Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Kolejny update Sailfisha lada moment

Prawdopodobnie już w tym tygodniu doczekamy się kolejnej aktualizacji systemu Sailfish. Update oznaczony numerem 1.0.3.3 będzie zawierał poprawki błędów i kilka wyczekiwanych nowych funkcji.

Wśród nowości znaleźć się mają m.in. tryb horyzontalny w wiadomościach i przeglądarce, dodatkowe opcje przy dodawania wydarzenia w kalendarzu, czy rozróżnienie aplikacji natywnych i androidowych w sklepie Jolli. Ponadto znak "/" będzie dostępny w przeglądarce bez konieczności przełączania się na znaki specjalne i cyfry przyciskiem "?123" oraz - najważniejsze - wybranie numeru z listy ostatnich połączeń będzie wymagało potwierdzenia. To ostatnie najbardziej mnie cieszy bo już kilkukrotnie zdarzyło mi się przypadkiem musnąć coś na tym ekranie i nawiązać połączenie, co było bardzo kłopotliwe.

Ulepszenia do systemu zaczynają też wychodzić ze strony społeczności. Lubicie słuchać muzyki z Commodore 64, albo modułów z SoundTrackera i podobnych? Ja do dziś zachwycam się nieśmiertelnymi kawałkami z Turricana i Shadow of the Beast z Amigi. Już wkrótce będziemy mogli ich posłuchać także na Jolli - jeden z użytkowników przygotowuje bowiem wsparcie dla plików SID z C64 oraz modułów .MOD, .S3M, .IT, .XM z różnej maści trackerów. Warto wspomnieć, że rozszerzenia takie są też dostępne dla Nokii N900/N9 (Commodore 64 SID Playback support for the N9 and N950, Tracker module playback support for N900, N9 and N950).

Inni biorą się z kolei za poprawianie hardware'u ;) Jak wiadomo jeden ze słabszych komponentów smartfona Jolli to głośnik, który jest z lekka cherlawy ;) Użytkownik faenil postanowił więc "zmodować" ten element. Na razie przetestował głośniczki z Nokii N8 oraz Sony Ericcsona K750i i podzielił się tym doświadczeniem na łamach YouTube, jestem ciekaw co z tego wyniknie. Z innych wieści warto wspomnieć o poradniku Nuxa na temat przenoszenia kontaktów z Nokii N9 na Jollę (który przyznaję bez bicia wcześniej przegapiłem), zapowiedzi pierwszego klienta IRC, czy pomocniku tworzenia ikon (bardzo dobrze, że coś takiego się pojawiło bo ikony niektórych programów wyglądają tragicznie). 

urządzenia mobilne inne

Komentarze

0 nowych
Nux   4 #1 28.01.2014 11:11

To ja się pochwalę, że moja aplikacja do śledzenia przesyłek poczty polskiej jest już dostępna w Yandex.Store (szukajcie PP tracker). Mimo tego, że to Android, to ładnie się integruje z Jollą - wysyłanie maila z kodem działa poprzez domyślną aplikację.

Na dzień dzisiejszy to też jedyna znana mi możliwość odczytania kodu QR i skopiowania go do aplikacji Sailfisha. Mam nadzieję, że szybko zrobią aktualizację żeby działo współdzielenie schowka między Androidem i Sailfish. To by ułatwiło życie póki nie ma natywnej aplikacji do QR.

Nawiasem mówiąc tych rzeczy w nowej aktualizacji będzie raczej dużo więcej. Pamiętam, że na parę zgłoszeń do Kontaktów odpowiadał na bieżąco jeden z programistów i mówił, że poprawki będą w następnej wersji. A przynajmniej taką mam nadzieję, że to nie utknęło gdzieś w testach :-)

4lpha   10 #2 28.01.2014 15:24

Dodam jeszcze, że po aktualizacji na Nokii N9, Sailfish przestaje działać.

nyslay   3 #3 28.01.2014 15:59

Hmm, sam jestem zainteresowany zakupem tego telefonu, jednak mam kilka pytań do Was, bardziej doświadczonych użytkowników i posiadaczy tego telefonu.
A mianowicie czy działają na tym systemie klawiatury z Androida, konkretnie chodzi mi o Swype/SwiftKey, lub czy jest jakiś natywny odpowiednik "ślizganej" klawiatury dla Sailfish OS, oraz jak wygląda sprawa z długością działania urządzenia na baterii? Osobiście używam dość dużo telefonu, 24/7 pełna synchronizacja z różnymi serwisami itd, przeglądanie internetu itd, i mój dotychczasowy telefon (Ativ S), wystarcza tak na styk ;/. Czym może się Jolla pochwalić w tym względzie?

A tak z innej beczki chciał bym się zapytać czy może ktoś z Was przesiadał się z Androida na Sailfish, i jak by ocenił taką przesiadkę, ile czasu mniej więcej zajmuje przystosowanie się do obsługi tego systemu itd.

Nux   4 #4 28.01.2014 21:11

@nyslay Jak na razie jest tylko jednak klawiatura przy czy można zmieniać jej wygląd i układ (od pewnego stopnia) - patrz: http://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/JollaSailfish-tips-tricks-cz.-4-modyfikacja...

Długość działania na baterii u mnie ~2 dni - jako główny telefon; synchronizowanie z paroma usługami i mailami. Przy czym to po wyłączeniu usługi odczyt NFC z drugiej połówki (czyli to co i tak będzie poprawione).

Przesiadałem się z Androida poniekąd. Jeśli używałeś Android 4, to nie będziesz miał dużego problemu. Masz dosyć miękkie lądowanie dzięki temu, że masz dostępne te same aplikacje. Zwłaszcza, że póki masz Androida możesz sobie spokojnie, legalnie kopiować aplikacje do swojej Jolli. Minus - od Androida 4.2 inaczej działa przyciski otwartych aplikacji - na liście są wszystkie łącznie z aktywną, a w Android 4.1 nie ma tej aktywnej. To trochę przeszkadza.

Do gestów trzeba się przyzwyczaić. Nawet przesiadając się z N9. Nie ma co ściemniać. Jolli niestety trzeba się nauczyć. Nie jest to trudne, bo jest dużo filmików pokazowych i tutorial przy starcie.

nyslay   3 #5 28.01.2014 21:20

@Nux, dziękuję bardzo za info. Czyli mam rozumieć że SwiftKey/Swype z Androida nie działają na Jolli?
Wiem że Jolla potrafi otwierać aplikacje z androida itd, jednak zastanawiam się właśnie czy ta emulacja jest aż tak daleko posunięta że pozwala na używanie innych, nie natywnych klawiatur. Przesiadał bym się z Ativ S, SGS3, wiec z tego co piszesz powinno być łatwiej :D

ximian   1 #6 28.01.2014 23:22

Ile teraz Sailfishowe smartfony kosztują?

nyslay   3 #7 28.01.2014 23:32

W oficjalnym sklepie Jolla: €414.00

ximian   1 #8 28.01.2014 23:38

Trochę lipa, bo telefon drogi (za 1.6k można kupić dobry komputer stacjonarny, lub niezłego laptopa)

Gzehu   3 #9 28.01.2014 23:44

No to polecam Ci dzwonić z laptopa albo stacjonarnego gdy będziesz na mieście ;-)

ximian   1 #10 29.01.2014 08:11

@Gzehu
Ale telefon używany można od 100zł kupić. Za 1.6k mamy dobrego smartfona (to fakt), ale to dalej 1.6k

  #11 29.01.2014 09:00

Moja Jolla nie łączy się z netem przez sieć. Nie da się nawet załączyć ikonki sieć komórkowa w łączności. Czy coś gdzieś jeszcze trzeba włączyć?

  #12 29.01.2014 11:23

Krogulec mam ogromny problem z moja n9 prosze Cie o pomoc! napisalem do Cb na priwa na fb bo innego kontaktu nie znalazlem jak bedziesz mial chwile to zajrzyj na facebooka

sebastian_sh   1 #13 29.01.2014 12:04

Ale jolla jest "unlike" :)
a tak z innej beczki...
do użutkowników jolli. Czy działa Wam tworzenie ambiece ze zdjęć z galerii na wersji os 1.0.2.5, bo nie wiem czy już zdążyłem coś pokopać w systemie? A propos przenoszenia treści ze starszych telefonów, to mi się udało przenieść do telefonu sms-y, tak że obecnie mam wiadomości nawet ze starej nokii e50.

  #14 29.01.2014 13:30

Czy ktoś z Was próbował w Jolli zmienić APN na inny niż na SIm-ie? U mnie zmiana na APN firmowy powoduje info kłopot z połączeniem i rozłączenie... Na N9 śmigało, mam fAPN-a i mogłem się płynnie przełączać...

Nux   4 #15 30.01.2014 02:07

@sebastian_sh U mnie działa :-). Może coś ręcznie mieszałeś w ambience i system nie chce nadpisać plików?

@fiaval Nie miałem co prawda takiego problemu jak opisujesz, ale jak wejdziesz w ustawienia systemowe, to tam jest więcej opcji. Upewnij się też, że karta SIM jest prawidłowo włożona. W razie gdyby to nie było jasne - sieć komórkowa, to sieć od operatora komórkowego (2G, 3G lub 4G). Jeśli szukasz swojego rutera bezprzewodowego (WiFi), to ustawienia sieci bezprzewodowych masz w Ustawienia systemowe -> Łączność -> WLAN.

sebastian_sh   1 #16 30.01.2014 09:31

dzięki Nux, może po przyszłej aktualizacji systemu zadziała bo póki co nie wiem co robić.

sebastian_sh   1 #17 30.01.2014 16:02

Zdaje się że jest jakiś bug w ambience.

sebastian_sh   1 #18 01.02.2014 18:58

wiec po aktualizcaji systemu do 1.0.3.8 mój problem z ambience wciąż nierozwiązany, ale sam sobie jestem winien - usunąłem Ambience Other Half który jest przypisany każdemu egzemplarzowi telefonu i dla każdego jest inny. Jest to Ambience który ściąga się ze sklepu po wykryciu modułu NFC w tylnej klapce- u mnie był to ambience-snow-white, a Ci co kupowali w przedsprzedaży to prawdopodobnie będzie ambience-the-first-one.
Przestrzegam w każdym bądz razie przed usunięciem tego Ambience bo są później problemy z wykorzystaniem tej dogodności.
Pozdrawiam

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.