Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nokia N9 tips & tricks cz. 55 — NITDroid, czyli Android i MeeGo w jednym stali domu

Gdy Nokia N9 wchodziła do sprzedaży wiadomo było, że MeeGo to zamknięty rozdział. Mimo obiecujących recenzji Finowie pod wodzą nowego szefa postawili wszystko na jedną kartę — Windows Phone. W tej sytuacji zakup endziewiątki wydawał się, delikatnie mówiąc, mało rozsądnym pomysłem. W pełni świadomy tego w co się pakuję podjąłem jednak decyzję o zakupie. Endziewiątka po prostu oczarowała mnie w pełni i rozsądek zszedł na drugi plan. Po cichu liczyłem jednak, że za sprawą społeczności telefon wcale tak szybko nie umrze. Nie myliłem się.

Jednym z koronnych przykładów jest NITDroid, o którym kilkukrotnie już pisałem. Projekt ten, rozwijany pod wodzą Rosjanina, Alexeya Roslyakova, umożliwia zainstalowanie na Nokii N9 systemu Android (bez rezygnacji z MeeGo Harmattana). Dzięki temu uzyskujemy dostęp do olbrzymiej bazy oprogramowania i gier na Androida z których w razie chęci, bądź potrzeby, możemy skorzystać. NITdroid nie jest oczywiście zamiennikiem natywnego MeeGo (nie da się zastąpić ideału ;), ale jego uzupełnieniem. Wyboru systemu dokonuje się podczas uruchamiania telefonu.

Przygotowanie i instalacja NITdroida wymaga odrobiny cierpliwości, ale nie jest taka trudna jak mogłoby się wydawać. O tym będzie właśnie mowa w tym poradniku.

Instalacja

1. Przygotowania

Tak jak przy każdym triku, rozpoczęcie przygotowań zalecam dokonanie kopii zapasowej. Następnie zalecane jest wyłączenie kodu PIN ponieważ NITdroid nie wspiera tego zabezpieczenia. Dokonać można tego w menu Ustawienia -> Urządzenie -> Karta SIM (gwoli ścisłości nie jest niezbędne do uruchomienia NITdroida, ale nie będziecie mogli korzystać z SMSów i przesyłania danych via 2G/3G).

Wiele osób obawia się, że instalacja NITdroida skutkować będzie pojawianiem się komunikatu o utracie gwarancji, przy każdym uruchomieniu telefonu. Warto podkreślić, że tak głęboka ingerencja faktycznie powoduje w teorii utratę gwarancji, niemniej jednak jest sposób aby komunikat się nie pojawiał.

Uruchamiamy Terminal i wpisujemy (bez zmiany uprawnień):

disclaimer-cal remove View-openmode

Następnym krokiem jest usunięcie wszelkich skonfigurowanych kont w systemie (w innym wypadku system po instalacji NITdroida nie będzie pracował poprawnie). Wpisujemy zatem:

rm -rf /home/user/.accounts rm -rf /home/user/.activesync rm -rf /home/user/.aegis

2. Podmiana kernela

Drugi etap to podmiana jądra poprzez operację flashowania. Proces flashowania opisywałem w jednej z pierwszych porad, po szczegóły odsyłam do wpisu Nokia N9 tips & tricks cz. 4 — przywracanie ustawień i flashowanie.

W tym przypadku jednak oprócz obrazu naszego systemu potrzebny nam będzie także plik zImage.pr13 z jądrem. Dla ułatwienia sobie życia długą nazwę pliku z obrazem systemu zmieniamy na fw.bin. Oba pliki kopiujemy do folderu Flashera, uruchamiamy wiersz poleceń z uprawnieniami administracyjnymi (prawym przyciskiem myszy) i wpisujemy:

cd C:\Program Files\Nokia\Flasher flasher.exe -a fw.bin -k zImage.pr13 --flash-only=kernel --suppress-warranty-warning -f -R

Proces będzie trwał chwilę po czym telefon się wyłączy.

3. Android

Trzeci etap to instalacja Androida zmodyfikowanego dla potrzeb Nokii N9. Aktualnie najnowszą wersją jest 4.1.1 (Jelly Beam). Pobieramy plik nitdroid_n9_jellybean_alpha5.tar.bz2 i kopiujemy do folderu /home/user/MyDocs w telefonie (czyli inaczej mówiąc na dysk Nokia N9 po podłączeniu kablem USB). Następnie uruchamiamy Terminal i wpisujemy:

devel-su pass: rootme mkdir /home/nitdroid tar xjvf /home/user/MyDocs/nitdroid_n9_jellybean_alpha5.tar.bz2 -C /home/nitdroid/

Po zakończeniu procesu wypakowywania plików nie zamykamy Terminala.

4. Poprawki

Warto jeszcze zainstalować poprawkę dającą dostęp aplikacjom do karty SD (co jest wymagane w niektórych przypadkach). Pobieramy plik apps2sd_fix_alpha5.tar.bz2 i kopiujemy do folderu /home/user/MyDocs w telefonie. Następnie wracamy do Terminala i wpisujemy:

tar xjvf /home/user/MyDocs/apps2sd_fix_alpha5.tar.bz2 -C /home/nitdroid/

Powstała też poprawka przyspieszająca animacje systemu. Osobiście nie zauważyłem żadnej różnicy, ale jeżeli chcielibyście wypróbować to należy pobrać plik power.omap3.so, skopiować jak powyżej i wpisać dodatkowo w Terminalu:

cp /home/user/MyDocs/power.omap3.so /home/nitdroid/system/lib/hw/ chmod 644 /home/nitdroid/system/lib/hw/power.omap3.so

5. Bootloader

Ostatnim etapem jest bootloader, czyli dodatek umożliwiający wybór systemu podczas uchamiania telefonu. Powstało wiele bootloaderów*, ja na początek proponuję sillyboot2 touch (stworzony przez udzielającego się na łamach bloga Nuxa), ponieważ jest najprostszy w instalacji i użyciu.

Pobieramy zatem plik sillyboot2_touch.tar.bz2 i kopiujemy go do folderu /home/user/MyDocs w telefonie. W Terminalu wpisujemy:

tar xjvf /home/user/MyDocs/sillyboot2_touch.tar.bz2 -C /

Restartujemy telefon i wybieramy z menu startowego Androida. Przy pierwszym uruchomieniu konieczne będzie jeszcze jednorazowe skonfigurowanie systemu. Tu mała porada — jeżeli podczas konfigurowania WiFi na liście nie będziecie widzieć swojego punktu dostępowego należy wybrać Inna sieć i wpisać jego nazwę ręcznie.

I to wszystko, efekt końcowy można podziwiać poniżej:

* — jeżeli chcielibyście coś bardziej wszechstronnego, polecam świeżutki uniboot. Daje on możliwość wyboru większej liczby systemów (w przyszłości np. Sailfisha), a także zawiera wbudowany tryb awaryjny, ale jest trudniejszy w instalacji.

Zmiana wersji

Najnowszy NITdroid Alpha 5 „Gyla” bazuje na Androidzie 4.1.1 (Jelly Bean). Niestety, choć jest to wersja najnowsza to mam wrażenie, że ma większe problemy ze stabilnością niż Alpha 4 „Despite” bazująca na starszym Androidzie 4.0.4 (Ice Cream Sandwich).

Jeżeli chcielibyście porówań pomiędzy sobą te wersje nic prostszego — wystarczy pobrać archiwum z obrazem systemu nitdroid_n9_ics_alpha4.tar.bz2 i skopiować je do /home/user/. Następnie uruchamiamy Terminal i wpisujemy:

devel-su Password: rootme rm -rf /home/nitdroid/* tar xjvf /home/user/MyDocs/nitdroid_n9_ics_alpha4.tar.bz2 -C /home/nitdroid/

Operacja jest oczywiście odwracalna — w każdym momencie można wrócić do Jelly Bean)

Usuwanie

Usuwalny jest oczywiście cały NITdroid. Jeżeli chcielibyście przywrócić czyste MeeGo Harmattan, wystarczy uruchomić Terminal i wpisać:

devel-su pass: rootme apt-get install --reinstall mini-rc

Po wydaniu ostatniej komendy może pojawić się pytanie Po tej operacji zostanie dodatkowo użyte x bajtów miejsca na dysku. Kontynuować [T/n]?. Wciskamy Y (nie T) i potwierdzamy Enterem.

Po zakończeniu reinstalacji przeprowadzamy operację flashowania, zgodnie z instrukcją.

Miłej zabawy! 

oprogramowanie porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
przemor25   14 #1 31.03.2013 17:36

Zaryzykowałbym stwierdzenie, że Nokia lepiej nie mogła zrobić porzucając Endziewiątkę i oddając ją w ręce społeczności. Zastanawiam się nieraz czy N9 tak by się rozwinęła, gdyby była dalej rozwijana przez Finów :)

underface   14 #2 31.03.2013 17:36

Widzę, zapowiedziany jakiś czas temu poradnik doczekał się światła dziennego.
ehh cudowny telefon, szkoda, że od początku nie pracował na androidzie

Krogulec REDAKCJA  22 #3 31.03.2013 17:46

Z Androidem to nie byłoby to samo ;)

  #4 31.03.2013 19:02

Jak by N9 było z Androidem, to na pewno bym jej nie kupił. N9 tylko z MeeGo.

dragonn   11 #5 31.03.2013 19:05

Hmmm następca legendy HTC HD2 jeżeli chodzi o systemy :D?

Pavlov88   2 #6 31.03.2013 19:45

A ile miejsca zajmuje Android? Jest instalowany w części przeznaczonej na aplikacje?

Fajnie w święta poczytać o nowym, długo wyczekiwanym wpisie. Wieczorkiem chyba się pobawię w hakera :).

  #7 31.03.2013 20:58
  #8 31.03.2013 21:32

No fajnie, tylko jak to właśnie jest z miejscem potrzebnym na takiego andka? Chce sobie sprawic N9 i nie wiem czy wystarczy mi na zabawy dostępnieszja wersja 16GB?

przemo188   8 #9 31.03.2013 22:50

Krogulec - a czy po usunięciu Nitdroida z telefonu kasuje się także bootloader z wyborem systemu? I co z komunikatem o utracie gwarancji?

Krogulec REDAKCJA  22 #10 01.04.2013 12:18

@Pavlov88, lidroid: Zajmuje niewiele (ICS 237 MB, Jelly Bean 311 MB), więc śmiało można instalować nawet na wersjach 16GB.

@cynik: Dzięki za info, poprawione (IIS domyślnie nie obsługuje rozszerzeń .bz2 ;)

@przemo188: Usuwanie sprowadza się w zasadzie do flashowania (wcześniej jeszcze trzeba przeinstalować jeden komponent), wiec znika wszystko. Jeżeli chodzi o komunikat o utracie gwarancji to tak jak piszę w tekście jest już na to remedium i komunikat nie pojawia się. Na pierwszy rzut oka po przywróceniu wszystkiego do stanu fabrycznego nie widać żadnych wcześniejszych ingerencji w system.

underface   14 #11 01.04.2013 13:13

@Krogulec
pewnie nie, bo tutaj system robi sporą robotę. Ale odnosząc się do mojej wcześniejszej wypowiedzi chodzi mi o bryłę/kształt/design - moim zdaniem nr jeden od dłuższego czasu

olo700   1 #12 01.04.2013 14:41

Czy informacje zawarte w punkcie 2. oznaczają, że musimy przeflashować telefon używając dwóch plików, zImage.pr13 oraz obrazu systemu? Nie jest potrzebne w tym wypadku obraz pamięci, mam nadzieję?
Zwykłe flashowanie, przy czym obraz pamięci zastępujemy plikiem zImage.pr13?

Krogulec REDAKCJA  22 #13 01.04.2013 15:47

@olo700: To nie do końca tak. Faktycznie potrzebne są 2 pliki - obraz systemu (w moim przypadku DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin) i zmodyfikowane jądro (zImage.pr13). Jednak nie jest to pełne flashowanie - podmieniane jest jedynie jądro, system nie jest wgrywany w całości od zera - pozostają aplikacje, notatki itp. Nienaruszony zostaje także obszar pamięci użytkownika /home/user/MyDocs).

olo700   1 #14 01.04.2013 15:58

Także co wpisujemy do wiersza oprócz:

cd C:\Program Files\Nokia\Flasher
flasher.exe -a fw.bin -k zImage.pr13 --flash-only=kernel --suppress-warranty-warning -f -R

? Albo czy w ogóle coś wpisujemy? I co należy zrobić z obrazem systemu, skoro jest on potrzebny?

olo700   1 #15 01.04.2013 16:05

Aha, przepraszam, już widzę gdzie się zapodział obraz systemu :) Czyli w jakim celu on tam jest? Jeżeli system nie jest wgrywany od zera?

Krogulec REDAKCJA  22 #16 01.04.2013 16:13

Nie mam zielonego pojęcia, ale jest potrzebny ;)

olo700   1 #17 01.04.2013 17:35

Potrzebuję pomocy, robię wszystko według instrukcji, włączam telefon, przytrzymuję palcem logo Android'a, po czym tylko ono, podświetlone na kolorowo, zostaje na ekranie. Po chwili telefon wyłącza się. Wszystko na pewno robię dobrze, może to być wina czegoś, co było wcześniej zmieniane w Meego, na przykład Incepcja, czy podkręcanie procesora, czy chociażby zabawa QTweak'iem? Jedyny moment podczas instalacji NITDroid'a jaki mnie martwi, to podczas rozpakowywania pakietu z systemem, kończy się komunikatem

system/lib/libLCML.so
system/lib/libdrm1.so
system/lib/libbluetoothd.so
tar: bunzip error -5
tar: short read
~ #

Potem instaluję poprawki, oprócz tej ostatniej i bootloader'a. Po restarcie zainstalowany system nie chce się włączyć, czeka chwilę i wyłącza telefon.

Krogulec REDAKCJA  22 #18 01.04.2013 19:10

Wygląda na to, że Android nie został prawidłowo zainstalowany (rozpakowany). Usuń go zgodnie z punktem "Zmiana wersji" i wgraj jeszcze raz. Wcześniej na wszelki wypadek pobierz jeszcze raz plik z systemem (nitdroid_n9_jellybean_alpha5.tar.bz2 lub nitdroid_n9_ics_alpha4.tar.bz2 - w zależności od tego, który chcesz używać).

  #19 01.04.2013 21:46

Kod mojej N9 to 059K3R1 jest zaktualizowana do PR1.3 40.2012.21-3_PR_001, w NaviFirm mój wariant jst widoczny jedynie przy wersji 20.2011.40.4 czy moge na niej zrobić podmiane kernela?

danpio   5 #20 01.04.2013 23:10

Witajcie, witajcie, Androida używajcie -no to taki żart na koniec dnia ;-)
Co do moich doświadczeń z Nitdroidem to juz będzie chyba z rok jak jest na pokładzie N9 - właściwie pod pokładem, przeżywał już kilka dobrych flashowań systemu Meego ale to jest on sprytnie wgrany w /home/user także za każdyrm razem przetrwa odbudowe MeeGo ;) wystarczy tylko wykonać wg. rozpiski Krogulca punkty 1,2 oraz 5 Paradoksalnie w ub. tygodniu musiałem znów zrobić flashowanie (za dużo grzebałem w systemie) tym razem przetestuje nowego bootloadera. Wrażenia opiszę. Doczytałem także w sieci, że pojawi się poprawka uaktywniająca obsługę USB w Nitdroidzie bedzie możliwa komunikacja po kablu, coś tak jak w MeeGo tryb developera może jeszcze inne poprawki ale autor jest bardzo dyskretny.
Samo działanie nitdroida - testowałem wiele aplikacji i gier działa prawie wszystko, ostatnio mnie urzekła gra Temple Run 1 i 2 - gra się świetnie, ściska tylko za serce to że, mamy taki dobry telefon, a świat developerów gier i aplikacji omijają nas szerokim łukiem, ale to już wina polityki firmy Nokia, dużo by tu gadać wiemy jak jest.
Co mi się jeszcze podoba, funkcjonalność sklepu play.google.com posiadając oczywiście konto w google mamy możliwość instalowania aplikacji online z poziomu przeglądarki komputera, apka w tle leci na telefon i się instaluje - ale zmierzam do tego, że w trakcie tej instalacji na stronie sklepu widoczny jest model telefonu i napis np: "Aplikacja jest zgodna z telefonem Orange Nokia N9" - co cieszy :) ale jest wiele apliakcji które pomimo w sklepie nie są dla naszego modelu to i tak można za pomocą wiadomych sztuczek zainstalować w Nitdrodize i cieszyć się tym czego nam nie dali z nokii. Ciekawe jak wyglądają statystki ze sklepu widząc takie cuda ;-) ale pewnie ich nie dziwią bo androida wszędzie można spotkać, nawet w lodówce.
To tyle miłej instalacji - bez obaw o zepsucie N9, jak Paweł i Gaweł - pożyją w jednym domu ;)
aczkolwiek android śmieci obrazkami po stronie n9 - tzn MeeGo indeksuje wszystko co ma w swoich folderach domowych i elementy graficzne aplikacji oraz gier za anadka są widoczne w galerii po stronie N9 - ale idzie się tego pozbyć czyszcząc od czasu do czasu chache aplikacji po stronie androida.
To tyle w temacie, Wesołych po świąt ;-)
P.S. Ale żeby mi to nie wyglądało na to, że MeeGo jest złe !! wręcz przeciwnie na co dzień używam tylko MeeGo i w zupełności mi wystarcza, to tylko moje dzieci włączają sobie - jak to nazwali, "drugi ekran" aby pograć w gry ;)

Autor edytował komentarz.
danpio   5 #21 01.04.2013 23:31

Tak jeszcze dla zasady doniosę - nowa wersja ciekawjej przeglądarki QmlMozBrowser http://talk.maemo.org/showthread.php?p=1333446#post1333446

Autor edytował komentarz.
Krogulec REDAKCJA  22 #22 02.04.2013 03:33

@king86: Możesz spróbować przeflashować przy pomocy DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin pobranym dla wariantu 059J203 (Central Europe Black 16GB), ale nie wiem czy nie będzie jakichś problemów. Bezpieczniej byłoby zmienić oprogramowanie na ww. wersję tj. dokonać po prostu pełnego flashowania do softu dla wersji retailowej, a następnie podmienić w niej jądro.

@danpio: Dzięki za info :)

  #23 02.04.2013 04:28

Witam.
Podczas flashowania wyskakuje mi błąd:
Microsoft Windows XP [Wersja 5.1.2600]
(C) Copyright 1985-2001 Microsoft Corp.

C:\Program Files\Nokia\Flasher>cd C:\Program Files\Nokia\Flasher

C:\Program Files\Nokia\Flasher>flasher.exe -a fw.bin -k zImage.pr13 --flash-only
=kernel --suppress-warranty-warning -f -R
flasher 3.12.1 (Oct 6 2011) Harmattan

Picked ape-algo from a FIASCO file
Suitable USB interface (bootloader/phonet) not found, waiting...
Device is in Sync and connect mode, sending ADL reboot.
ERROR: ReadFile(65540) GetOverlappedResult() error 995 timeout 4975 ms
Unable to detect flashing interface: standing by for device reboot.
Suitable USB interface (bootloader) not found, waiting...
Found device RM-696, hardware revision 1601
NOLO version 2.3.6
Version of 'sw-release': DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_001
Sending ape-algo image (7096 kB)...
100% (7096 of 7096 kB, avg. 8261 kB/s)
Suitable USB interface (phonet) not found, waiting...
Ping attempt 1 (250 ms)
Server application: 1.7.2
Found product RM-696 rev. 1601
Server implements softupd protocol version 1.8
Image SW version
Image cert-sw not present
Image cmt-2nd skipped
Image cmt-algo skipped
Image cmt-mcusw skipped
Image xloader skipped
Image secondary skipped
Image moslo skipped
Image rootfs skipped
Image mmc skipped
Image tar skipped
Image config skipped

Battery level 80 %, continuing.

image [state progress transfer flash speed]
---------------------------------------------------------------------
[ ] kernel [pending 0 % 0 / 0 kB NA ]
ERROR: SU_BEGIN_IMAGE_UPDATE_REQ terminated with error code 10: Security failure

Fetching error list:
========================================
bb5_rdc_cert_read failed
bb5_rdc_cert_read failed
bb5_rdc_cert_read failed
bb5_rdc_cert_read failed
bb5_rdc_cert_read failed
bb5_rdc_cert_read failed
Devicelock ON: cannot flash unsigned image
========================================

ERROR: Failed to flash images


Prosze o pomoc

danpio   5 #24 02.04.2013 09:45

@Rahzo w poleceniu
"flasher.exe -a fw.bin -k zImage.pr13 --flash-only =kernel --suppress-warranty-warning -f -R ....."

został zastosowany skrót myślowy zmien "fw.bin" na odpowiedni plik z firware np.

"DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin"

oczywiście odpowiedni dla Twojej wersji systemu, polecenie musi być wykonane w miescu gdzie znajdują się te pliki albo podac pełną ścieżkę dostępu do nich

Krogulec REDAKCJA  22 #25 02.04.2013 11:44

Nie do końca skrót myślowy, wyraźnie piszę "Dla ułatwienia sobie życia długą nazwę pliku z obrazem systemu zmieniamy na fw.bin."

danpio   5 #26 02.04.2013 12:38

@Krogulec tak racja - ja też nie doczytałem ;)

  #27 02.04.2013 13:18

I jak temu zaradzić?

danpio   5 #28 02.04.2013 14:01

@Rahzo a czy masz ściągnięte pliki, image systemu potrzebne przy flashowaniu opisane w artykule http://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/Nokia-N-tips-tricks-cz--przywracanie-ustawi... to jest bardzo istotne musisz mnieć te 1,5 gigowe pliki z systemem MeeGo bez tego nie podmienisz kernela, jak już ściągniesz to tam będzie taki plik o nazwie "DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin" i jego nazwę możesz sobie zmienić na fw.bin lub coś innego byle by ta nazwa została użyta w poleceniu flash.exe lub pozostać przy długiej oryginalnej jak wolisz
można tak:
flasher.exe -a fw.bin -k zImage.pr13 --flash-only=kernel --suppress-warranty-warning -f -R
lub
flasher.exe -a DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin -k zImage.pr13 --flash-only=kernel --suppress-warranty-warning -f -R

  #29 02.04.2013 15:42

@danpio
Właśnie tak robię. Mam ściągnięty obraz systemu który ma dokładnie 1,4GB i zImage.pr13 .
Te pliki wrzucam do folderu z flasherem ( C:/ProgramFiles/Nokia/Flasher/ )
Wpisuje odpowiednie komendy i niestety wyskakuje ten błąd :
"image [state progress transfer flash speed]
---------------------------------------------------------------------
[ ] kernel [pending 0 % 0 / 0 kB NA ]
ERROR: SU_BEGIN_IMAGE_UPDATE_REQ terminated with error code 10: Security failure

Fetching error list:
========================================
bb5_rdc_cert_read failed
bb5_rdc_cert_read failed
bb5_rdc_cert_read failed
bb5_rdc_cert_read failed
bb5_rdc_cert_read failed
bb5_rdc_cert_read failed
Devicelock ON: cannot flash unsigned image
========================================

ERROR: Failed to flash images "

Próbowałem na 2 komputerach z Win7 (64bit) i XP (32bit)

danpio   5 #30 02.04.2013 15:58

@Rahzo przenieś wszystki pliki do folderu gdzie jest flasher :)

  #31 02.04.2013 16:19

@danpio
Tak, wszystkie pliki wrzucam do folderu gdzie jest plik "flasher.exe"

zxfun   2 #32 02.04.2013 16:50

Witam!
Pytanko do każdego kto może pomóc. chciałbym zflashować moją N9 sposobem Krogulca, w tej chwili mam 1.3 z Orange, z tego co czytałem inni użytkownicy próbowali innych wersji np. retail ale nie poszło ze względu na datę wydania softu czy coś w tym stylu i wiadomością downgrade not allowed. Chciałbym zapytać czy można zflashować tym samym softem który który jest zainstalowany w telefonie w tej chwili? Orange wcale mi nie przeszkadza, po prostu chciałbym "wyczyścić" telefon czyli usunąć wszystkie biblioteki czy pliki instalacyjne z poprzednich wersji softu które mogły by powodować konflikt np. z klientem poczty. Dziękuję za chwilę uwagi.

Krogulec REDAKCJA  22 #33 02.04.2013 18:35

@Rahzo: Nie masz przypadkiem włączonego kodu zabezpieczającego? (Ustawienia -> Zabezpieczenia -> Blokada urządzenia) Może pobierasz obraz systemu do innej wersji?

Spróbuj przeflashować najpierw główny system (wszystkie dane zostaną oczywiście usunięte) zgodnie z wpisem "Nokia N9 tips & tricks cz. 4", a dopiero następnie poleć z instalacją Androida począwszy od punktu 1.


@zxfun: Ja mam wersję retailową, ale wydaje mi się, że nie powinno być żadnego problemu. Ważne jest raczej to aby podmieniać jądro z obrazem w takiej wersji dla takiego wariantu jak ten, który masz zaintalowany w telefonie.

zxfun   2 #34 02.04.2013 20:37

@Krogulec

Dziękuję !

  #35 02.04.2013 21:31

Szkoda, że połączenia głosowe nie działają :(

Krogulec REDAKCJA  22 #36 02.04.2013 21:43

@cynik: Oczywiście szkoda, ale wg mnie nie jest to duży problem. Ja Androida używam tylko do zabawy - okazjonalnego grania, do rozmów i normalnego użytku mam MeeGo. Gdybym miał stale korzystać z Androida to kupiłbym telefon z Androidem, a nie bawił się w kombinacje alpejskie :)

  #37 02.04.2013 22:08

@Krogulec
A dla mnie Android miał być wyjściem awaryjnym. Krótki opis problemu:
Na MeeGo nie działają poprawnie rozmowy po SIP-ie. Niestety "support" Nokia się na mnie wypiął pod pretekstem, że to problem CallManagera Cisco. I na tym koniec "supportu".
Co innego Android - co najmniej 2 aplikacje bez problemu radzą sobie z SIP-em. Niestety bez obsługi mikrofonu i słuchawki są bezużyteczne :(

  #38 03.04.2013 19:51

@Rahzo
Miałem dokładnie ten sam problem, sflashowałem telefon wg instrukcji http://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/Nokia-N-tips-tricks-cz--przywracanie-ustawi... i później poszło już bez problemu.

Mam jednak inny problem, może zbyt banalny, ale jestem trochę zielony jeżeli chodzi o korzystanie z konsoli. Mianowicie nie wiem jak wpisać w wierszu poleceń:
flasher.exe -F DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin -f
flasher.exe -F DFL61_HARMATTAN_40.2012.13-7.CENTRALEUROPE_EMMC_CENTRALEUROPE.bin -f -R
Tutaj są dwa polecenia naraz wpisane, ja jak wpisze pierwszą linijkę i wcisnę enter to program już woła o podłączenie telefonu do flashowania, a więc nie wykonałem pełnego flasha, tylko flash z jednym plikiem.
Wiem, że to pytanie powinno być pod artykułem odnośnie flashowania, ale jak już piszę tu, to mam nadzieję, że Krogulec się nie obrazi ;)

  #39 03.04.2013 21:15

To jeszcze raz ja. Poradziłem sobie z flashowaniem (wyczytałem w komentarzach o sprytnym skrypcie), jednak ten proces nie wyczyścił mi telefonu całego, nadal mam zdjęcia, folder GRY w menu, którego nie mogę usunąć, pliki wszystkie, które wrzucałem na dysk. usunęło aplikacje, telefon uruchamia się od samouczka, jednak nie jest czysty :(. Co może być tego przyczyną? Wracam do czystego telefonu, gdyż android nie chce się włączyć (pojawia się opcja wyboru, ale po wybraniu androida telefon się wyłącza). Nie ginie także monit o utracie gwarancji, pomimo wklepania pierwszej komendy z postu :(. Pomożcie, jak wyczyścić ten tel?

Krogulec REDAKCJA  22 #40 04.04.2013 21:01

@kincho2: Flashowanie systemu i pamięci użytkownika (zdjecia, pliki itp.) to dwa oddzielne kroki. Najpierw wpisujesz pierwszą komendę, dajesz Enter, telefon jest restartowany, flahowany jest system, następnie wpisujesz drugą komendę, Enter i flashowane pamięci.

Jak zrobisz pełną instalację NITdroida to komunikat o utracie gwarancji powinien zniknąć (odpowiada za to parametr --suppress-warranty-warning). Być może można go dodać już na etapie pierwszego flashowania, ale nie testowałem tego bo nigdy tego komunikatu nie miałem ;)

zxfun   2 #41 04.04.2013 21:40

@Krogulec

Witam! Chciałem zapytać jak doszczętnie wyczyścić N9. Dzisiaj zrobiłem flash według Twoich instrukcji obrazem MCU czyli systemu, jak wyczyścić pamięć ? Próbowałem w pierwszej kolejności plikiem Content ale nie poszło, wywaliło błąd, więc zrobiłem flash plikiem MCU i poszło ale na tym zostawiłem. Potrafisz doradzić coś? Dziękuję!

Krogulec REDAKCJA  22 #42 04.04.2013 22:08

Flashowanie pamięci użytkownika robisz poleceniem przy użyciu pliku "Content" (tego co zajmuje ok. 1,4 GB). U mnie jest to plik:

DFL61_HARMATTAN_40.2012.13-7.CENTRALEUROPE_EMMC_CENTRALEUROPE.bin

polecenie powinno wyglądać tak:

flasher.exe -F DFL61_HARMATTAN_40.2012.13-7.CENTRALEUROPE_EMMC_CENTRALEUROPE.bin -f -R

-R na końcu nie jest obowiązkowe - to polecenie restrartu po zakończeniu flashowania.


Natomiast jeżeli chodzi o flashowanie systemu to niezbędne jest dobranie prawidłowej wersji do Twojego wariantu telefonu - inny bowiem plik trzeba pobrać dla telefonow brandowanych (kupionych u operatora), a inne dla retailowych (kupionych w sklepie). Szczegóły masz opisane w poradzie na temat flashowania http://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/Nokia-N-tips-tricks-cz--przywracanie-ustawi...

  #43 05.04.2013 10:44

Mam pytanie do posiadających nitdroida na n9. Czy ktoś probował podłączyć pen drive, lub jakieś inne urządzenie? Czy w ogóle jakakolwiek notyfikacja się pojawi? Potrzebuje do pracy inż.

danpio   5 #44 05.04.2013 14:25

@jendkers próbowałem rok temu, wpadła mi w ręce przejścówka USB-OTG ale niestety nie było żadnej reakcji systemu android, powody sa dwa - brak pełnej obsługi USB przez nitdroda, dopiero teraz na dniach udało się zrobić transmisje danych po USB, a drugi powód, bardziej poważny brak sprzętowego wsparcia USB-OTG przez jakiegośc scalaka w N9, były próby obejścia tego programowo ale chyba raczej nici z tego będą, dzięki temu, niestety nie podłaczy się nic na USB do N9, dla mnie to porażka projektantów sprzętu N9 bo wszystkie inne modele serii N z Nokii miały tą funkcjonalność. może to maił być tel budżetowy, nie wiem. Jest jak jest - szkoda.

jar404   2 #45 10.04.2013 09:29

@ Krogulec, plik nitdroid_n9_jellybean_alpha5.tar.bz2 jest chyba uszkodzony. Kilka razy próbowałem zainstalować i niestety kończyło sie wyłaczeniem telefonu, posiłkowałem się więc Meego Forum i stamtąd pobrałem odpowiednik który działa . Alpha4 chodzi bez zarzutu.

Polecam wszystkim instalację, fajna zabawa.
P.S.
Czy coś wiadomo o uruchomieniu obsługi aparatu i rozmów głosowych?

Krogulec REDAKCJA  22 #46 10.04.2013 10:16

@jar404: Faktycznie był jakiś problem z obrazem Jelly Bean (dziwne bo wielkość się zgadzała - pierwszy raz się z czymś takim spotkałem), właśnie podmiłem go na serwerze, sprawdziłem sumę kontrolną, już jest OK. Drugi obraz był w porządku. Dzięki za info!

@olo700: Twój problem był najpewniej spowodowany błędnym plikiem z pierwszym obrazem... Przepraszam za kłopot :(

danpio   5 #47 15.04.2013 15:59

A teraz Facebook Home :)

http://bit.ly/17DcXUh

Wgrałem pliki wg instrukcji w linku do nitdroida - powiem wygląda to zaje... zwłaszcza z designem N9 :)

Polecam :)

  #48 15.04.2013 17:21

@danpio dzięki za odpowiedź. Dzisiaj miałem do dyspozycji xperie z androidem 4, ale dokładnie nie wiem jakim. Po podłączeniu urządzenia usb (czy pendrive, czy cdc) żadna notyfikacja się nie pojawiła. Ściągnałem jakiś program z marketu do usb, który pokazywał listę urządzeń. Po podłączeniu, urządzenie pojawiało się na tej liście. Tak że system nie informował, ale wykrył. Tylko z drugiej strony jeśli w meego nie działa otg to czy w porcie androida będzie działać? Nie znalazłem w sieci żadnych informacji na temat pełnego suportu usb w nitdroid.
http://forum.meego.com/showthread.php?t=4610&page=8 tutaj coś jest o host usb, ale boją się o swoje telefony i nie testują tego dalej.
Chyba się skuszę i zainstaluje nitdroida :D

Michalk001   7 #49 04.05.2013 20:16

Witam, po zainstalowaniu NITDroida straciłem możliwość połączenia się z internetem w Meego
przez wifi. Na androidzie wszysko ładnie działa. Meego łączy się tylko z routerem, jednak dalej jak by coś blokowało połączenie. Wiecie jak to naprawić?

Nux   4 #50 05.05.2013 22:05

Pamiętałeś o usunięciu kont? O ile pamiętam nie usunięcie objawiało się właśnie m.in tym o czym piszesz.

Autor edytował komentarz.
Michalk001   7 #51 06.05.2013 10:59

Mógłbyś rozwinąć myśl? Żadnych kont nie usuwałem. Chodzi o facebooka i konto ze sklepu?

Krogulec REDAKCJA  22 #52 06.05.2013 23:08

Nux pyta czy usunąłeś skonfigurowane konta przed instalacją NITdroida (krok 1 - przygotowania). Osobiście nie pamiętam czy faktycznie takie były objawy jak się ich nie usunęło, ale na pewno system się krzaczył.

Usunąłeś więc czy nie? ;)

Nux   4 #53 07.05.2013 04:41

Wykonanie:
rm -rf /home/user/.accounts
...i dalszych komend. Powoduje w istocie usunięcie kont i potem trzeba je dodać ponownie. Jeśli pytasz to nie usunąłeś ;-).

Ale spoko. Musisz tylko wyzerować:
flasher -F DFL61_HARMATTAN_[...]_ARM.bin -f --suppress-warranty-warning -R

Upewnij się jeszcze, że masz wyłączoną blokadę telefonu (blokowanie kodem). Potem od początku lecisz i powinno być dobrze.

Michalk001   7 #54 07.05.2013 09:41

To m -rf /home/user/.accounts wykonałem.
Pamieć też należy flasherem potraktować?

  #55 07.05.2013 20:18

na to wygląda mamy następce multisystemowego hd2

Nux   4 #56 07.05.2013 20:54

To flashowanie jest jakbyś chciał spróbować jeszcze raz (wyłącza Open Mode... częściowo przynajmniej). Ale jeśli usuwałeś konta i dane aegisa _przed_ instalacją, to znaczy, że to coś innego. Możesz spróbować usunąć WiFi i dodać je jeszcze raz.

Michalk001   7 #57 08.05.2013 10:28

Podłączyłem się do innej sieci wi-fi(publicznej na rynku w mieście) i tam wszystko działało. Wczoraj po ok 1-2 godzinach od podłączenia się do wi-fi załapało, jednak po reboocie znów to samo.
Router to Gigaset 504 AG(dawany w Orange).

Edit:
Wifi zaczyna działać po ok 30 minut do 1 godziny, w domu zbytnio to nie przeszkadza, a do inych sieci loguje się bez problemu.

Nux dzięki za chęć pomocy.

Autor edytował komentarz.
Krogulec REDAKCJA  22 #58 08.05.2013 13:15

@Michalk001: Dziwne to jest bardzo. Jeżeli z innymi sieciami możesz się połączyć może wina jest w routerze, a konkretniej w jego ustawieniach. Spróbuj zmienić kanał - domyślne są zwykle najbardziej okupowane i może inne urządzenia zakłócają sygnał.

Michalk001   7 #59 08.05.2013 14:02

Mieszkam w domu jednorodzinnym więc okupowanie raczej mi niegrozi, w zasięgu mam jedynie sygnał od sąsiada. Zmiana kanałów nie pomaga. Obstawiał bym, że coś jest z routerem, jednak zastanawia dlaczego w czystym sofcie działało, a z androidem trzeba czekać.

PS: Podobno był problem na androidzie, który powodował, że bateria rozładowywała się poniżej progu ładowania. Nie wiecie czy już to naprawili?

Nux   4 #60 09.05.2013 01:13

Rzeczywiście telefon nie ma hamulca na 4%, ale jak się bateria rozładuje, to nie jest to aż taki duży problem (kiedyś widziałem informacje, że trzeba flashować). Zależnie od tego jak bardzo zejdzie się w dół:
1. Albo trzeba dłużej poczekać zanim spróbuje się włączyć (2-3 minuty).
2. Albo po pierwszym zwisie na uruchamianiu trzeba wymusić wyłączenie telefonu (przytrzymać przycisk wyłączania przez ok. 10-15 sekund) i spróbować włączyć dopiero po odczekaniu 2-3 minut.

Co do rutera, to możesz spróbować zresetować ustawienia. Reset czasem pomaga jak nic innego nie działa ;-). A propos zakłóceń możesz też wypróbować inSSIDera:
http://www.metageek.net/products/inssider/
Fajna zabawka, zwłaszcza w tej nowej wersji. Zgodnie z ich zaleceniami najlepiej korzystać z kanału 1, 6 lub 11.

Michalk001   7 #61 10.05.2013 21:15

Zainstalowałem debiana i teraz wifi łączy się bez problemu. Teraz to już wogóle jestem skołowany.

  #62 22.06.2013 07:29

Mam delikatny problem. Zrobiłem wszystko wg instrukcji. Po drodze nie napotkałem, żadnych błędów i teraz jak włączam telefon i mam wybór systemu to android włącza się bez problemu natomiast przy wyborze meego tel się restartuje i znowu muszę wybrać system. I tak w koło macieju...

Czyli nie mogę wejść do meego... Ktoś może napotkał taki problem? Jak teraz cofnąć wszystkie operacje skoro nie mogę wejść do meego?

conrado967n9   3 #63 22.06.2013 23:42

Chyba pozostaje flash telefonu..

Autor edytował komentarz.
2250   1 #64 25.06.2013 16:58

Zrobiłem wszystko jak w poradniku. Android Jelly Bean 4.1.1 zainstalował się poprawnie.
Telefon do sieci (Plus) loguje się poprawnie Aparat odbiera i nawiązuje połączenia, ale podczas operacji rozmowy totalnie odcina głośniki i mikrofon (!) więc telefonem mogę się tylko bawić jak PC-tem. Pod MeeGo wszystko działa poprawnie a Android wydaje dźwięki nawigowania czy korzystania z aplikacji.
Android nie wykrywa także aparatu fotograficznego w N9.
Krogulcu pomóż :) Pozdrawiam.

  #65 25.06.2013 18:27

@2250 Wiem, że nie jestem Krogulcem :) Ale podpowiem: http://forum.nitdroid.com/index.php?topic=67.0 Masz tutaj status NITDroida. Co działa a co nie. Jak poczytasz to dowiesz się, że mikrofon jeszcze nie działa :)

Pozdrawiam

  #66 31.08.2013 19:56

Mam wielki problem z N 9. Mianowicie podczas rozmowy wyłącza się ekran i w żaden sposób nie można rozłączyć rozmowy, chyba że rozmówca pierwszy się rozłączy. Nie mogę też w żaden sposób zsynchronizować kalendarza google.

  #67 31.08.2013 19:56

Mam wielki problem z N 9. Mianowicie podczas rozmowy wyłącza się ekran i w żaden sposób nie można rozłączyć rozmowy, chyba że rozmówca pierwszy się rozłączy. Nie mogę też w żaden sposób zsynchronizować kalendarza google.

Nux   4 #68 03.09.2013 07:27

Ekran wyłącza się, gdy wykryje się zbliżenie twarzy do telefonu. To jednak może nie działa zgodnie z oczekiwaniem jeśli np. przesłonisz czujnik palcem. Ewentualnie możesz też mieć zabrudzone to miejsce, albo zepsuty czujnik. O ile wiem tego zachowania niestety nie da się zmienić. Niestety, bo przeszkadza np. jak włoży się telefon w przeźroczyste opakowanie (np. mapnik).

  #69 28.09.2013 10:44

Witam. Chciałem sobie wgrać NITroida na moją N9, ale mam dwa kłopoty. Na Windows 7 wyskakuje mi komunikat (po wpisaniu komendy na usunięcie monitu o gwarancji) ERROR: bad ape-algo format [obraz systemu]. Czytałem, że to może być wina WIN 7. Ale mam taki kłopot, że na moim 'sprytnym' blaszaku na dysku C mam mało miejsca, co nie starczy mi na obraz systemu. Więc czy mógłbym uruchomić flashera z innego dysku (mam go zainstalowanego na dysku D, ale po wpisaniu lokalizacji nic się nie dzieje).
Dzięki za odpowiedź :).

  #70 29.09.2013 11:42

Sorka za podwójny komentarz, ale czy można obejść się w tym przypadku bez podmiany kernela?

  #71 27.10.2013 09:58

Witam, mam pytanie odnośnie wgrania androida na N9 z orange- czy są jakieś problemy lub kody zabezpieczające lub cokolwiek co należy sprawdzić przed instalacją, bo niektóre wypowiedzi mnie niepokoją a niestety nie bardzo wiem jakie "wymagania" muszę spełnić by zabrać się za instalację? ... :D
Pozdrawiam

  #72 28.02.2014 10:05

czy jest już może wersja androida na N9 która obsługuje rozmowy tel.i aparat?

  #73 09.03.2014 19:32

A ja mam pytanie o up z 1.2 do 1.3. Mija n9 cos szwankowala, zanioslem do serwisu, zabrali na 2 tygodnie, wyminili plyte glowna, po odboiorze sprawdzajac fona okazalo sie, ze dali mi bonus w postaci 64gb zamiast 16 ale z softem w wersji 1.2. Czesc apek z openrepos nie chce dzialac. Pytania jak zrobic teraz up bo jak wszyscy wiemy przez telefon juz sie nie.da.

  #74 12.03.2014 15:22

Mam problem. Chcę ściągnąć kontakty z N9. Eksportują się do plików vcard, można je scalić w jeden, ale nie koduje polskich znaków. Archiwizacja taka jest przydatna tylko na N9, ale żeby przenieść na komp np to już nie za bardzo. Czy jest jakiś dobry sposób wyciągnięcia kontaktów z N9, żeby można było korzystać z nich w innych urządzeniach?

  #75 14.08.2014 19:08

Mam jedno konkretne pytanko :) czy na tym śmiga aplikacja Yanosik i śmiga przesyłanie danych ? z Góry dzięki ']

danpio   5 #76 16.08.2014 23:25

Jak podepniesz prze BT zewnętrzny odbiornik GPS to masz full wypas - aczkolwiek pozycjonowanie po BTS i WIFI też jakoś tam działa ;)

  #77 17.08.2014 06:46

czy N9 obsługuję normalnie wszystkie rodzaje słuchawek na 3,5 mm mini jacka ? czy tylko te w zestawie ?

  #78 18.12.2014 14:09

Nie mogę zflashować kernela, staje mi na waiting for USB coś tam... Co robić?

Gzehu   3 #79 19.12.2014 01:48

"staje mi na waiting for USB coś tam."
polej zimną wodą...powinno pomóc...

  #80 19.12.2014 23:47

@cadaver1100 (niezalogowany):
Spróbuj odłączyć na chwilę kabel USB i z powrotem podłączyć, potem wybierając opcję "Synchronizuj i połącz"

  #81 28.01.2015 19:26

Czy w telefonie działaja juz połaczenia i aparat? Dzieki z gory

  #82 05.03.2015 15:29

@N9Nice (niezalogowany): nie niestety nie projekt chyba zostal porzycony zostalo na tylko czekac na nemo os/sailfish os ale to jeszcze potrwa minimum 3miesiace

danpio   5 #83 05.03.2015 22:00

@marcio (niezalogowany): a skąd takie przypuszczenie że port SailfishOS w pełni ujrzy światło dzienne na N9 nawet za 3 m-ce ? nie mówię nie bardzo bym się cieszył z takiej alternatywy :)

  #84 18.03.2015 14:35

@danpio: dalej używasz N9tki? A co do nitdroida zainstalowałem na n9tkę i po 5 min wróciłem do meego...android tego się nie da używać-brzydkie i nieintuicyjne. Niestety w meego brakuje mi 2 rzeczy - wideorozmów skype i viber więc ciągle mysle o lumi 930 :(

  #85 18.03.2015 20:30

Cześć, mam pytanie czy zauważyliście że aplikacja "Sklep" na n9 od niedzieli wieczór jest niedostępna? Nie można się już z nim połączyć. Czy Microsoft zamknął go już całkowicie w żaden sposób nie informując jego użytkowników? Druga sprawa ale chyba również Facebook na Nokii n9 przeszedł do historii? Nie wyświetla już nowych wpisów :(. Gorąca prośba o odpowiedź, bo normalnie serce pęka jak poszczególne funkcjonalności do końca wygasają na eN9ątce :(:(:(.

  #86 18.03.2015 22:28

@Anonim (niezalogowany): Od niedzieli? Telefon odebrałem w sobotę i już wtedy u mnie nie działał sklep :/ Do tego przeglądarka chodzi jak by chciała a nie mogła na szczęście Krogulec gdzieś tam wrzucił opere która w miarę śmiga.

Najbardziej szkoda tego sklepu bo jednak jakaś apka by się przydała.

  #87 19.03.2015 02:46

Nie używam fb ale sklep na pewno zniknął. Ma ktoś może u siebie aplikacje reboot?

  #88 20.03.2015 20:46

Dzięki za odpowiedzi. Ehh... z całkowitym zamknięciem Sklepu kolejny etap uśmiercania N9 się zakończył :(. Jollu wprowadź antyrefleksyjny amoled na ekran, żeby można Cie było do ręki brać! Nokio N9 i tak Cie nie porzucę jeszcze przez długi czas!
P.S. Otworzyłby ktoś swojego fb i sprawdził czy ma nowe wpisy?
P.S.2. Swoją drogą jestem pozytywnie zaskoczony że są jeszcze osoby, które tak jak ja dzień w dzień korzystają ze swoich N9wiątek. Czy ja dobrze zrozumiałem, że ktoś nawet w ostatnią sobotę kupił jeszcze dla siebie N9? Tym bardziej żal że Microsoft tak potraktował ludzi, przecież taki człowiek nawet do tego Sklepu nie zdążył wejść... Dzięki Ci Microsofcie!

PAMPKIN   12 #89 21.03.2015 09:35

@Łukasz Wu (niezalogowany): Ja kupiłem ponad tydzień temu N9.

  #90 21.03.2015 11:32

Szacunek :), Od razu człowiek wiarę w ludzi odzyskuje :). Ja swoją też późno kupiłem ze względu na wysokie ceny ale to już jakiś rok minie zaraz albo już minął jak się nią cieszę :). Tylko tego Sklepu brak :(. Pozdrowienia dla N9wiątkowców ;).

  #91 21.03.2015 18:14

@Łukasz Wu (niezalogowany): Także kupiłem swoją N9 tydzień temu :) I nie wiem czy instalować tego sailfisha czy nie bo jednak tak obawa z ucegleniem telefonu jest.

kkl1976   2 #92 21.03.2015 18:26

U mnie fb działa.

  #93 21.03.2015 18:49

Dzięki, chyba muszę coś pokombinować. Wydaje mi się że wpisy z aplikacji zniknęły jak usunąłem fb z głównego ekranu powiadomień ;/. Przywracam wpisy na ekran ale do aplikacji nie wracają, chociaż jak klikam na jakiś z ekranu to otwiają sie w aplikacji... . Dziwne ;\.

  #94 22.03.2015 20:43

Oficjalnie sklep nokia przejęło teraz Opera Mobile Store, ale wybierając tam N9 pokazuje aplikajcje .jad na Javę. Ktoś ma jakieś źródła aplikacji? Bo jestem kompletnie odcięty od aplikacji, a telefon mam od niedawna i wiele nie sciągnąłem

  #95 23.03.2015 16:15

Czy jest możliwość zapisania strony html tak aby można było ją otwierać offline?

  #96 25.03.2015 21:12

W Operze jest taka możliwość.

  #97 26.03.2015 20:14

Mam taki problem otóż jeśli moja N9 jest w zasięgu jakichś sieci wifi natomiast są one z hasłem to wiadomo, że się z nią nie połącze natomiast N9 ciągle wyświetla mi okienko z sieciami wifi. Nie ważne czy mam gierkę włączoną pisze sms czy cokolwiek, nic nie można przez to zrobić gdyż ciągle pojawia się okno z dostępnymi sieciami. Natomaiast jeśli wyłącze wifi to ciągle pojawia się informacja, że mam wyłączone wifi i żebym je włączył. I także przez to nie da się nic zrobić. Jest na to jakiś sposób?

danpio   5 #98 26.03.2015 23:24

@Anonim (niezalogowany): i nie ściągniesz - opera to jakaś kpina z MeeGo to totalnie zlali nas, jakby wielkim problemem było by udostępnienie dla nas lików deb ze starego sklepu ovi w operze, dla symbiana tak się udało. Ale może pewnego dnia zobaczymy nasze aplikacje w sklepie Opery i się zdziwimy to jak ja dziś bo MeeGo dostało aktualizacje map

TAK JEST NOWA WERSJA MAP DLA MeeGo i Symbiana

:) także polecam pobrać nowe mapy :)

  #99 30.03.2015 11:26

@danpio: z tymi mapami to rzeczywiście miły news:-)

GS

Kurajmo   1 #100 06.05.2015 04:47

Zrobi ktoś reupload plików wszystkich potrzebnych do flasha tego Androida na N9? Proszę bo będę miał tą Nokię niedługo. A wszędzie linki padły.
Do softu potrzebnego oryginalnego Meego i programów też by się przydał.
Dalej sobie poradzę bo robiłem sporo telefonów z Androidem to pojęcie jakieś mam.Chyba.

  #101 06.07.2015 19:15

Mam taki problem otóż moja Nokia nie chce się ładować... Jak już coś załapie to wyskakuje mi cały czas, ładowanie, odłączono a po chwili, że jest zbyt mało energii aby ładować przez usb. Telefon podłączony do ładowarki sieciowej. Na androidzie natomiast przez ładowarkę sieciową nic nie ładuję natomiast telefon podłączony pod komputer się ładuję. Czy to wina tego androida? Czy może telefonu?

  #102 07.11.2015 13:52

@Krogulec: Czy instalacja NITdroida jest aby napewno bezpieczna? I czy jak coś nie pójdzie, to wszystko da się odwrócić? Czy pzy wpisywaniu w terminalu komend jakiś bład, np. dodatkowa spacja, kropka, czy literówka nie rozwali całego telefonu? Co dokładnie usuwa flashowanie? Z góry dzięki za odpowiedzi. :)