Nokia N9 tips & tricks cz. 56 — Easy Debian, czyli OpenOffice i GIMP w telefonie

Fundamentalną zaletą systemów Meamo/MeeGo jest ich otwartość na najróżniejsze modyfikacje. Pamiętam gdy w 2009 roku kupiłem Nokię N900, największe wrażenie wśród znajomych robiły dwie rzeczy: niespotykany gdzie indziej multitasking i... desktopowy OpenOffice.

OpenOffice'a i inne aplikacje znane z „dużego” Linuksa można było uruchomiać za sprawą Easy Debiana. Cóż to takiego? To tzw. środowisko chroot czyli swego rodzaju maszyna wirtualna (choć nie jest to do końca poprawne określenie, ale nie chcę wchodzić w szczegóły) z lekkim interfejsem graficznym LXDE i popularnymi programami takimi jak np. pakiet biurowy OpenOffice.org, przeglądarka Iceweasel/Firefox (+ Java i Flash), edytor graficzny GIMP, edytor tekstów Abiword, arkusz kalkulacyjny Gnumeric i wiele innych. Wszystko to bez konieczności restartowania czy przełączania się pomiędzy systemami.

Easy Debiana można zainstalować także na Nokii N9, a za sprawą wydajniejszego procesora i większej pamięci praca jest znacznie przyjemniejsza niż na N900 (uruchamianie OpenOffice'a trwa 6 razy krócej!). Co prawda nie mamy zintegrowanej sprzętowej klawiatury, ale można posiłkować się wirtualną bądź zewnętrzną łączoną przez Bluetooth. Poniżej filimik na którym możecie zobaczyć jak to z grubsza działa:

Zachęcam do wypróbowania, instalacja jest prosta tylko wymaga trochę czasu.

1. Przygotowania

Na początek pobieramy archiwum easy-debian.zip w którym umieściłem wszystkie niezbędne pliki i wypakowujemy zawartość do /home/user/MyDocs (czyli inaczej mówiąc na dysk Nokia N9 jeżeli podłączamy telefon kablem USB). Przyda się także jakiś menedżer plików np. Filebox.

Do zainstalowania Easy Debiana wymagane jest Inception, o którym szerzej pisałem w kwietniu ub.r. Gdy Inception jest już aktywne, uruchamiamy Terminal i wpisujemy:

devel-su -c /usr/sbin/pasiv
password: rootme

Potwierdzamy wpisując yes i wciskając Enter. Następnie instalujemy aegisctl i opensh wpisując to co poniżej (instalację każdorazowo potwierdzamy hasłem):


cd /home/user/MyDocs/
/usr/sbin/incept aegisctl_1.3_armel.deb
/usr/sbin/incept opensh_1.00_armel.deb

2. Instalacja

Gdy wszystko pierwszy etap mamy za sobą, czas aby przejść do "dania głównego" ;) Uruchamiamy menedżera plików i instalujemy kolejno następujące pakiety:

easy-chroot_0.2.0-1harmattan1_armel.deb
xmimd_1.2_armel.deb 
easy-deb-chroot_1.1.0-1harmattan1_armel.deb

Jeżeli napotkalibyście problem z instalacją z poziomu menedżera plików, alternatywnie ww. pakiety można zainstalować ręcznie, z poziomu Terminala, wpisując:

devel-su
password: rootme
cd /home/user/MyDocs/
dpkg -i easy-chroot_0.2.0-1harmattan1_armel.deb
dpkg -i xmimd_1.2_armel.deb 
dpkg -i easy-deb-chroot_1.1.0-1harmattan1_armel.deb

3. Wybór obrazu

Oprogramowanie jest już przygotowane, pozostała jeszcze kwestia tzw. obrazu systemu. Dostępnych jest kilka różnych obrazów różniących się zawartością. Ja najbardziej polecam Scientific version based on Qole's default Easy Debian image. Zawiera on bardzo dużo aplikacji, a przy tym nie zajmuje wiele miejsca w pamięci (2 GB po rozpakowaniu).

Pobieramy więc debian-m5-v3e-Sci-2GB.img.ext2.lzma, kopiujemy do /home/user/MyDocs, uruchamiamy Terminal i wpisujemy:

xz -d /home/user/MyDocs/debian-m5-v3e-Sci-2GB.img.ext2.lzma

Na koniec pozostaje jeszcze uruchomienie w menu narzędzia FixDebImg, które sprawia, że obraz będzie kompatybilny z Easy Debianem dla MeeGo Harmattan.

4. Końcowe ustawienia

Po instalacji w menu głównym telefonu pojawi się bardzo dużo nie do końca pięknych ikonek. Warto uporządkować je w osobnym folderze. Przytrzymujemy palec w pustym miejscu menu głównego, z menu które pojawi się na dole wybieramy Nowy folder i Gotowe, następnie przenosimy ikony poszczególnych składników Easy Debiana do stworzonego folderu, a na koniec zmieniamy nazwę folderu na Easy Debian wchodząc do folderu i przytrzymując palec na nazwie.

Kolejną kwestią jest wprowadzanie tekstu w aplikacjach takich jak np. Writer z pakietu OpenOffice.org. Wraz z Easy Debianem instalowana jest klawiatura wirtualna. Niestety przy domyślnych ustawieniach nie pracuje ona prawidłowo – są dwa, a właściwie trzy sposoby aby temu zaradzić.

Uwaga! Jeżeli używacie klawiatury Swype to przed uruchomieniem Debiana należy przełączyć ją na normalną klawiaturę – w innym przypadku klawiatura nie będzie przeźroczysta.

Sposób 1

Zaczynamy od wyłączenia automatycznego poprawiania tekstu w menu Ustawienia -> Czas i język -> Wpisywanie tekstu, następnie uruchamiamy Terminal i wpisujemy:


devel-su
password: rootme
qchroot /home/user/MyDocs/debian-m5-v3e-Sci-2GB.img.ext2.lzma /.debian
dpkg-reconfigure locales

(w przypadku innego obrazu wpisujemy rzecz jasna inną nazwę)

Po wydaniu ostatniego polecenia uruchomi nam się proste menu w trybie tekstowym. Na pierwszym ekranie potwierdzamy OK Enterem. Na drugim ekranie (Locales to be generated), przy użyciu kursorów Terminala, zjeżdżamy w dół listy odznaczając spacją gwiazdkę przy wszystkich pozycjach zaczynających się od en_US, zjeżdżamy dalej aż do pozycji pl_PL. UTF-8 UTF-8, zaznaczamy ją spacją, wciskamy Tab aby przejść do przycisku OK i potwierdzamy Enterem.

W końcu na trzecim ekranie (Configuring locales) przechodzimy kursorem do pl_PL. UTF-8, wciskamy Tab aby przejść do OK i potwierdzamy Enterem. Menu powinno zniknąć, a na ekranie Terminala powinien pojawić się napis Generation complete.

Sposób 2

Niestety pierwszy sposób nie doprowadza u mnie do rozwiązania problemu, jeżeli tak będzie i Was trzeba przejść do bardziej drastycznych zmian.

Rozwiązaniem w 100% działającym, choć nie pozbawionym mankamentów, jest zmiana języka systemu (MeeGo Harmattan rzecz jasna) na angielski. Aby tego dokonać należy wejść w menu Ustawienia -> Czas i język -> Język, wybrać English (United States)) i potwierdzić dotykając przycisku Gotowe. Wymagany będzie restart telefonu.

Od tego momentu klawiatura wirtualna w Easy Debianie będzie działać poprawnie. Ceną za ten luksus będą nazwy systemowych aplikacji i same aplikacje po angielsku, jednak w dalszym ciągu będzie można używać polskiej klawiatury. Jeżeli przeszkadzał by Wam 12-godzinny format godziny to można go zmienić w menu Setting -> Time and language -> Time and Date -> Time format.

Sposób ten można oczywiście wcielać w życie okazjonalnie tj. gdy zajdzie potrzeba użycia klawiatury np. w edytorze tekstów Writer. Do otwierania i przeglądania plików klawiatura nie jest bowiem potrzebna.

Sposób 3

Alternatywą dla ww. sposobów jest... klawiatura Bluetooth. Można ją sparować przy pomocy narzędzia btinput (nota bene stworzonego przez Polaka, Marcina Kaźmierczaka). W analogiczny sposób można połączyć myszkę.

5. Uruchamianie

Teraz pozostaje już tylko zacząć zabawę! Maszynę wirtualną uruchamiamy wybierając ikonę Debian LXDE – to wersja domyślna z półprzeźroczystą klawiaturą ekranową. Jeżeli korzystamy z klawiatury Bluetooth należy wybrać LXDE noVKB – wersję bez klawiatury ekranowej. Dostępna jest jeszcze LXDE opVKB – wersja z nieprzeźroczystą klawiaturą ekranową.

Sam system jest bardzo prosty w obsłudze. W prawym dolnym rogu mamy menu, w lewym jest przycisk do szybkiego wyłączania, połączenie internetowe jest automatycznie skonfigurowane itd. Słowem – wszystko działa jak należy. Poniżej zrzut ekranu z edytora tekstów Writer:

Kluczowe aplikacje (m.in. Gnumeric, Iceweasel, OpenOffice Calc i Writer) można uruchamiać także bezpośrednio z menu, ale nie mają one wówczas klawiatury wirtualnej – jak widać dobrze jest więc zaopatrzyć się w klawiaturę Bluetooth ;)

Miłej zabawy!