Nokia N9 tips & tricks cz. 64 — zdalne wyzwalanie migawki aparatu

Kontynuując tematykę fotograficzną... Nie każdy wie, że w Nokii N9 jest możliwość zdalnego wyzwalania migawki aparatu. Przydaje się to w wielu sytuacjach — przy zdjęciach grupowych, romantycznych portretach we dwoje ;), a także np. przy fotografowaniu żyjątek w trybie makro (który w endziewiątkach sprawdza się fantastycznie ).

Aplikacja aparatu oddaje co prawda opcję samowyzwalacza, tj. możliwość zrobienia zdjęcia z opóźnieniem 2 lub 10 sek., jednak każdy kto z niej korzystał wie, że nie jest to rozwiązanie idealne. Oczekiwanie dłuższą chwilę na zdjęcie powoduje, że wychodzą one mniej naturalnie, poza tym aby powtórzyć ujęcie trzeba ponownie podejść do aparatu, wcisnąć przycisk i często ponownie ustawić kadr.

Rozwiązaniem tego problemu jest mało znane narzędzie Thomasa Perla (thp) o wszystko mówiącej nazwie Headset as Camera Button. Zwykle nie piszę o programach płatnych (w tym przypadku 9,84 zł) to narzędzie jest jednak praktycznie nieznane, warto więc zwrócić na nie uwagę. Poza tym można w ten sposób docenić tytaniczny wkład Thomasa w różne endziewiątkowe projekty.

Działanie Headset as Camera Button jest bardzo proste. Daje ono możliwość wyzwolenia migawki przy pomocy dowolnej słuchawki (słuchawek) bluetooth, a konkretniej przy pomocy przycisku służącego do odbierania rózmów. Można wykorzystać oczywiście sam odbiornik Bluetooth tak jak to zrobił Thomas w przypadku zestawu Nokia BH-214, a także dołączany fabrycznie, przewodowy zestaw słychawkowy (choć w tym ostatnim przypadku przydatność tego rozwiązania jest już ograniczona długością kabla).

W celu zmiany funkcji przycisku wystarczy po prostu uruchomić narzędzie. Jest też możliwość uruchamiania go zawsze, wraz ze startem systemu. W tej sytuacji zablokuje nam to oczywiście możliwość odbierania rozmów przy pomocy słuchawki.

Proste, a jakie przydatne :)