Nie phpBB, nie MyBB ale... Discourse. Nowe forum zbliża się wielkimi krokami

Pamiętacie nasze wrześniowe ogłoszenie o poszukiwaniu programisty PHP, który zmigruje forum dobrychprogramów z IPB do phpBB lub MyBB? Minęły blisko 2 miesiące w czasie których sporo się w tym temacie działo. Czas więc na "relację z frontu" ;)

Dla przypomnienia, przez wiele lat nasze forum oparte było o silnik phpBB, który nie rozpieszczał ani nowoczesnym designem, ani specjalnymi wodotryskami, ale działał w zasadzie bez zarzutu. W pewnym momencie phpBB stanęło jednak kompletnie w miejscu i wszystko wskazywało na to, że projekt ten nie będzie już rozwijany. Wówczas to podjęliśmy decyzję o migracji do IPB, które było znacznie nowocześniejsze. Testy i migracja przebiegły pomyślnie, w praktyce okazało się jednak, że silnik IPB przy tak dużej oglądalności, jak w przypadku naszego forum, sprawia bardzo dużo problemów wydajnościowych. Próbowaliśmy temu zaradzić na wiele sposobów, włącznie z przeskalowaniem platformy hostingowej obsługującej forum - niestety bez pozytywnych efektów. Po wielu miesiącach dotarliśmy do ściany, problem tkwi bowiem w oprogramowaniu IPB, które jest koszmarnie wolne. Postanowiliśmy więc zmigrować forum ponownie do phpBB albo do MyBB...

Nasze ogłoszenie spotkało się ze sporym odzewem. Część z Was zachęcała do migracji na phpBB, część zachwalała MyBB, część dziwiła się że chcemy zrezygnować z IPB. W tym potoku opinii jedna szczególnie przykuła naszą uwagę - propozycja trzeciej drogi, migracji na... Discourse.

Pierwszy kontakt z tym projektem może skutkować pewnym szokiem. Discourse prezentuje bowiem całkowicie inne podejście do zagadnienia for internetowych. Odmiennie do klasycznych skryptów, domyślny widok to nie spis kategorii, ale lista najświeższych wątków. Łatwo zorientować się które wątki są jeszcze bez odpowiedzi, a w których toczą się gorące dyskusje oraz kto w nich dyskutuje. Brak jest oldschoolowych tabelek, na ekranie mieści się sporo informacji, z początku może się nawet wydawać że aż za dużo ;)

Jeszcze lepiej jest po wejściu do jakiegoś wątku. Estetyczny widok z wyraźnie oddzielonymi postami, dynamiczne doładowywanie postów, znacznik pokazujący w którym miejscu wątku jesteśmy, dynamiczne generowany adres do poszczególnych postów - wszystko to składa się na całkowicie nowe doświadczenie, a właściwie cały szereg doświadczeń. Zamiast wracać do strony głównej ze spisem kategorii, tu możemy łatwo się pomiędzy nimi przełączać korzystając z menu. Bardzo pomocne są kolory przypisane do poszczególnych kategorii. Wymieniać można by długo... Słowem, Discourse to dokładnie to czego szukaliśmy. Decyzja mogła być więc tylko jedna - migrujemy!

Oszczędzę w tym miejscu technicznych aspektów tego skomplikowanego przedsięwzięcia, starczy powiedzieć że oprócz naszego dewelopersko-administracyjnego teamu we Wrocławiu, zaangażowany jest weń między innymi pewien inżynier z Nevady, jest to więc projekt międzykontynentalny ;) Co najważniejsze, przed kilkoma dniami udało się nam z powodzeniem zmigrować dane z obecnego forum - działy, wątki, posty z cytatami, autorów itd. Nie ma jeszcze awatarów i kilku innych rzeczy, czeka nas też przebudowa widoku kategorii, bo wydaje się on zbyt skomplikowany, ale krok milowy został uczyniony. Na czego dowód poniższy screen.

Żebyście nie mieli wątpliwości, że nie jest to radosna twórczość naszego grafika w Paincie, już niebawem udostępnimy grupie testerów klikalną wersję nowego forum. Liczymy że nowe forum podbije Wasze serca, tak jak podbiło nasze. Wkrótce kolejne wieści!