Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nokia N9 tips & tricks cz. 2 — dostęp do plików przez WiFi

Dostęp do plików w Nokii N9 jest banalnie prosty: podpinamy kabel micro USB <-> USB, jeden klik, urządzenie wykrywane jest jako pamięć masowa i voila!

Niestety takie połączenie ma swoje minusy. Po pierwsze, mamy dostęp wyłącznie do folderu /home/user/MyDocs — w zdecydowanej większości przypadków to oczywiście wystarcza, niekiedy jednak zachodzi potrzeba zajrzenia głębiej w strukturę plików. Po drugie, sama operacja jest trochę upierdliwa — w Nokii N9 port micro USB jest schowany pod klapką, która w niektórych egzemplarzach pracuje jak w ruskim czołgu. Po trzecie, nie zawsze mamy pod ręką kabel... Pojedyncze pliki można oczywiście przesłać przez Bluetooth, lądują one jednak w domyślnych folderach i trzeba je później przenosić jeżeli nie chcemy mieć bałaganu*. Na dłuższą metę nie jest to też sposób szczególnie wydajny.

Rozwiązaniem jest dostęp do zasobów N9 przez SSH i aplikację WinSCP (w przypadku systemów Windows) za pośrednictwem sieci bezprzewodowej WiFi. Konfiguracja jest bardzo prosta i zajmuje dosłownie chwilę. Na początek uruchamiamy Terminal i wpisujemy:devel-su Password: rootme passwd user New password: [wybranehasło] Re-enter new password: [wybranehasło]Uwaga: Podczas wpisywania hasła niezbędnego do uzyskania uprawnień roota litery nie pojawiają się. Hasło użytkownika wpisujemy bez nawiasów.

Zamykamy Terminal, uruchamiamy program SDK Connection klikamy Select Connection -> WLAN i odczytujemy aktualny adres IP naszej Nokii. W międzyczasie na komputerze pobieramy program WinSCP i instalujemy go. Po uruchomieniu zostaniemy poproszeni o podanie adresu IP, nazwy użytkownika i hasła. Warto na routerze ustawić rezerwację IP (o ile mamy taką możliwość), wówczas będzie można tak zdefiniowane połączenie zapisać, aby nie trzeba było przy każdym uruchomieniu od nowa wklepywać wszystkich danych. W takim wypadku lepiej jednak nie zapisywać hasła na stałe tylko pozostawić pole puste. Podczas nawiązywania połączenia po raz pierwszy wyświetli się monit o zabezpieczeniach, który należy zaakceptować.

Po zalogowaniu naszym oczom ukazuje się typowy dla menedżerów plików dwupanelowy interfejs. Co ważne, najważniejsze skróty klawiszowe są analogiczne z Total Commanderem, więc jeżeli z niego korzystacie to WinSCP będzie można obsługiwać odruchowo. Dostęp dostajemy do całej struktury folderów, choć naturalnie przy uprawnieniach usera nie możemy modyfikować plików systemowych. Osobiście nie jestem jednak zwolennikiem stosowania wyższych uprawnień niż to potrzebne. Jeżeli komuś nie będzie to wystarczać może oczywiście logować się jako root.

Po skonfigurowaniu WinSCP i przy niezmiennym IP Nokii N9, od plików w telefonie dzielą nas dosłownie dwa kliknięcia myszką. Jest to więc bardzo wygodne rozwiązanie na co dzień, ale nie jedyne.

Drugi sposób związany jest z menedżerem plików QAD File Manager dla MeeGo. Jako program do zarządzania plikami w telefonie nie przypadł mi do gustu (lepsze według mnie są File Manager lub Filebox), posiada jednak jedną cenną funkcję — daje możliwość dostępu do zasobów telefonu przez WebDAV. Inaczej mówiąc przez przeglądarkę WWW w komputerze (i nie tylko). Co trzeba zrobić? Dwie rzeczy: aktywować tą opcję na ekranie głównym programu oraz zdefiniować nazwę i hasło użytkownika (klikamy w Browse Filesystem, skrót do opcji w prawym dolnym rogu, Setting i Browse Accounts). Na komputerze wpisujemy zaś po prostu adres IP w sieci lokalnej, który QAD File Manager zresztą wyświetla na ekranie.

Jak to wygląda w praktyce widać na powyższym screenie. Niestety autor najwyraźniej nie ma choćby minimalnego wyczucia estetycznego — jest szaro, buro i ponuro. QAD File Manager to z założenia lekki menedżer dla zaawansowanych użytkowników i deweloperów, jednak mimo wszystko mogło to wyglądać odrobinę lepiej. Z samsungowym Kies Air nawet nie ma czego porównywać ;)

Ponadto, co oczywiste, transmisja danych jest jednokierunkowa — możemy jedynie skopiować dane z telefonu na komputer. Z drugiej jednak strony wymaga to jeszcze mniej zachodu niż WinSCP, nie trzeba bowiem instalować żadnego oprogramowania na komputerze, dostęp można mieć w zasadzie z dowolnego urządzenia z przeglądarką. Jeżeli więc zależy nam tylko np. na kopiowaniu z telefonu zdjęć, może to być niegłupie rozwiązanie.

Oba rozwiązania oprócz swoich niewątpliwych plusów mają też jednak jeden zasadniczy minus, a jest nim prędkość przesyłu danych przez WiFi. Podczas kopiowania plików z telefonu transfer nieco przekracza 2 MB/s, w drugą stronę (w przypadku WinSCP) wynosi zaledwie 1,3 MB/s. Na tle połączenia USB, bardzo szybkiego zresztą w Nokii N9 (odpowiednio 21 i 14 MB/s), wypada to blado. Z drugiej jednak strony wiele innych smartfonów nawet podczas połączenia po kablu osiąga prędkość zapisu na poziomie 3-4 MB/s. Jakby jednak nie patrzeć oba rozwiązania nie nadają się do przesyłania dużej liczby danych — w takim wypadku bez kabla się nie obejdzie.

Aktualizacja, 26.11.2011

* Opublikowałem poradnik jak można usprawnić dostęp do plików w ten sposób. Zainteresowanych odsyłam do wpisu: Nokia N9 tips & tricks cz. 18 — lepszy dostęp do plików przez... 

oprogramowanie porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
4lpha   10 #1 05.11.2011 10:26

Faaaajne...

+1

Gzehu   3 #2 05.11.2011 19:31

"Zalecamy, aby nie włączać trybu dewelopera, chyba że w celu zaprogramowania aplikacji do telefonu. Włączenie trybu developera nie zagraża bezpieczeństwu telefonu, ale możesz przypadkowo usunąć ważne pliki systemowe" - info z instrukcji N9.
i tu moje pytanie do Ciebie, czy rzeczywiście przypadkowe usunięcie danych może się zdarzyć czy trzeba się "postarać" żeby tego dokonać ;) Pliki systemowe są pakowane gdzieś głębiej??? Czy są widoczne w jakimś oknie po odpaleniu tego trybu?
Wiem też, że Ewie Lalik (ze SpidersWeb) N9 padła po odpaleniu trybu dewelopera.

Krogulec REDAKCJA  22 #3 05.11.2011 20:17

Producent musi się zabezpieczyć na wszelki wypadek - stąd to ostrzeżenie. Tymczasem (upraszczając) Nokia N900 cały czas pracowała w trybie dewelopera ;) W niej terminal był dostępny domyślnie, bez żadnych kombinacji. W N9 pewne rzeczy są blokowane bo model ten nie jest kierowany tylko do geeków, przeciętnemu użytkownikowi lepiej zaś nie dawać za dużo swobody ;)

Jeżeli chodzi o dane to dopóki nie używasz uprawnień roota i nie mieszasz w innych folderach niż /home/user/MyDocs (domyślne miejsce przechowywania zdjęć, dokumentów, muzyki, plików wideo itp.) to nic złego stać się nie powinno. Operacja jest zresztą odwracalna - tryb dewelopera w dowolnej chwili można wyłączyć bez żadnych skutków ubocznych. Pliki systemowe są dostępne z poziomu każdego z wymienionych menedżerów plików, przy czym np. w QAD File Managerze domyślnie lądujesz właśnie w /home/user/MyDocs. Krótko mówiąc: tak, aby coś zepsuć "trzeba się postarać".

Na żadnym forum (a śledzę ich kilka) nie spotkałem się z informacją, że komuś padł telefon po włączeniu tego trybu. Niemniej jednak niczego nie można oczywiście wykluczyć, jeżeli zaś chodzi o przypadek który podajesz to dziennikarze dostają często telefony w wersjach przedprodukcyjnych, albo po przejściach w innych redakcjach - mogły być inne przyczyny tego stanu rzeczy. Nawet gdyby tak się jednak stało to telefon powinien został bezpłatnie przywrócony do stanu używalności przez serwis producenta, bo opcja ta jest przecież dostępna w menu.

  #4 14.11.2011 17:17

Dostęp do wszystkich plików w Dolphinie w Kubuntu po kablu czy bt bez problemu.Pozdr.

  #5 22.02.2012 01:22

Dlaczego podczas próby połączenia przez WinSCP pojawia się info "połączenie odmówione"? Jak zaradzić?

damek N9   2 #6 06.03.2012 20:39

czy nazwa użytkownika w programie winscp to devel-su a hasło to te, które zmieniliśmy?
bo za cholerę nie mogę się zalogować - dostęp zabroniony
nie wiem, czy ma to jakiś związek, ale mam PR 1.2 wcześniej nie próbowałem

Krogulec REDAKCJA  22 #7 06.03.2012 20:42

Nazwa użytkownika to po prostu "user" (bez cudzysłowów). Jest to widoczne zresztą na jednym ze screenów ;)

damek N9   2 #8 06.03.2012 20:51

też tak próbowałem, ale nadal dostep zabroniony

damek N9   2 #9 06.03.2012 21:15

@krogulec a może inaczej mi poradzisz.
potrzebuje znaleźć szybki i łatwy dostęp do poziomu "powyżej" MyDocs
mam tam wrzuconą aktówkę, którą synchronizuje z jej kopią na komputerze, wrzuciłem ją poziom wyżej, aby w galerii i odtwarzaczu muzyki nie mieć plików z tej aktówki,
teraz właśnie poszukuję szybkiego dostępu do tych plików, aby móc często je synchronizować
co proponujesz?

  #10 06.03.2012 21:33

damek N9: jeśli można - nie lepiej np. zaszyfrować-spakować ją i po kablu z poziomu komputera synchronizować w MyDocs. Jeśli niewiele waży przez BT z File Managera do komputera wysłać.

damek N9   2 #11 06.03.2012 21:41

jak będzie spakowana, to nie będę jej mógł aktualizować - musiałbym rozpakować itd, a jak wspomniałem zależny mi na szybkim i łatwym dostępie co gwarantuje częstą aktualizację, a co za tym idzie w przypadku utraty danych na komputerze (jak mi się ostatnio przytrafiło) najważniejsze pliki będę miał w miarę aktualne - i to cała idea tego przedsięwzięcia.
wcześniej miałem aktówkę w MyDocs, ale jak już wspomniałem w galerii miałem wszystkie word'y, exel'e pdf'y i inne, a w muzyce rozmowy z dyktafonu itp.

  #12 06.03.2012 21:55

damek: Proponuje utworzyć folder o nazwie .aktówka (kropka przed nazwą) i tam aktówkę włożyć (będzie ukryty ale dostępny) niewidoczny w galeriach.

damek N9   2 #13 06.03.2012 22:16

a jak go utworzyć?
jak robię to z poziomu filemenagera, to plik powstaje, ale bez kropki z przodu, natomiast poprzez kabel nie chce przyjąc takiej nazwy

  #14 06.03.2012 22:23

To w File managerze weź rename i zmień na z kropką, gdy "show hidden files" będzie widoczny.

Krogulec REDAKCJA  22 #15 06.03.2012 22:30

@damek N9: Łączenie przez SSH/WinSCP to najwygodniejsza metoda. Nie kombinowałbym więc z niczym innym tylko skupił się na poprawnym skonfigurowaniu.

Po kolei:
1. Czy zdefiniowałeś na telefonie hasło użytkownika?
2. Czy wpisałeś hasło bez nawiasów?
3. Czy w WinSCP wpisujesz je dokładnie-tak-samo
4. Czy komputer i telefon są podłączone do tej samej sieci (np. tego samego punktu dostępowego WiFi)?

Jeżeli odpowiedź na wszystkie powyższe pytania brzmi "tak", możesz jeszcze spróbować zalogować się jako deweloper (też będziesz miał dostęp do folderu /home/user):

W WinSCP w polu "User name" wpisujesz "developer", a w polu hasło to co wyświetla się w telefonie w aplikacji SDK Connection -> WLAN w polu Password


A folder z kropką możesz zrobić z poziomu np. Total Commandera:
http://www.dobreprogramy.pl/Total-Commander,Program,Windows,12316.html

damek N9   2 #16 06.03.2012 22:32

mam jeszcze jeden problem z programem file manager.
podczas kopiowania plików poprostu się wyłącza - czy ktoś miał może podobną przypadłość? jest na to jakiś sposób?

damek N9   2 #17 06.03.2012 22:34

@krogulec dzięki,
jako developer udało mi się zalogować

Krogulec REDAKCJA  22 #18 06.03.2012 22:37

Czyli coś pokręciłeś przy definiowaniu nowego hasła użytkownika lub wpisywaniu go w WinSCP. Przeleć całą procedurę jeszcze raz.

  #19 06.03.2012 22:51

Oczywiście że przez WinSCP jest najwygodniejsze ale czy bezpieczniejsze. A w jaki wyższy poziom od MyDocs kładzie tą aktówkę - użytkownika czy w systemowy katalog ,ile ta aktówka waży i jaką wtedy pamięć zabiera....

  #20 06.03.2012 23:01

Tworzy .katalog w MyDocs tam kładzie to co system ma nie widzieć (media,pdf.obrazy itp., podłącza po kablu do PC i już .

damek N9   2 #21 07.03.2012 10:13

no to ja mam kilka dodatkowych pytań,

- jak stworzyć katalog z kropką przed nazwą?
- czy można jakoś ustawić w programach typu Advanced Call Recorder i recorderr, żeby ich docelowe foldery mogły mieć zmienioną nazwę z kropką z przodu oczywiście

damek N9   2 #22 07.03.2012 10:50

zrobiłem, próbę
zmieniłem nazwę AdvancedCallRecorder na .AdvancedCallRecorder wykonałem połączenie - nagrało się i wrzuciło do folderu ukrytego, ale odtwarzacz w "ostatnich dodanych" również to widział, więc chyba to nie przejdzie

  #23 07.03.2012 18:06

damek N9: .katalog ma być w /home/user/MyDocs, a nie w /home/user .......powodzenia.

damek N9   2 #24 08.03.2012 09:14

katalog jest w tej lokalizacji, ale program AdvancedCallRecorder tworzy nowy katalog (bez kropki) i wrzuca tam nagrania. trzeba by zmienić gdzieś w programie lokalizację, gdzie ma zapisywać nagrania.na nazwę z kropką z przodu - ktos wie jak to zrobić?

essi90   2 #25 09.10.2012 21:39

Rozumiem, że żeby mieć uprawnienia roota to muszę jako "user name" napisać root, ale co podać jako hasło? Bo hasło podawane przy "devel-su" nie działa...

essi90   2 #26 09.10.2012 21:46

Znalazłam "Nokia N9 tips & tricks cz. 21 — dostęp przez SSH z prawami roota" ;]

Nux   4 #27 28.10.2012 19:56

Na ciekawą rzecz ostatnio trafiłem - kupiłem sobie ruterek, który umożliwia tworzenie stałych IP dla urządzeń. Jak się okazuje dzięki temu wystarczy, że raz ustawię hasło w SDK conncetion i potem już się ono nie zmienia. Dzięki temu - i zapamiętaniu hasła w WinSCP - można łączyć się z komórką trzema kliknięciami :-).

Łącząc się z Nokią w ten sposób można w hakerski ;-) sposób szukać swojego telefonu odpalając jej zdalnie dźwięk. Wystarczy wpisać w terminalu:
aplay /sciezka/do/pliku.wav

Na przykład:
aplay /usr/share/sounds/ui-tones/snd_battery_low.wav

xamandaax   1 #28 29.11.2012 15:52

mam pytanie. wykupiłam pakiet internetowy w sieci plus, posiadam n9. za kazdym razem gdy próbuje sie polączyć wyskakuje mi : "nie mozna połączyć się z internetem". korzystam często z wi-fi ale chcialabym zacząć korzystać z pakietu który wykupiłam. próbowałam skonfigurować telefon za pośrednictwem stron interenetowej plusa, jednak to nic nie dało. prosze o pomoc.

swosh   3 #29 29.11.2012 21:09

@xamandaax
W sumie za dużo ustawień GPRS dla Plusa nie ma...
Wejdź w: Ustawienia > Połączenie internetowe > Edytuj sieci i zobacz czy masz jakieś połączenie z Plusem w nazwie.
Jeśli nie, utwórz sobie.

U mnie jest dokładnie tak jak niżej:
Nazwa połączenia: Plus GSM INTERNET GPRS
Nazwa punktu dostępu: internet
Łącz automatycznie: to już od Ciebie zależy. Możesz ustawić na włączone
Nazwa użytkownika: puste pole
Pytaj o hasło przy każdym logowaniu: wyłączone
Hasło: puste pole
Ustawienia zaawansowane:
Konfiguracja serwera proxy: brak serwera proxy
Automatyczne pobieranie adresu IP: włączone
Automatyczne pobieranie adresów DNS: włączone

Powinno zadziałać ;)

  #30 08.04.2013 20:23

jak włączyć wifi?

Krogulec REDAKCJA  22 #31 09.04.2013 00:40

@Anonim: Menu Ustawienia -> Połączenia internetowe -> Połącz

  #32 19.05.2014 19:26

dla używających jeszcze wspaniałej nokii n9

w systemie linux można łatwo nawiązać połączenie z telefonem wpisując w terminalu:

nautilus sftp:///home/user/MyDocs

lokalizacje mozna dodac do zakładek i ma sie bardzo latwy dostep do uzadzenia