Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nokia N9 tips & tricks cz. 5 — instalowanie aplikacji spoza sklepu Nokii

Siłą Nokii N900 na Maemo, dla bardziej zaawansowanych użytkowników, była możliwość pobierania i instalowania programów z różnych repozytoriów przy pomocy Menedżera aplikacji. To co dla jednych było zaletą, dla innych mogło być jednak wadą. W Nokii N9 na MeeGo jest to już zorganizowane w sposób typowy dla nowoczesnych smartfonów — w menu mamy ikonę prowadzącą do sklepu Nokii, z którego poziomu można łatwo zainstalować różnego rodzaju aplikacje.

Problem pojawia się gdy chcielibyśmy zainstalować coś czego w sklepie nie ma. Takich przypadków może być sporo — na forach pasjonatów już pojawiają się informacje o pakietach instalacyjnych przeniesionych praktycznie wprost z Maemo, czy mniej lub bardziej dostosowanych z desktopowych dystrybucji Linuksa. Dobrym przykładem jest Opera Mobile, która w chwili obecnej nie została jeszcze wydana dla MeeGo 1.2 Harmatann z Nokii N9. Dostępna jest natomiast nieoficjalna kompilacja, powstała pierwotnie dla MeeGo 1.2 Developer Edition for Nokia N900*, a przystosowana przez społeczność dla Nokii N9.

Wbrew pozorom instalacja takiego pakietu jest bardzo prosta i można to zrobić na kilka sposobów.

Sposób 1: Instalacja z poziomu Terminala

Ten sposób instalacji przeznaczony jest dla zaawansowanych użytkowników i daje pełnię możliwości przy instalacji. Przede wszystkim musimy mieć włączony tzw. Tryb dewelopera, w którym to dostępny jest Terminal. Jak to zrobić opisywałem w pierwszej części cyklu Nokia N9 tips & tricks. System domyślnie nie pozwala na instalowanie oprogramowania spoza sklepu Nokii, trzeba więc to zmienić w menu Ustawienia -> Aplikacje -> Instalacje włączając opcję Zezwalaj na pobieranie ze źródeł innych niż sklep.

Następnie pobieramy pakiet instalacyjny deb, w naszym przypadku będzie to operamobile_11.00-1_armel.deb i kopiujemy go do folderu /home/user/MyDocs/ w telefonie (czyli inaczej mówiąc na dysk Nokia N9 jeżeli łączymy się za pośrednictwem kabla USB). Na koniec uruchamiamy Terminal i wpisujemy:

devel-su Password: rootme cd /home/user/MyDocs/ dpkg -i operamobile_11.00-1_armel.debUwaga: Podczas wpisywania hasła litery nie pojawiają się na ekranie. Można też użyć skróconego polecenia dpkg -i operamobile*

Gotowe! Efekt prawidłowej instalacji można zobaczyć na powyższym screenie. Po instalacji paczkę instalacyjną możemy już naturalnie skasować. W menu telefonu pojawi się ikona Opery, a jak wygląda sama przeglądarka widać poniżej. Program działa bez zarzutu, poza jednym drobiazgiem — nie ma wibracji podczas wpisywania tekstu (Opera korzysta z własnej klawiatury ekranowej).

Jeżeli po jakimś czasie chcielibyśmy odinstalować taki program to należy użyć polecenia dpkg -r nazwapakietu. W przypadku Opery będzie to wyglądać następująco:devel-su Password: rootme dpkg -r operamobile

Sposób 2: Instalacja z poziomu menedżera plików

Jest też drugi, prostszy sposób na instalację, polecany dla osób początkujących. Można to zrobić z poziomu menedżera plików takiego jak np. File Manager, Filebox, czy QAD File Manager. W tym wypadku również musimy w menu Ustawienia -> Aplikacje -> Instalacje włączyć opcję Zezwalaj na pobieranie ze źródeł innych niż sklep, Tryb dewelopera nie jest jednak wymagany.

Tu dla odmiany posłużę się nieoficjalną wersją przeglądarki Firefox for mobile (Fennec). Pobieramy paczkę instalacyjną fennec_10.0~a1_armel.deb i kopiujemy ją do pamięci telefonu, np. do folderu /home/user/MyDocs.

Następnie uruchamiamy menedżer plików, odszukujemy paczkę instalacyjną i po prostu w nią klikamy (w QAD File Managerze trzeba jeszcze z menu kontekstowego wybrać pozycję Execute...). Pojawi się standardowe ostrzeżenie o instalowaniu programu bez certyfikatu, akceptujemy, w przypadku Firefoksa dochodzi jeszcze konieczność pobrania dodatkowych komponentów. Po ich pobraniu pojawia się okno instalacji ze znanym ze sklepu Nokii paskiem postępu oraz podstawowymi informacjami o aplikacji. Chwila czekania i gotowe! Paczkę instalacyjną możemy skasować. Co najważniejsze, po zainstalowaniu pakietu w ten sposób, jest on widoczny w menu Ustawienia -> Aplikacje -> Zarządzaj aplikacjami, skąd łatwo każdy program odinstalować.

Poniżej możecie zobaczyć jak prezentuje się Firefox na Nokii N9. Tu również wszystko działa bez zarzutu, a przeglądarka korzysta na szczęście z klawiatury systemowej. Warto zapoznać się z obydwoma pozycjami, aby zobaczyć w czym możemy wybierać, nawet jeżeli ostatecznie... wrócicie do systemowej przeglądarki ;)

Instalowanie pakietów z poziomu menedżera plików ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim nie da się tą drogą zainstalować programów, które wymagają podczas instalacji specjalnych uprawnień. Dotyczy to np. wspomnianej Opery. Mimo to zalecam instalowanie programów tym sposobem, jest to bowiem po prostu wygodniejsze.

Sposób 3: Instalacja przez Bluetooth

To właściwie wariant sposobu nr 2 tylko z ominięciem menedżera plików. W tym wypadku również musimy w menu Ustawienia -> Aplikacje -> Instalacje włączyć opcję Zezwalaj na pobieranie ze źródeł innych niż sklep, Tryb dewelopera nie jest wymagany. Komputer musi zostać naturalnie wcześniej sparowany z telefonem przez Bluetooth. Można to zrobić np. z poziomu komputera: klikamy w ikonę Bluetooth w zasobniku systemowym (koło zegara), następnie wybieramy opcję Dodaj urządzenie i odszukujemy na ekranie Nokię N9. Telefon musi mieć włączony Bluetooth w trybie widocznym.

Gdy mamy już sparowany komputer z telefonem, pobieramy paczkę deb na komputer, uruchamiamy Eksplorator Windows i odszukujemy plik w folderze w którym został zapisany (zwykle jest to folder Pobrane). Zaznaczamy plik prawym przyciskiem myszy, wybieramy opcję Wyślij do... -> Interfejs Bluetooth -> Nokia N9. Na ekranie telefonu pojawi się monit Odebrać plik?, akceptujemy go i czekamy do zakończenia transferu danych. Po zakończeniu pojawi nam się podsumowanie Transferu danych: nazwa komputera, początek nazwy pliku, zakończono, wielkość pliku. Dotykamy ten element i po chwili pojawi nam się ostrzeżenie Źródło bez certyfikatu, dotykamy Zgadzam się i to wszystko. Po kilku-kilkunastu sekundach program jest już zainstalowany.

Po zainstalowaniu pakietu w ten sposób, jest on widoczny w menu Ustawienia -> Aplikacje -> Zarządzaj aplikacjami, skąd łatwo każdy program odinstalować.

Sposób 4: Instalacja z poziomu przeglądarki internetowej w telefonie

Aplikacje można także instalować bezpośrednio ze strony internetowej, o ile udostępnia ona do pobrania paczkę instalacyjną deb. Wystarczy, że uruchomicie na telefonie przeglądarkę, klikniecie z jej poziomu na link np. fennec_10.0~a1_armel.deb. Dalej należy postępować tak jak przy instalacji przez Bluetooth.

* MeeGo 1.2 Harmatann w Nokii N9 wykorzystuje pakiety deb, zaś MeeGo 1.2 Developer / Community Edition (obecnie rozwijane pod nazwą Nemo) korzysta z pakietów RPM. 

oprogramowanie porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Loreno   7 #1 06.11.2011 16:32

Po prostu jak na Linuksie!

Loreno   7 #2 06.11.2011 16:33

(tak wiem, że to Linux, ale to tylko telefon!)

  #3 06.11.2011 16:48

I co z tego, że telefon?

Czyli pewnie całe repozytorium Debiana da się odpalać :D

Fervi

  #4 06.11.2011 18:24

Jeżeli Debian obsługuje architekturę armel...

  #5 06.11.2011 19:20

Witam

Chętnie zobaczyłbym komunikator "kadu" ("http://www.kadu.im/w/Pobierz:N900") na N9.

Proszę o screen'y lub video.

Krogulec REDAKCJA  22 #6 06.11.2011 20:34

@DebianRulezZz: Niestety aż tak pięknie nie ma - 1:1 paczek z Maemo nie da się zainstalować ;) Opera o której piszę w tekście to wersja pochodząca z Maemo, ale niemniej jednak została dostosowana do MeeGo.

underface   14 #7 06.11.2011 21:34

krogulec zaatakował bloga ;p

swoja droga jeden z nowych telefonów noki, który ma szanse odnieść sukces

  #8 06.11.2011 22:03

a jak to teraz odinstalować

  #9 06.11.2011 22:48

Jeśli się nie mylę, to musisz szukać Pidgin'a, a nie Kadu. Ogólnie efekt ten sam - rozmowa na GG

Debian umożliwia instalację na ARMEL, tylko jak to wygląda w ostatecznym rozrachunku, nie wiem

Fervi

Krogulec REDAKCJA  22 #10 07.11.2011 02:34

Uzupełniłem wpis o instalację programów poprzez menedżer plików, jako że jest to zdecydowanie lepsza opcja dla użytkowników początkujących i daje możliwość łatwego odinstalowania programów.

derek7   2 #11 12.12.2011 20:20

Witam, zrobilem wszystko jak w opisie i nie moge zainstalowac opery, nie wiem o co chodzi?

Krogulec REDAKCJA  22 #12 12.12.2011 22:03

Co się dzieje, jaki komunikat wyświetla się na ekranie?

  #13 06.01.2012 17:36

Zainstalowałem opere ale mi nie podeszła i mam problem wsumie dwa za pierwszym razem pojawil sie komunikat co do uprawnien admina a puzniej ostrzezenie ze nie mpzna usunac pliku ktory został juz usuniety i w obu przypadkach tych powiadomien opera widnieje wsrod aplikacji i w ciaz działa

  #14 06.01.2012 17:37

Zainstalowałem opere ale mi nie podeszła i mam problem wsumie dwa za pierwszym razem pojawil sie komunikat co do uprawnien admina a puzniej ostrzezenie ze nie mpzna usunac pliku ktory został juz usuniety i w obu przypadkach tych powiadomien opera widnieje wsrod aplikacji i w ciaz działa

  #15 06.01.2012 17:48

Zainstalowałem opere ale mi nie podeszła i mam problem wsumie dwa za pierwszym razem pojawil sie komunikat co do uprawnien admina a pózniej ostrzezenie ze nie mozna usunac pliku ktory został juz usuniety i w obu przypadkach tych powiadomien opera widnieje wsrod aplikacji i w ciaz działa

Krogulec REDAKCJA  22 #16 06.01.2012 17:57

uruchom Terminal i wpisz:

devel-su
Password: rootme
dpkg -r operamobile

Uważając aby nie popełnić pomyłki.

  #17 06.01.2012 18:20

Dzieki bardzo za pomoc okazalo sie ze zjadłem litere e i tu był cały problem

  #18 12.01.2012 16:32

Witam, sciagnalem Opere i wrzuciłem plik poprzez Menedzera Plikow - niestety, po wejsciu w MyDocs i probie instalacji mam komunikat "nieprawidłowy pakiet instalacyjny". Jak sobie z tym poradzic??

Krogulec REDAKCJA  22 #19 12.01.2012 16:44

Akurat Operę można zainstalować tylko z poziomu Terminala.

  #20 15.01.2012 14:26

Krogulec a sprawdzales moze czy to dziala fennec_12.0~a1_armel.deb ??

Krogulec REDAKCJA  22 #21 15.01.2012 16:28

Wersja o której piszesz to jedno z szeregu eksperymentalnych wydań, o gorszej optymalizacji niż udostępniana przeze mnie 10-tka, niższej wydajności, a bez żadnych dodatkowych funkcjonalności. Dużo ludzi zgłaszało poważne problemy o tej kompilacji (problemy z funkcjonowaniem systemu, migotanie ekranu itd.). Akurat u mnie ich nie było, ale i tak korzystam z 10.0 (linkowanej w artykule).

Moja rada: nie sugerować się numerkiem - to złudne ;)

  #22 15.01.2012 18:55

To nawet nie probuje. Niech zostanie ta 10

Wolfgar   7 #23 15.11.2012 12:15

Krogulec. Szybkie pytanie z innej beczki. Czy video rozmowy faktycznie nie działają w skype na N9? Czy może jest jakaś alternatywa? Dodam, że chodzi mi o protokół skype.

Autor edytował komentarz.
Krogulec REDAKCJA  22 #24 15.11.2012 16:17

@Wolfgar: Niestety nie. Połączenia wideo można realizować przy pomocy Google Talk: http://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/Nokia-N-tips-tricks-cz--wideorozmowy,30579....

  #25 25.04.2013 00:01

próbuję zainstalować wazapp. ciągle wyskakuje komunikat "nie można zainstalować. nie można wyśledzić zależności pakietu instalacyjnego" czy ktoś próbował już z poziomu terminala to instalować? dla mnie to czarna magia, próbowałam innymi sposobami,ale nie udało się. gg też nie działa.. ehh. na dodatek jestem technolgiczną ciamajdą.

Krogulec REDAKCJA  22 #26 25.04.2013 00:30

Pobierz plik http://tgalal.webfactional.com/ow/wazapp_0.9.20_armel.deb i spróbuj zainstalować normalnie z poziomu menedżera plików lub przeglądarki (jeżeli wczytasz tę stronę w przeglądarce na telefonie).

aqueda   1 #27 25.04.2013 19:29

próbowałam przez menedżera plików i z przeglądarki, nadal ten sam komunikat.. jeszcze jakieś pomysły? :(

aqueda   1 #28 25.04.2013 19:48

dodam, że próbowałam włączyć tryb terminala, ale coś po włączeniu próbuje się ściągnąć i instalacja kończy się niepowodzeniem i tryb się wyłącza.. :/

andreass   1 #29 25.04.2013 20:50

witam wszystkich jak wejsc w terminal w noki n9

Krogulec REDAKCJA  22 #30 25.04.2013 21:54

@aqueda: Ewidentnie masz coś nie tak. Pytanie podstawowe - czy masz aktywne połączenie internetowe? ;)

@andreass: We wpisie, który komentujesz masz link do części o Terminalu: "(...) musimy mieć włączony tzw. Tryb dewelopera, w którym to dostępny jest Terminal. Jak to zrobić opisywałem w pierwszej części cyklu Nokia N9 tips & tricks. "

aqueda   1 #31 25.04.2013 22:03

Krogulec! jasne,że mam!:P :) cały czas, strony www włączone, wszystko chodzi. zresetowałam też telefon, przywróciłam stare ustawienia- nie pomogło. no i nie mogę włączyć trybu dewelopera. ciągle tylko trwa przygotowywanie do instalacji i koniec. "nie można zainstalować", "nie można znaleźć zależności". wazapp, gg, nic.
nie znam się na tym,ale wyczytałam ile wlezie z tego, co piszesz i pisałeś. wszystkie sposoby instalacji próbowałam ogarnąć, została tylko przez terminal,ale jak nie mogę włączyć tego trybu dewelopera to co mam zrobić..

Krogulec REDAKCJA  22 #32 26.04.2013 09:04

@aqueda: Przykro mi, ale nie mam pojęcia w czym tkwi problem. Rozwiązań jest kilka: albo wizyta w Nokia Care, albo przywrócenie ustawień w menu Ustawienia -> Zresetuj -> Przywróć ustawienia. Jeżeli to nie pomoże możesz użyć opcji Ustawienia -> Zresetuj -> Wyczyść, a w ostateczności pozostaje jeszcze flashowanie opisane tutaj: http://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/Nokia-N-tips-tricks-cz--przywracanie-ustawi...

  #33 02.06.2013 22:05

dziękuje bardzo za dobrą strone na której są dobre porady, nie tak jak na forach gdzie nic szczegółowego nie pisze wielce dziękuje :)
szczęśliwy użytkownik noki N9

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.