Nokia N9 tips & tricks cz. 68 — zmiana domyślnej treści SMSa przy odrzucaniu połączeń

Zdarzają się sytuacje kiedy nie możemy odebrać telefonu, ale chcielibyśmy dać znać dzwoniącemu, że oddzwonimy. Szczególnie gdy jest to szef, żona, kochanka (niepotrzebne skreślić ;) Na szczęście system MeeGo Harmattan daje taką możliwość. Połączenie przychodzące możemy odebrać, odrzucić lub skorzystać z przycisku na ekranie poniżej aby wyciszyć dźwięk dzwonka i (wciskając go jeszcze raz) szybko wysłać wiadomość SMS o domyślnie skomponowanej treści Oddzwonię później.

Jest to bardzo pomocne, problem jednak w tym, że domyślna treść wiadomości jest bardzo lakoniczna i trochę mało uprzejma. Znacznie lepiej brzmiałoby np.:

Przepraszam, ale w tej chwili nie mogę odebrać telefonu. Oddzwonię tak szybko, jak to będzie możliwe.

Co prawda wiadomość można oczywiście edytować przed wysłaniem, ale skoro nie możemy w danej chwili odebrać telefonu to prawdopodobnie nie mamy też czasu na pisanie SMSów. Przydałaby się więc możliwość zmiany domyślnej treści tej wiadomości, niestety system w żadnym miejscu nie udostępnia takiej opcji.

Nie oznacza to jednak, że treści tej nie da się zmienić — jest to jak najbardziej możliwe, wymaga jednak modyfikacji jednego z plików zakopanych w czeluściach systemu. Zaczynamy od wydobycia tego pliku. Najłatwiej się do niego dostać przy pomocy aplikacji WinSCP, wystarczy połączyć się z Nokią N9, wejść do folderu /usr/share/l10n/meegotouch, odnaleźć plik telephony_pl.qm i skopiować go do pamięci komputera.

Jeżeli nie posiadacie zainstalowanego WinSCP, alternatywnie możecie też użyć jakiegoś menedżera plików na telefonie (np. Filebox ), odnaleźć ten plik i skopiować do pamięci użytkownika (/home/user/MyDocs) lub po prostu uruchomić Terminal i wpisać to co poniżej, po czym skopiować go do pamięci komputera.

cp /usr/share/l10n/meegotouch/telephony_pl.qm /home/user/MyDocs/

Gdy plik telephony_pl.qm znajduje się już na komputerze wówczas pobieramy, instalujemy i uruchamiamy narzędzie Qt Linguist. Klikamy w menu File -> Open lub ikonę folderu, w oknie dialogowym, w prawym dolnym rogu wybieramy All files (*.*), odnajdujemy plik telephony_pl.qm na komputerze i klikamy Otwórz (Uwaga, teoretycznie plik można także otworzyć bezpośrednio z pamięci telefonu podłączając go kablem USB, nie wiedzieć jednak czemu wówczas nieprawidłowo rozpoznawany jest język — nie zalecam więc tego).

Teraz z sekcji String odnajdujemy i zaznaczamy na liście ciąg qtn_call_msg_default_text. W okienku poniżej wpisujemy nowy tekst SMSa. Zapisujemy plik, kopiujemy do folderu /home/user/MyDocs w telefonie (czyli inaczej mówiąc na dysk Nokia N9 gdy podłączamy telefon kablem USB), uruchamiamy Terminal i wpisujemy:

devel-su
Password: rootme
mv -f /home/user/MyDocs/telephony_pl.qm /usr/share/l10n/meegotouch/

Po wydaniu ostatniej komendy wyświetli się ostrzeżenie o treści mv: can't preserve ownership of (...) Operation not permitted, ale możemy je zignorować.

Zamykamy Terminal, restartujemy telefon i gotowe!