Najwyższy czas skończyć to leniuchowanie!

Lato to nienajlepszy okres na blogowanie, czy ogólnie po prostu siedzenie przed komputerem. Słoneczko praży do późnych godzin, dziewczęta paradują w kusych spódniczkach, a piwo przepysznie smakuje... Wakacyjny leń dopadł i mnie, co przyznaję bez bicia. Przygotowania do HotZlotu i urlop kompletnie wytrąciły z normalnego trybu pracy, swoje pięć groszy dołożyła także moja córeczka, która wymaga znacznie więcej zaanagażowania niż jeszcze pół roku temu ;) Najwyższy jednak czas skończyć to leniuchowanie!

Mam sporego kaca moralnego w związku z zaniedbywaniem bloga, z drugiej jednak strony niewiele się działo w ostatnim okresie. Nie bez przyczyny nazywamy wakacje sezonem ogórkowym. Nie obejdzie się jednak bez krótkiego podsumowania.

Przede wszystkim warto odnotować, że posiadacze Nokii N9 z Orange doczekali się w końcu aktualizacji PR 1.2 dla swoich smartfonów. 5 miesięcy opóźnienia względem wersji retailowych — brawo Orange! Naprawdę zachęcacie do kupna smartfonów w swojej sieci ;) To, że można to zrobić szybciej udowadnia T-Mobile, w połowie bm. został bowiem udostępniony update PR 1.3 dla endziewiątek zakupionych w tej sieci (choć to i tak 1,5 miesiąca po premierze ). Strach pomyśleć kiedy doczekamy się PR 1.3 w Orange...

Wszystkich użytkowników ucieszy z pewnością fakt, że pojawiła się oficjalna, stabilna wersja (3.5.34) pakietu Nokia Suite ze wsparciem dla Nokii N9! Koniec problemów z synchronizacją multimediów, czy kontaktów. Kto nie instalował, tego zachęcam do wypróbowania. Dla mnie osobiście większą niespodzianką było jednak udostępnienie przedwczoraj aktualizacji dla systemowego klienta Facebooka (wersja 1.4.0-1). Pal sześć nowości/zmiany — istotne jest to, że ktoś tam jeszcze po drugiej stronie pamięta o naszych telefonach. Może więc doczekamy się aktualizacji PR 1.3.1, o której pisałem jakiś czas temu, kto wie? Swoją drogą, jak słusznie zauważa Nux w jednym z komentarzy, Facebook najlepiej chodzi nie w dedykowej aplikacji, ale po prostu w.... systemowej przeglądarce.

Z innych ciekawostek: Taziff podrzucił linka do ciekawej akcji na eBay'u. Oryginalna bialusieńka obudowa do Nokii N9 za jedyne 218 zł wraz z przesyłką. Kusząca oferta :) I to za komplet wraz z sankami microSIM i zaślepką microUSB. Aukcja co prawda została już zakończona, ale przyznam, że zacząłem poważnie zastanawiać się nad wymianą (może niekoniecznie nad białą, bardziej nad niebieską). Tym bardziej, że od początku chciałem mieć endziewiątkę właśnie w takim kolorze, ale z 64GB pamięci, a takiego wariantu nigdy w sprzedaży nie było. Sama operacja jest dosyć prosta, na YouTube można nawet znaleźć filmik jak rozłożyć Nokię N9 na dosłownie czynniki pierwsze. Przy okazji, na zaprzyjaźnionym MeeGoForum.pl pojawił się interesujący post, jak poradzić sobie ze skrzypieniem obudowy, na którą narzeka część posiadaczy endziewiątek ;)

Po listę nowych aplikacji odsyłam do My-MeeGo.com i N9 Apps, chciałbym tylko zwrócić uwagę na vpn9c — łatwe w obsłudze narzędzie wzbogacające MeeGo Harmattan o możliwość połączeń VPN. Warto też nadmienić, że wkrótce czeka nas nowa wersja (1.6.0) opisywanego jakiś czas temu przeze mnie programu Home Screen Settings. Oprócz dostępnych już wcześniej możliwości (m.in. menu w orientacji poziomej, tapeta w menu głównym), wersja ta będzie pozwalać na dodanie efektownych cieni pod ikonami, przeźroczystości w folderach, a także na mały trik tj. zmianę wyświetlanej nazwy operatora. Programik nie jest już co prawda darmowy, ale koszt 3,69 zł trudno uznać za wygórowany. Pozostaje zatem czekać na nową wersję. Tymczasem w sieci pojawił się filmik z Androidem 4.1.1 Jelly Bean na Noki N9.

Na koniec słówko o Jolla Mobile, firmie która będzie produkować smartfony z MeeGo. Na 8 września w Tampere w Finlanii, planowany jest Hackday podczas którego mam nadzieję dowiemy się czegoś ciekawego o smartfonach Jolli :)

Podziękowania dla danpio, mikula107, Nuxa, S1MAJKI, Taziffa, Tomaszzza, zbyro i innych osób, które podsyłały mi informacje i motywowały aby wziąć się do roboty ;)