Nokia N9 tips & tricks cz. 67 — zabawy z Galerią i rozpoznawaniem twarzy

Jedną z wielu nowych funkcji wprowadzonych wraz z aktualizacją PR 1.2 było rozpoznawanie twarzy. Mechanizm ten działa zaskakująco dobrze — oprogramowanie Galerii nie tylko prawidłowo wykrywa twarze na zdjęciach, ale także w przytłaczającej większości przypadków prawidłowo je rozpoznaje gdy choćby raz przypiszemy je do konkretnych osób. Wystarczy na każdym zdjęciu dotknąć w okolice twarzy aby pojawiła się podpowiedź. Następnie trzeba dotknąć "dymek" z podpowiedzią, otworzy się nowe okno z wyciętą twarzą i pozostaje już tylko potwierdzić dotykając Zapisz. I tak z każdym kolejnym zdjęciem...

Przyznacie, że na dłuższą metę trochę to uciążliwe, prawda? To właśnie powód który sprawił, że nie korzystałem dotąd z tej funkcji, choć jest ona potencjalnie bardzo użyteczna (np. gdy chcielibyśmy pokazać zdjęcia swojej sympatii, czy dziecka znajomym). Na szczęście z pomocą w rozwiązaniu tego problemu przychodzi mało znane narzędzie o nazwie Look Alike, które można bezpłatnie pobrać w sklepie Nokii.

Program ten stanowi swego rodzaju nakładkę na systemową aplikację Galeria oddając do dyspozycji kilka dodatkowych opcji związanych z rozpoznawaniem twarzy. Po pierwsze pozwala na wyświetlenie wszystkich zdjęć rozpoznanych osób w jednym widoku (systemowa aplikacja daje jedynie możliwość wyświetlania zdjęć poszczególnych osób osobno). Co jednak najważniejsze, w drugiej zakładce możemy przejrzeć zdjęcia wstępnie przyporządkowane do danej osoby, a także hurtowo je zatwiedzić dotykając menu w prawym dolnym rogu i wybierając opcję Confirm faces. Nie trzeba chyba wyjaśniać jak usprawnia to cały proces. Ponadto, w kolejnej zakładce możemy wyświetlić tylko zdjęcia na których nierozpoznano twarzy aby je łatwiej przypisać do konkretnych osób (w Galerii wszystkie zdjęcia wyświetlane są w jednym worku).

Warto na koniec wspomnieć, że Look Alike jest dziełem firmy Igalia specjalizującej się w Wolnym Oprogramowaniu. Na jej koncie są jeszcze m.in. trzy dodatki do Galerii, uzupełniające menu Edycja (wybieramy obrazek, dotykamy menu w prawym dolnym rogu i z listy wybieramy Edycja). Z tej grupy warto zwrócić uwagę na: Gallery Tilt Shift plugin — pozwalający na uzyskanie efektu miniaturyzacji oraz Enlarge & Shrink plugin — umożliwiający powięszenie lub zmniejszenie centralnego obiektu na obrazie/zdjęciu (co w przypadku osób/twarzy daje komiczne efekty). Niestety w obu przypadkach maksymalnie obsługiwana rozdzielczość obrazu to 512x512 pikseli, przed wykonaniem modyfikacji będzie wymagane więc zmniejszenie zdjęcia. Do MMSów jednak jak znalazł.

Ponadto w sklepie Nokii znaleźć można jeszcze Facerecognition Reset plugin / Face Recognition Resetter, umożliwiający teoretycznie skasowanie bazy oznaczeń rozpoznanych zdjęć. Niestety u mnie to nie działa, więc przydatność akurat tego dodatku jest prawdopodobnie zerowa.

I na koniec drobna uwaga: po zainstalowaniu ww. pluginów wymagany jest restart telefonu, inaczej w menu Edycja zamiast ikon pojawią się czerwone kwadraty.

Miłej zabawy!