Nokia N9 tips & tricks cz. 12 — menu w orientacji horyzontalnej

Mało kto wie, że Nokia N9 nie jest w zasadzie ani pierwszym, ani jedynym telefonem pracującym pod kontrolą systemu MeeGo 1.2 Harmatann. Formalnie rzecz biorąc wcześniej powstała Nokia N950 — model udostępniony wybranym deweloperom, nie przeznaczony do normalnej sprzedaży, który ze względu na aluminiową obudową i fizyczną klawiaturą wizualnie przypominał bardziej Nokię E7 niż N9.

Jakie to ma znaczenie dla posiadaczy N9? Już wyjaśniam. Mając na uwadze umieszczoną horyzontalnie, fizyczną klawiaturę w N950, system przewiduje szersze możliwości pracy w orientacji poziomej. Mam tu na myśli konkretnie trzy podstawowe ekrany Harmatanna: ekran z powiadomieniami, menu główne oraz ekran z miniaturkami aktualnie uruchomionych aplikacji. W obu modelach na tryb poziomy przełączają się tylko niektóre aplikacje systemowe np. Internet, Poczta, Kalendarz czy Nawigacja. Zmiana orientacji w pozostałych miejscach została domyślnie zablokowana. Na szczęście możemy wykorzystać furtkę opracowaną dla N950 aby to zmienić.

Sposób 1

Niezbędny będzie Terminal i jakiś prosty edytor tekstowy np. Nano. Uruchamiamy Terminal i wpisujemy:

devel-su
Password: rootme
nano /usr/share/themes/base/meegotouch/meegotouchhome/style/meegotouchhome.css

Uwaga: Podczas wpisywania hasła litery nie pojawiają się na ekranie

W pliku który nam się otworzy zjeżdżamy do linii locked-orientation: "portrait" i kasujemy portrait (cudzysłowy pozostawiamy). Niezbędne będą kursory, jeżeli nie macie ich włączonych w pasku nad klawiaturą wirtualną można to zrobić dotykając okno Terminala w prawym górnym rogu i wybierając z menu opcję Toolbar -> Arrows. Następnie zapisujemy zmieniony plik kombinacją Ctrl-O, potwierdzamy nadpisanie Enterem (ewentualnie T i Enterem jeżeli pojawi się monit z pytaniem czy nadpisać plik), Ctrl-X by wyjść. Zamykamy Terminal, restartujemy telefon i gotowe!

Od teraz podstawowe ekrany systemu będą przełączać pomiędzy orientacją pionową, a poziomą w zależności od aktualnego ułożenia telefonu. Jest to szczególnie przydatne jeżeli często korzystacie z aplikacji pracujących w układzie horyzontalnym np. z Internetu czy Poczty. Zmianę można oczywiście odwrócić edytując ponownie wspomniany plik i dodając usunięte portrait.

Sposób 2

Ponieważ część osób przy edycji pliku meegotouchhome.css najwyraźniej nie dochowuje należytej staranności i usuwa nie to co trzeba, uzupełniam poradnik o drugi sposób. Jest on mniej zgodny ze sztuką, ale przynajmniej uchroni przed potencjalnymi pomyłkami przy edycji.

Pobieramy plik meegotouchhome.zip, wypakowujemy zawartość i kopiujemy do folderu /home/user/MyDocs w telefonie (czyli inaczej mówiąc na dysk Nokia N9 jeżeli łączymy się za pośrednictwem kabla USB). Następnie uruchamiamy Terminal i wpisujemy:

devel-su
Password: rootme
cp /usr/share/themes/base/meegotouch/meegotouchhome/style/meegotouchhome.css /home/user/MyDocs/meegotouchhome.bac
mv -f /home/user/MyDocs/meegotouchhome.css /usr/share/themes/base/meegotouch/meegotouchhome/style/

Uwaga: Podczas wpisywania hasła litery nie pojawiają się na ekranie.

Po wydaniu ostatniej komendy wyświetli się ostrzeżenie o treści mv: can't preserve ownership of (...) Operation not permitted, ale możemy je zignorować. Zamykamy Terminal, restartujemy telefon i gotowe.

Jeżeli z jakichś względów chcielibyście powrócić do stanu początkowego należy uruchomić Terminal, wpisać to poniżej i zrestartować telefon:

devel-su
Password: rootme
mv -f /home/user/MyDocs/meegotouchhome.bac /usr/share/themes/base/meegotouch/meegotouchhome/style/meegotouchhome.css

Zawsze uważnie wpisujcie wszelkie komendy. Powodzenia!

Aktualizacja: Sposób 3

W sklepie Nokii pojawiła się właśnie dedykowana aplikacja do tego celu: Home screen settings. Po instalacji nie szukajcie ikony programu w menu głównym, gdyż integruje się on z systemowymi Ustawieniami. Znaleźć go można konkretnie w menu Ustawienia -> Aplikacje -> Home Screen.

By odblokować przełączenie się menu głównego na widok w orientacji horyzontalnej wystarczy w programie przełączyć opcję Lock orientation z domyślnego Portrait na Unlocked. Następnie wymagane będzie ponowne uruchomienie telefonu. Do poprawnej pracy wymaga systemu zaktualizowanego do wersji PR 1.1.