Nokia N9 tips & tricks cz. 69 — smartfon jako kontroler YouTube na telewizorze

W naszych domach coraz powszechnie goszczą Smart TV — telewizory z dostępem do Internetu i najprzeróżniejszymi usługami dodatkowymi. Producenci telewizorów prześcigają się pomiędzy sobą i aplikują w swoich produktach dostęp do kolejnych usług VOD (TVN Player, TVP VOD, ipla, iplex), gry, Skype i szereg innych dodatków. Analogiczne usługi udostępniane są w odtwarzaczach multimedialnych, odtwarzaczach Blu-ray, a nawet amplitunerach kina domowego.

Wiele urządzeń wyposażonych jest także w dostęp do zasobów serwisu YouTube. Na pierwszy rzut oka wygląda to bardzo zachęcająco, niestety praktyka jest zgoła inna. W odróżnieniu od, dajmy na to, TVN Playera gdzie oferta jest uporządkowana i łatwo odnaleźć szukany materiał, w przypadku YouTube praktycznie nie sposób tego dokonać bez wyszukiwarki. Czeka nas więc żmudne wklepywanie szukanego wyrażenia przy pomocy pilota i klawiatury wirtualnej na ekranie telewizora, literka po literce, literka po literce... Kto próbował, ten wie jak jest to niewygodne. Jakby tego było mało klawiaturka często jest w układzie ABCDEF, a nie QWERTY, co jeszcze bardziej uprzykrza cały proces.

Tymczasem rozwiązanie tego problemu jest tak proste, jak przysłowiowa budowa cepa. Można bowiem sparować smartfon z telewizorem/odtwarzaczem (a dokładniej z aplikacją YouTube na nim uruchomioną). Od tego momentu cała kontrola odtwarzania, wyszukiwanie materiałów itp. może odbywać się przy pomocy smartfona, gdzie można korzystać z wygodnej klawiatury ekranowej, przeglądać komentarze, dodawać do kolejki odtwarzania itd.

Jak tego dokonać? Należy uruchomić aplikację YouTube w telewizorze/odtwarzaczu i odnaleźć funkcję Paruj, dostępną najczęściej w menu Ustawienia lub Mój YouTube. Po jej uruchomieniu, pokaże nam się ekran z wizualizacją smartfona i informacją:

Wejdź na youtube.com/pair Wpisz 123 456 789

gdzie ostatnie znaki są dziewięciocyfrowym kodem. Alternatywnie możemy zeskanować widoczny obok kod QR. Wchodzimy na tę stronę, wpisujemy kod i... gotowe! Od tego momentu możemy sterować odtwarzaczem z ekranu smartfona.

Lista obsługiwanych w ten sposób urządzeń obejmuje m.in. telewizory najpopularniejszych producentów (Samsung, LG, Sony, Panasonic, Toshiba), odtwarzacze Blu-ray (Samsung, LG, Sony, Panasonic, Toshiba, Denon, Marantz), a także niektóre odtwarzacze multimedialne m.in. popularny WD TV Live. Procedurę parowania można oczywiście przeprowadzić nie tylko z Nokią N9, ale także innymi smartfonami lub tabletami.