się ostrzeżenie The authenticity of host (...) can't be established, wpisujemy yes i potwierdzamy Enterem, że chcemy się połączyć. Następnie podajemy wcześniej zdefiniowane hasło i to wszystko.

W przypadku systemów Windows posiłkujemy się narzędziem PuTTY - pobieramy, instalujemy i uruchamiamy. W głównym oknie programu, w polu Host name (or IP adress) wpisujemy: nemo@adres_IP_telefonu. W moim przypadku było to nemo@192.168.1.30. Jeżeli telefon ma niezmienne IP możemy te dane zapisać: w polu Saved sessions wpisujemy nazwę połączenia np. "Jolla" i klikamy Save. Teraz pozostaje już tylko rozpocząć sesję klikając Open.

Analogicznie jak w Linuksie, przy pierwszym połączeniu wyświetli się okienko z ostrzeżeniem The server's host key is not cached in the registry, klikamy Tak i pojawi się nam okno Terminala z prośbą o podanie hasła. Podajemy wcześniej zdefiniowane hasło i od tego momentu mamy takie same możliwości jak w przypadku operowania z poziomu telefonu.

Oczywiście jeżeli telefon ma zarezerwowany adres IP, przy kolejnych uruchomieniach procedura jest już znacznie uproszczona. Wystarczą dosłownie dwa kliknięcia myszki aby uzyskać dostęp terminalowy.

Uprawnienia roota

Podwyższanie uprawnień uzyskuje się poprzez wpisanie standardowej sekwencji:

devel-su Password: [nasze hasło]

Przy czym domyślnie hasło jest takie samo jak to zdefiniowane wcześniej dla użytkownika nemo. Jeżeli chcielibyście od razu łączyć się z uprawieniami roota należy zdefiniować niezależne hasło wpisując dodatkowo:

passwd root Enter new UNIX password: [nowe hasło] Retype new UNIX password: [nowe hasło]

Po zmianie hasła roota będzie się już można w razie potrzeby od razu łączyć sekwencją root@adres_IP_telefonu. 

porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
sebastian_sh   1 #1 01.01.2014 19:34

Cieszę się z rozpoczętego cyklu tips & tricks, szkoda tylko że nie mam na czym wypróbować udzielonych tutaj rad.
Póki co to nawet nie wiem czy mój telefon jest już wyprodukowany, w sklepie ma status zaledwie "paid"

command-dos   18 #2 01.01.2014 20:31

Będzie tak, jak z moją N9... Kiedy ja będę na sailfish'u, to pewnie będzie już cz.36 ;) @lukasamd ostatnio przekazał niezbyt ciekawą informację - co się dzieje?

Azawakh   3 #3 01.01.2014 20:36

Co prawda nie jestem zwolennikiem grzebania jeśli nie ma takowej potrzeby w systemie telefonu bez potrzeby ale chętnie poczytam jak zainstalować i uruchomić Sailfisha na androidowcach.To może przedłużyć im życie i w takim przypadku jestem jak najbardziej za. Mam w związku z tym pytanie czy Krogulcu po pierwsze już coś wiadomo na temat portów Sailfisha dla urządzeń androidowych a po drugie czy stworzyłbyś taki tutorial? Bylbym Ci niezwykle wdzięczny za stworzenie takowego poradnika.

etam   10 #4 01.01.2014 22:16
KyRol   19 #5 01.01.2014 22:26

Widzę, że nowością jest fakt, że nie trzeba zaciągać żadnych zależności:) Przy połączeniach ssh można operować kluczami zamiast hasłami? Klawka wyraźnie więcej daje możliwości, a to cieszy. Szkoda tylko, że poza backspace delete nie upchnęli;) Co z fizyczną klawiaturą? Trzeba czekać na 3rd parties czy może sama Jolla ma w planach produkcję tego akcesorium?

wojtekadams   19 #6 01.01.2014 22:57

Włączenie tego trybu jest bajecznie proste.

BTW.
Na tą chwilę coś ciekawego wygrzebałeś z filesystemu?

kacper9013   1 #7 01.01.2014 22:57

Sorki ja tu nowy jestem jeszcze nwm co gdzie jest założyłęm konto bo męczy mnie pytanie i nmw kto moze znac odpowiedz na nie mam Samsunga Galaxy NOTE 3 i nie mogę niektórych filmów w żadnej przeglądarce obejrzeć na nim pomocy Skyper kacper.j90_1552 (mam Android 4,3 JB)

Dzięki za pomoc !

Krogulec REDAKCJA  22 #8 02.01.2014 00:02

@command-dos: To burza w szklance wody, na którą nota bene dał się też złapać lukasamd. Poczytaj komentarze Nuxa pod newsem http://www.dobreprogramy.pl/Aktualizacja-Maadajvri-dla-Sailfish-blokuje-bootload...

@Azawakh: Nic mi nie wiadomo na razie na ten temat, a co do poradnika to na chwilę obecną i tak bym nie dał z nim rady - na "tapecie" mam jeszcze napisanie recenzji Jolli, poradnik instalacji Sailfisha na N9, do tego organizujemy ColdZlot dla blogerów, a w sobotę lecę na CES ;) Szkoda, że doba nie ma więcej godzin :P

@KyRol: Nie ma na razie fizycznej klawiatury, jestem jednak pewien, że za jakiś czas się pojawi bo bardzo dużo osób o to postuluje.

@wojtekadams: Na razie nie miałem czasu na grzebanie, ale na pierwszy ogień pójdzie pewnie układ klawiatury bo chciałbym go lekko stuningować ;)

Azawakh   3 #9 02.01.2014 07:43

Krogulec czytałem na portalach branżowych, że Jolla planuje wydać swój system na urządzenia z Androidem. I teraz pytanie jeśli jeszcze nie wydano tej wersji softu to czy jest wiadomo kiedy Jolla planuje to uczynić? Czy coś na ten temat wiadomo ?

PAMPKIN   11 #10 02.01.2014 08:11

@KyRol
Na fizyczną klawiaturę to pewnie jeszcze poczekamy bo dopiero w aktualnej wersji Sailfisha 1.0.2.5 miało się pojawić API do I2C bo nie sądzę aby komunikowała się po NFC! Ale zobaczymy!

  #11 02.01.2014 08:45

No to ja czekam na wpis o porcie na N9 :)

mulp   4 #13 02.01.2014 09:09

@Krogulec, ooOooo info jak wrzucić system na N9 byłby mega wypasem...

  #14 02.01.2014 09:59

Po co robić serię T&T, jeżeli ten telefon ma zaledwie nie wiem 3-5 czytelników? A więcej jak 20 w pół roku i tak nie będzie?

Ryychuu   7 #15 02.01.2014 11:04

W zasadzie jeśli ktoś ma telefon na którego jest Cyanogenmod 10, to może próbować samodzielnie skompilować Sailfisha dla tego telefonu (sterowniki od Androida, libhybris), tyle przynajmniej mówił na spotkaniu w Poznaniu pan Tomasz, ogólnie w Sailfishu jest nawet klasyczny Linuxowy iptables ^^ ogółem niektóre paki można kompilować bezpośrednio z Linuxa na Saila i np odpalać z terminalu w trybie developera

szydl0   8 #16 02.01.2014 11:16

@testksaf:

1. Warto promować rzeczy dobre, a Sailfish OS na pewno jest nietuzinkowy i posiada zalety niespotykane nigdzie indziej.
2. Jest więcej jak prawdopodobne, iż Sailfish zostanie przeportowany na telefony z androidem, obecnie już działa na Nokii N9
3. Analogiczny cykl dla Nokii N9 cieszył się dużą popularnością, mnie samego zachęcił do kupna tejże.
4. Autor ma ochotę dzielić się swym hobby.
.
.
.
.
itp. itd.

Powiedz lepiej po co napisałeś swój kiepsko trolujący komentarz.

  #17 02.01.2014 12:44

@szydl0

Widocznie nie taki kiepski, skoro ktoś na niego zareagował ;)

A tak bardziej poważnie, wszędzie czytam, że o Linuksie za dużo a to tylko 3% i ciągle stoi, a tymczasem zapowiada się tasiemiec o produkcie, który ma i będzie miał jeszcze mniej.

Tak więc czekam na odpowiedź na moje pytanie.

KyRol   19 #18 02.01.2014 14:55

@testksaf (niezalogowany):

No to ci odpowiadam, o wp czy Androidzie w sieci zostało już wszystko napisane co miało być napisane, natomiast tematyka N9 cieszyła się i cieszy nadal popularnością na tym blogu, stąd dziwne by było gdyby w odniesieniu do smartfonów Jolla nie powstałby adekwatny cykl.

ShFil   3 #19 02.01.2014 15:12

@Krogulec, mnie ciekawi na jakim kernelu jolla działa. Czy będzie jak z androidem - producenci będą udostępniać zbudowane spatchowane buildy bez udostępniania źródeł? Sailfish działa na waylandzie?

teofilp   4 #20 02.01.2014 15:33

Jolla działa na Waylandzie : ) Dopóki bootloader będzie dostępny, będzie dostępne tez Jądro, a ponieważ został on tymczasowo, tymczasowo będzie to nie możliwe: ) A propo zapraszam do społeczności Jolla : )
https://plus.google.com/u/0/b/102379903074219497139/communities/1181307761300464...

I plus dla Krogulca za świetny poradnik, pozwolę umieścić link do niego, w tej spoleczności: )

Nux   4 #21 03.01.2014 01:09

@Krogulec jeśli będziesz chciał się bawić klawiaturą, to na TMO już zaczęli kombinować :-). To znaczy na razie robią brakujące układy. W razie czego pliki są w: /usr/share/maliit/plugins/com/jolla/layouts (sam jeszcze się nie bawiłem, ale tak na oko pliki mają dosyć prosty układ, a przede wszystkim są tekstowe).

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.