Nokia N9 tips & tricks cz. 6 — zamykanie aplikacji i Swipe Manager

All it takes is a swipe. Ubóstwiam filozofię obsługi interfejsu w MeeGo i świetny multitasking. Wystarczą dwa muśnięcia palcem aby przełączyć się pomiędzy aplikacjami. Działa to po prostu fantastycznie.

Każde rozwiązanie ma jednak swoje plusy i minusy. Podczas intensywnego użytkowania systemu zwykle dzieje się jednak tak, że stopniowo puchnie trzeci ekran z listą uruchomionych bądź zamrożonych programów. Nie ma to co prawda odczywalnego wpływu na szybkość działania systemu, rzecz jednak w tym, że zwyczajnie ciężko znaleźć aplikację którą chcemy przywołać. Szczególnie jeżeli na liście jest ich kilkanaście. Co można na to poradzić?

Domyślne rozwiązanie jest takie: przełączamy się na trzeci ekran, przytrzymujemy przez chwilę palec na miniaturce dowolnej aplikacji, pojawiają się czerwone ikony zamykania, zamykamy jedną, drugą, trzecią aplikację, ewentualnie wszystkie na raz (ale tu zamkniemy też zapewne tą którą chcielibyśmy pozostawić)... Niby wszystko OK, ale jest jakiś zgrzyt. Cenne sekundy, jakie na to tracimy, są niczym emeryt na dyskotece — po prostu nie nadążają za resztą doświadczeń jakie oferuje system.

Na szczęście można to robić szybciej. W menu Ustawienia -> Urządzenie -> Wyświetlacz, aktywujemy opcję Aby zamknąć aplikację, przesuń palcem w dół. Od teraz nie trzeba będzie przechodzić na trzeci ekran, aby coś definitywnie wyłączyć. Po chwili przyzwyczajenia jest to bardzo wygodne i aż dziw bierze, że opcja ta nie jest domyślnie aktywna. Stanie się to jeszcze w tym roku, wraz z pierwszą aktualizacją. Uprzedzając ewentualne pytania, oczywiście w dalszym ciągu odsunięcie aplikacji w górę, lewo czy prawo skutkuje jej zminimalizowaniem.

To jednak nie wszystko :) Można pójść krok dalej i pobrać ze sklepu Nokii narzędzie SwipeManager. Umożliwia ono zdefiniowanie oddzielnych akcji dla przesuwania w każdym kierunku. I tak możemy np. ustawić, że przesunięcie do góry minimalizuje program, do dołu zamyka, w lewo otwiera ekran powiadomień, a w prawo menu główne. Warto spróbować :)

Aktualizacja, 18.11.2011

Po aktualizacji systemu do PR 1.1 obecna wersja programu Swipe Manager (0.0.2) nie działa prawidłowo.