Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nokia N9 tips & tricks cz. 56 — Easy Debian, czyli OpenOffice i GIMP w telefonie

Fundamentalną zaletą systemów Meamo/MeeGo jest ich otwartość na najróżniejsze modyfikacje. Pamiętam gdy w 2009 roku kupiłem Nokię N900, największe wrażenie wśród znajomych robiły dwie rzeczy: niespotykany gdzie indziej multitasking i... desktopowy OpenOffice.

OpenOffice'a i inne aplikacje znane z „dużego” Linuksa można było uruchomiać za sprawą Easy Debiana. Cóż to takiego? To tzw. środowisko chroot czyli swego rodzaju maszyna wirtualna (choć nie jest to do końca poprawne określenie, ale nie chcę wchodzić w szczegóły) z lekkim interfejsem graficznym LXDE i popularnymi programami takimi jak np. pakiet biurowy OpenOffice.org, przeglądarka Iceweasel/Firefox (+ Java i Flash), edytor graficzny GIMP, edytor tekstów Abiword, arkusz kalkulacyjny Gnumeric i wiele innych. Wszystko to bez konieczności restartowania czy przełączania się pomiędzy systemami.

Easy Debiana można zainstalować także na Nokii N9, a za sprawą wydajniejszego procesora i większej pamięci praca jest znacznie przyjemniejsza niż na N900 (uruchamianie OpenOffice'a trwa 6 razy krócej!). Co prawda nie mamy zintegrowanej sprzętowej klawiatury, ale można posiłkować się wirtualną bądź zewnętrzną łączoną przez Bluetooth. Poniżej filimik na którym możecie zobaczyć jak to z grubsza działa:

Zachęcam do wypróbowania, instalacja jest prosta tylko wymaga trochę czasu.

1. Przygotowania

Na początek pobieramy archiwum easy-debian.zip w którym umieściłem wszystkie niezbędne pliki i wypakowujemy zawartość do /home/user/MyDocs (czyli inaczej mówiąc na dysk Nokia N9 jeżeli podłączamy telefon kablem USB). Przyda się także jakiś menedżer plików np. Filebox.

Do zainstalowania Easy Debiana wymagane jest Inception, o którym szerzej pisałem w kwietniu ub.r. Gdy Inception jest już aktywne, uruchamiamy Terminal i wpisujemy:

devel-su -c /usr/sbin/pasiv password: rootme

Potwierdzamy wpisując yes i wciskając Enter. Następnie instalujemy aegisctl i opensh wpisując to co poniżej (instalację każdorazowo potwierdzamy hasłem):

cd /home/user/MyDocs/ /usr/sbin/incept aegisctl_1.3_armel.deb /usr/sbin/incept opensh_1.00_armel.deb

2. Instalacja

Gdy wszystko pierwszy etap mamy za sobą, czas aby przejść do "dania głównego" ;) Uruchamiamy menedżera plików i instalujemy kolejno następujące pakiety:

easy-chroot_0.2.0-1harmattan1_armel.deb xmimd_1.2_armel.deb easy-deb-chroot_1.1.0-1harmattan1_armel.deb

Jeżeli napotkalibyście problem z instalacją z poziomu menedżera plików, alternatywnie ww. pakiety można zainstalować ręcznie, z poziomu Terminala, wpisując:

devel-su password: rootme cd /home/user/MyDocs/ dpkg -i easy-chroot_0.2.0-1harmattan1_armel.deb dpkg -i xmimd_1.2_armel.deb dpkg -i easy-deb-chroot_1.1.0-1harmattan1_armel.deb

3. Wybór obrazu

Oprogramowanie jest już przygotowane, pozostała jeszcze kwestia tzw. obrazu systemu. Dostępnych jest kilka różnych obrazów różniących się zawartością. Ja najbardziej polecam Scientific version based on Qole's default Easy Debian image. Zawiera on bardzo dużo aplikacji, a przy tym nie zajmuje wiele miejsca w pamięci (2 GB po rozpakowaniu).

Pobieramy więc debian-m5-v3e-Sci-2GB.img.ext2.lzma, kopiujemy do /home/user/MyDocs, uruchamiamy Terminal i wpisujemy:

xz -d /home/user/MyDocs/debian-m5-v3e-Sci-2GB.img.ext2.lzma

Na koniec pozostaje jeszcze uruchomienie w menu narzędzia FixDebImg, które sprawia, że obraz będzie kompatybilny z Easy Debianem dla MeeGo Harmattan.

4. Końcowe ustawienia

Po instalacji w menu głównym telefonu pojawi się bardzo dużo nie do końca pięknych ikonek. Warto uporządkować je w osobnym folderze. Przytrzymujemy palec w pustym miejscu menu głównego, z menu które pojawi się na dole wybieramy Nowy folder i Gotowe, następnie przenosimy ikony poszczególnych składników Easy Debiana do stworzonego folderu, a na koniec zmieniamy nazwę folderu na Easy Debian wchodząc do folderu i przytrzymując palec na nazwie.

Kolejną kwestią jest wprowadzanie tekstu w aplikacjach takich jak np. Writer z pakietu OpenOffice.org. Wraz z Easy Debianem instalowana jest klawiatura wirtualna. Niestety przy domyślnych ustawieniach nie pracuje ona prawidłowo – są dwa, a właściwie trzy sposoby aby temu zaradzić.

Uwaga! Jeżeli używacie klawiatury Swype to przed uruchomieniem Debiana należy przełączyć ją na normalną klawiaturę – w innym przypadku klawiatura nie będzie przeźroczysta.

Sposób 1

Zaczynamy od wyłączenia automatycznego poprawiania tekstu w menu Ustawienia -> Czas i język -> Wpisywanie tekstu, następnie uruchamiamy Terminal i wpisujemy:

devel-su password: rootme qchroot /home/user/MyDocs/debian-m5-v3e-Sci-2GB.img.ext2.lzma /.debian dpkg-reconfigure locales

(w przypadku innego obrazu wpisujemy rzecz jasna inną nazwę)

Po wydaniu ostatniego polecenia uruchomi nam się proste menu w trybie tekstowym. Na pierwszym ekranie potwierdzamy OK Enterem. Na drugim ekranie (Locales to be generated), przy użyciu kursorów Terminala, zjeżdżamy w dół listy odznaczając spacją gwiazdkę przy wszystkich pozycjach zaczynających się od en_US, zjeżdżamy dalej aż do pozycji pl_PL. UTF-8 UTF-8, zaznaczamy ją spacją, wciskamy Tab aby przejść do przycisku OK i potwierdzamy Enterem.

W końcu na trzecim ekranie (Configuring locales) przechodzimy kursorem do pl_PL. UTF-8, wciskamy Tab aby przejść do OK i potwierdzamy Enterem. Menu powinno zniknąć, a na ekranie Terminala powinien pojawić się napis Generation complete.

Sposób 2

Niestety pierwszy sposób nie doprowadza u mnie do rozwiązania problemu, jeżeli tak będzie i Was trzeba przejść do bardziej drastycznych zmian.

Rozwiązaniem w 100% działającym, choć nie pozbawionym mankamentów, jest zmiana języka systemu (MeeGo Harmattan rzecz jasna) na angielski. Aby tego dokonać należy wejść w menu Ustawienia -> Czas i język -> Język, wybrać English (United States)) i potwierdzić dotykając przycisku Gotowe. Wymagany będzie restart telefonu.

Od tego momentu klawiatura wirtualna w Easy Debianie będzie działać poprawnie. Ceną za ten luksus będą nazwy systemowych aplikacji i same aplikacje po angielsku, jednak w dalszym ciągu będzie można używać polskiej klawiatury. Jeżeli przeszkadzał by Wam 12-godzinny format godziny to można go zmienić w menu Setting -> Time and language -> Time and Date -> Time format.

Sposób ten można oczywiście wcielać w życie okazjonalnie tj. gdy zajdzie potrzeba użycia klawiatury np. w edytorze tekstów Writer. Do otwierania i przeglądania plików klawiatura nie jest bowiem potrzebna.

Sposób 3

Alternatywą dla ww. sposobów jest... klawiatura Bluetooth. Można ją sparować przy pomocy narzędzia btinput (nota bene stworzonego przez Polaka, Marcina Kaźmierczaka). W analogiczny sposób można połączyć myszkę.

5. Uruchamianie

Teraz pozostaje już tylko zacząć zabawę! Maszynę wirtualną uruchamiamy wybierając ikonę Debian LXDE – to wersja domyślna z półprzeźroczystą klawiaturą ekranową. Jeżeli korzystamy z klawiatury Bluetooth należy wybrać LXDE noVKB – wersję bez klawiatury ekranowej. Dostępna jest jeszcze LXDE opVKB – wersja z nieprzeźroczystą klawiaturą ekranową.

Sam system jest bardzo prosty w obsłudze. W prawym dolnym rogu mamy menu, w lewym jest przycisk do szybkiego wyłączania, połączenie internetowe jest automatycznie skonfigurowane itd. Słowem – wszystko działa jak należy. Poniżej zrzut ekranu z edytora tekstów Writer:

Kluczowe aplikacje (m.in. Gnumeric, Iceweasel, OpenOffice Calc i Writer) można uruchamiać także bezpośrednio z menu, ale nie mają one wówczas klawiatury wirtualnej – jak widać dobrze jest więc zaopatrzyć się w klawiaturę Bluetooth ;)

Miłej zabawy! 

oprogramowanie porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Krigare   2 #1 02.04.2013 08:27

U mnie instalacja przebiega poprawnie do momentu instalacji pakietu"xmimd_1.2_armel.deb".
Wyświetla mi komunikat "Nie można zainstalować. Nieprawidłowy pakiet instalacyjny". Gdzie popełniłem błąd? Co robię źle?
Wcześniejszy pakiet "easy-chroot_0.2.0-1harmattan1_armel.deb" zainstalowało mi bez problemów.
Próbowałem też zainstalować "easy-deb-chroot_1.1.0-1harmattan1_armel.deb" ale też nie mogę tego zrobić. Wyświetla mi komunikat "Nie można zainstalować. Nie można wyśledzić zależności pakietu instalacyjnego"

Autor edytował komentarz.
danpio   5 #2 02.04.2013 09:42

Brawo !! Cieszę się że opisałeś instalację Deiana - a już miałem pytać gdzie jest artykuł na ten temat ;)
Ale mam małe ale, debian nie działa jako wirtualizacja tylko jako chroot czyli włączenie plików systemowych debiana do systemu MeeGo, owszem obraz systemu plików z debiana jest w tak zwanej pliko partycji - ale to jedyna rzecz łącząca to z wirtualizacją. Także działanie debiana odbywa się na zasadzie rzeczywistego uruchomienia plików z podłączonego dodatkowego "dysku" z plikami. Trochę to zagmatwane ale fajne bo nic się w tym nie udaje - działa to na żywym sprzecie N9, dzieki czemu aplikacje graficzne działają poza serwerm X, zależnie od konfiguracji, dzięki temu można uruchomić wiele aplikacj na raz czyli kart z zadanimi na ekranie N9, na wersjach dla andoroida dostęp do debiana jest przez podgląd VNC clienta ;-). Dodam że myszka na Bluetooth spisuje się świetnie i po podłaczeniu N9 przejściówką do TV mamy pocket desktop :D

Autor edytował komentarz.
  #3 02.04.2013 10:46

Ja tak trochę nie z tematem. Czy ktoś bawił się BlackBerry Z10? Może ktoś już nabył i może podzielić się doświadczeniami? Zastanawiałbym się nad kupnem tego telefonu za parę miesięcy, jeżeli filozofia i wygoda działania jest bardzo podobna do N9.

Krogulec REDAKCJA  22 #4 02.04.2013 11:00

@Krigare: Spróbuj zainstalować te pakiety ręcznie, z poziomu Terminala, komendami:

devel-su
password: rootme
cd /home/user/MyDocs/
dpkg -i xmimd_1.2_armel.deb
dpkg -i easy-deb-chroot_1.1.0-1harmattan1_armel.deb

@danpio: Człowiek uczy się całe życie - dzięki za wyjaśnienia, nie wnikałem w szczegóły ;)

  #5 02.04.2013 12:22

@danpio - Jaką podłączyłeś myszkę ? Bo jak próbowałem kilku, i żadna nie działała. A bez myszki EasyDebian się nie sprawdza.

Krogulec REDAKCJA  22 #6 02.04.2013 12:37

@Sasq: Od biedy można celować paluchem ;)

danpio   5 #7 02.04.2013 12:48

@Sasq ja używam Apple Magic Mouse, a zamiast palucha można rysik ale miałem gruby jak paluch i w sumie ten sam efekt, N900 ma fajny rysik ale nie działa on z ekranem N9 :( ale chyba samsung galaxy note ma jakiś cienutki ale to chyba jakaś ich technologia nie wiem jak by to działo na naszych ekranach.

wojtekadams   19 #8 02.04.2013 13:15

Widząc twoje wpisy zaczynam żałować, że nie posiadam N9. Powiem szczerze, że spodziewałem się, że w takim tworze performance będzie na niskim poziomie, a tu jest zupełnie na odwrót.

Krogulec REDAKCJA  22 #9 02.04.2013 13:17

@danpio: Można kupić rysik z przeźroczystą końcówką - dużo wygodniejszy w użytkowaniu. Coś takiego jak to:
http://www.youtube.com/watch?v=BcIupysnpzM
http://shop.brando.com/DAGI-Touch-Panel-Stylus-P507-_p6641c1363d31.html

@wojtekadams: Nic straconego - na Allego pełno jest ofert ;)

danpio   5 #10 02.04.2013 13:52

@Krogulec - hehe sprytne, nie trafiłem na to wcześniej - ale i cena też ciekawa, także zostanę przy paluchu ;)

charnel   2 #11 02.04.2013 14:57

@Krogulec: wielkie dzięki!
KeePassX, tego mi brakowało :)

dragonn   11 #12 02.04.2013 15:00

Hmm od siebie dodam że lepiej by było użyć wersji armhf niż armel - pakiety kompilowane pod armel nie korzystają z sprzętowej jednostki do obliczeń zmiennoprzecinkowych który na pewno jest w N9, użycie wersji armhf powinno dać jeszcze wyższą wydajność.

  #13 02.04.2013 18:45

@Krogulec - paluchem ciężko - chyba, żeby zastrugać ;-))

A EasyDebian to fajna sprawa - zainstalowałem nawet bezprzewodową drukarkę. Tylko tak na dłuższą metę nie da się na tym sensownie pracować. Ale jakie wrażenie robi na właścicielach podgryzionych jabłek i zielonych robocików. Bezcenne ;-).

dragonn   11 #14 02.04.2013 19:38

@Sasq na Androdzie też da się podobny efekt uzyskać - problem tylko takie że żeby mieć GUI trzeba się posiłkować VNC, co nie jest aż tak wygodne :P, ale się da.

Krogulec REDAKCJA  22 #15 02.04.2013 20:45

@Sasq: Na dłuższą metę nie, ale też nie taka jest intencja. To raczej rozwiązanie awaryjne dzięki któremu nie trzeba zawsze ze sobą taszyć laptopa - jeżeli zajdzie konieczność wyedytowania gdzieś w terenie jakiegoś dokumentu tekstowego czy arkusza kalkulacyjnego to możemy to zrobić z poziomu telefonu.

KyRol   19 #16 02.04.2013 21:58

Chroot osobiście bym bardziej nazwał środowiskiem wyizolowanym. Ogólnie bardzo mi się podobają takie zastosowania, niemniej ze względu na wciąż ważną gwarancję w mojej retailowej N9tce, na powyższe kroki jeszcze się nie zdobędę.

Czekam na Sailfish OS, z chęcią bym dorzucił sobie Firefox OS do kompletu, tym niemniej mogę mieć żal i pretensje do siebie o to, że kupiłem wersję 16GB. Muszę jak najszybciej postawić OwnCloud na shellu albo w chacie i załatwić sprawę jakimś unisonem albo rsync-kiem ;P

--- edit:

@Krogulec:

Przed Sailfishem w N9tkach, dobrze byłoby poruszyć na blogu kwestię backupu. Ja wiem, że o tym pisałeś, ale przydałoby się temat odświeżyć, bo nie wydaje mi się, aby chętnych na Sailfisha było niewielu. We wpisie bezcenne byłyby twoje uwagi na to co i jak backupować, a przede wszystkim na co uważać przed podmianą obrazu. Na pewno przez tak długi czas, na tym polu jesteś bogatszy o niemałe doświadczenie, świadczą o tym wpisy tym blogu.

Mam na myśli konkretnie temat pełnego, kompleksowego backupu - kontakty, historia połączeń, sms/mms, aplikacje płatne/bezpłatne, ustawienia aplikacji itp. Ciarki mnie po plecach przechodzą, gdy myślę o tym, że człowiek może zostać rozłożony na łopatki w wyniku braku odpowiedniego backupu po przygodach np. z Inception, Nitdroidzie czy EasyDebianie.

Sam kupiłem N9 z rozszerzonym dostępem do kont (np. XMPP, Gadu-Gadu, CalDAV, Dropbox itp.) i masą dodatkowych pierdół. Chciałbym zrobić kopię tego wszystkiego i samemu zacząć modowanie od czyściocha i wolał bym się nie sparzyć zapominając o czymś...

Autor edytował komentarz.
Krigare   2 #17 03.04.2013 07:41

Niewiem co zle robie ale doszedlem do momentu klawiatury i nie moge sobie poradzic

~ # qchroot /home/user/MyDocs/debian-m5-v3e-Sci
-2GB.img.ext2.lzma /.debian
/bin/qmount: line 35: can't create /dev/stderr: Permission denied
Cancelling chroot...
~ #
jestem zalogowany jako root a pisze ze nie mam "uprawnien"
O co w tym chodzi?
System sie uruchamia bez problemu, tylko brakuje klawiatury.
Przepraszam za brak jezyczkow i za bledy, pisze z telefonu.

Krogulec REDAKCJA  22 #18 04.04.2013 07:19

@Krigare: Nie mam pojęcia niestety...

@danpio: Powiedz mi, czy kursor myszy jest widoczny? Z tego co kojarzę to Nokia zablokowała wyświetlanie kursora w Harmattanie ze względu na drastyczny spadek wydajności serwera X11, czy w Easy Debianie on jest?

danpio   5 #19 04.04.2013 10:02

@Krogulec po właczeniu X serwera w debianie kursor normalnie jest widoczny i śmiga jak ta lala, a na ekranie systemowym MeeGo jest schowany owszem, ale można go zobaczyć pzy podłaczonej myszcze jak się przytrzyma przcisk na ikonach, tak jak przy przeuwaniu ikon lub usuwaniu i zacznie przesuwać ikone - wtedy jest wskaznik wielkości ikony, taki efekt uboczny, ale to do niczego nie służy tylko taki bajer do przesuwania ikon. Niektóre aplikacje mają włączoną obsługę myszy i można w nich operować lub nawet rysować - ale bez widocznego wskaznika, oczywiscie.
Pod debianem wszystko działa normalnie. Chyba jasno opisałem ;) a jak nie to chyba zacznę filmiki kręcić :)
P.S. Fajnie to widać w tej aplikacji https://projects.developer.nokia.com/gles2phys swoją drogą polecam ją fajna zabawka - bardzo ją lubię, robi wrażenie :) zwłaszcza, że działa w pełnym multitaskingu, przy zminimalizowanych oknach - bezcenny widok na Androdzie, BB i innych OS

Autor edytował komentarz.
danpio   5 #20 04.04.2013 10:19

@Krogulec a tak poza tematem zapytam oficjalnie, czy robimy w tym roku N9Party domyślam się że nie będzie łatwo zrobić samodzielną impreze jak w ubiegłym roku, ale może podłączymy się pod HotZlot 2013 albo zapraszam do Wałbrzycha na http://xperience-party.pl/ :)

Krogulec REDAKCJA  22 #21 04.04.2013 20:56

@danpio: Cichy plan był taki, że.... robimy! :) Właśnie miałem pisać o tym bo dogrywam warunki z hotelem. Najprawdopodobniej termin 18-19.05.2013 r. ale nie chcę wnikać w szczegóły - mam nadzieję, że jutro będę mógł napisać coś więcej.

danpio   5 #22 04.04.2013 22:46

@Krogulec no to super - czekam cierpliwie na szczegóły, a tymczasem jest wersja SDK SailfishOS dla Mac OS i Windows także już ją instaluje i bede miał co w nocy robić ;) https://sailfishos.org//develop.html

command-dos   18 #23 05.04.2013 06:12

cz. 56? :) to już zakrawa o brazylijski serial. Mi się wydawało dokładnie tak, jak @wotkowiadamsowi - nie wiem czy allegro się podniosło, ale podejmuję próbę znalezienia n9-ki.

Nux   4 #24 06.04.2013 00:08

Co do podłączania myszki i klawiatury do N9, to rzeczywiście to działa bez większych problemów, ale... Trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy - większość sprzedawanych obecnie klawiatur i myszek bezprzewodowych, nie działają poprzez Bluetooth. Powód jest prosty - Bluetooth ssie. W tym wypadku głównie energię :-). Nowe myszki mogą działać na jednej baterii przez parę lat, ale ich wadą jest przenośność, a raczej jej brak - trzeba mieć konkretny nadajnik/odbiornik (przynajmniej co do producenta).

Piszę o tym, bo domyślam się, że taką właśnie oszczędnościową myszkę bezprzewodową (nie Bluetooth) próbował podłączyć Sasq. Sam się na to naciąłem i myślałem już moja N9 jakaś felerna - wszystko się wyjaśniło jak przeczytałem specyfikację klawiatury :-).

Teraz muszę tylko poszukać składanej klawiatury bluetooth do N9 i mogę instalować Open Office'a.

Nawiasem mówiąc nie wiem czy wiecie, ale na N9 fabrycznie jest zainstalowany pakiet office, dokładniej KOffice. Myk w tym, że otwiera dokumenty w wersji tylko do odczytu (dzięki temu można otwierać pliki doc, xls, odt itd). Ciekaw jestem czy dałoby się jakoś włączyć w tym edycję...

  #25 14.04.2013 00:34

Witam.
Bardzo prosze o pomoc mam dokładnie to samo co kolega

Krigare
" U mnie instalacja przebiega poprawnie do momentu instalacji pakietu"xmimd_1.2_armel.deb".
Wyświetla mi komunikat "Nie można zainstalować. Nieprawidłowy pakiet instalacyjny". Gdzie popełniłem błąd? Co robię źle?
Wcześniejszy pakiet "easy-chroot_0.2.0-1harmattan1_armel.deb" zainstalowało mi bez problemów.
Próbowałem też zainstalować "easy-deb-chroot_1.1.0-1harmattan1_armel.deb" ale też nie mogę tego zrobić. Wyświetla mi komunikat "Nie można zainstalować. Nie można wyśledzić zależności pakietu instalacyjnego"

mam dokładnie ten sam problem czym byłoby to spowodowane drogi krogulcu ?

Krogulec REDAKCJA  22 #26 14.04.2013 02:00

@francek: Spróbuj zainstalować te pakiety ręcznie, z poziomu Terminala, komendami:

devel-su
password: rootme
cd /home/user/MyDocs/
dpkg -i xmimd_1.2_armel.deb
dpkg -i easy-deb-chroot_1.1.0-1harmattan1_armel.deb

  #27 14.04.2013 03:18

Mam wszystko zainstalowane. Długo się męczyłem z tym aż w końcu utworzyłem folder w pamięci telefonu i z tamtej lokalizacji instalowałem. Wszystko pięknie śmiga tylko klawiatura nie jest półprzezroczysta i nie widzę co pisze może jest jakis sposób na to?

Krogulec REDAKCJA  22 #28 14.04.2013 12:44

@francek: Gratuluję, jeżeli chodzi o półprzeźroczystą klawiaturę to musisz uruchomić Debian LXDE.

  #29 14.04.2013 12:59

Drogi Krogulcu własnie tak uruchamiam debiana i tam jest klawiatura normalna zero przeźroczystości a nie umiem się debianem nie bawić bo to super narzędzie jest :) takze jakby Ci coś przyszło do głowy co by mogło być że ta klawiatura jest nic nie przeźroczysta, tylko taka normalna jak się pisze sms, to proszę napisz :) no i dziękuję za porady

Krogulec REDAKCJA  22 #30 14.04.2013 15:28

A zainstalowałeś pakiet xmimd_1.2_armel.deb?

  #31 14.04.2013 17:35

No wszystko robiłem według instrukcji a xmimd przez terminal instalowałem. Procenty Leciały... Myślę ze jest zainstalowane czy ja mogę to jakoś sprawdzić ?

Krogulec REDAKCJA  22 #32 14.04.2013 21:14

Sprawdzić można komendą "dpkg-query -W xmind", ale skoro klawiatura (nieprzeźroczysta) Ci się wyświetla to jest on na pewno zainstalowany bo ten pakiet to właśnie klawiatura wirtualna.

Tak sobie jeszcze przypomniałem - czy nie masz przypadkiem aktywnej klawiatury Swype? Jeżeli tak to przełącz się na normalną klawiaturę.

  #33 14.04.2013 23:22

no BARDZO dziękuję i właśnie od tego momentu mam w pełni funkcjonalnego debiana :):) Krogulec dziękuję bardzo własnie swype była włączona a człowiek nie wpadł na to

pozdrawiam serdecznie z podziękowaniami ze śląska :)

Krogulec REDAKCJA  22 #34 15.04.2013 00:31

Bardzo sie cieszę - dopiszę w poradniku uwagę na ten temat. Pozdrowienia i miłej zabawy! :)

meetomam   3 #35 29.04.2013 12:19

witam
mam problem z zainstalowaniem debiana.wszystko przeprowadzam zgodnie z instrukcja.wyglada jakby bylo wszystko ok ale:wogole sie nie uruchamia debian.terminal dopiero po zrestartowaniu tel.najgorsze ze po podlaczeniu do kompa melduje ze sie nie da bo pamiec jest uzywana.pamiec uzytkownika zmniejszyla sie o 2 GB .probowalem wszystkie skladniki wielokrotnie zainstalowac i bez problemu poszlo.ostatni wpis do terminala po sciagnieciu tych 500 MB nic nie zmienia i melduje ze no such directory .mam incepcje itd.po instalacji byl jeszcze meldunek o safe mode ze system ui chce scrashowac pluginy i czy chce je zestartowac.juz nic nie rozumiem bo wyglada jakby bylo ok a nic nie dziala. conky wskazuje ze meego terminal jest uruchomiony ale go nie widac ?
zadko prosze o pomoc bo jakos sobie radze ale teraz poddaje sie
pozdrawiam i licze na madre glowy

Krogulec REDAKCJA  22 #36 29.04.2013 22:06

@meetomam: Niestety, nic sensownego nie przychodzi mi do głowy... Komunikat po ostatniej komendzie wskazuje na błąd we wpisywaniu polecenia (np. w ścieżce do pliku lub jego nazwie), bądź brak pliku w tej lokalizacji. W świetle innych rzeczy o których piszesz obawiam się jednak, że tak czy siak to jakiś grubszy problem. Najprostsze rozwiązanie bez "dochodzenia" na odległość co poszło nie tak to po prostu flashowanie telefonu i spróbowanie jeszcze raz od początku...

  #37 30.04.2013 15:50

problem zsafe mode powodowaly te dodatki pluginy mohamada one cos nakrzaczyly usunalem.zainstalowalem terminal tez dziala.plikdebiana jest rozpakowany sa ikony i wna dysku jest z plik 2,14GB z koncowka ext.2 bo teraz jak wpisuje ta ostatnia komende do terminala to odpowiedz jest : File format not recognized. jak podlacze tel do kkompa przez usb to jak restartuje podlaczony komp go widzi moze teraz cos sie dabez flashowania? moge odinstalowac i jeszcze raz sprobowac?

meetomam   3 #38 06.05.2013 17:44

flashowanie to nic 10 min ale teraz wszystko od nowa nawet duze litery w wiadomosciach.
mam jeszcze pytanie ktore dodatki z developer mode oprocz utilities warto zainstalowac

Krogulec REDAKCJA  22 #39 06.05.2013 23:06

@meetomam: Nie ma potrzeby instalowania niczego ;)

  #40 07.05.2013 18:15

tak myslalem ze nie trzeba juz wszystko smiga jak nowy tel :)
a dlaczego nigdzie juz nie ma file managera i darmowego radia ?

Krogulec REDAKCJA  22 #41 07.05.2013 19:01

Z File Managerem były bodaj problemy z systemem po aktualizacji do PR 1.2 albo 1.3 i autorowi (chyba) nie chciało się go już rozwijać (ale to tylko tak mi się obiło o uszy, pewny nie jestem). Ma to jednak sens bo jest świetny darmowy Filebox i płatny File Case.

A co do radia to na łamach mojego bloga możesz pobrać darmową, wczesną wersję radia Andrieja Kozhanova http://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/Nokia-N-tips-tricks-cz--radio-FM,28738.html ale według mnie lepiej odżałować kilka złotych i kupić jedną z dwóch dostępnych w sklepie.

meetomam   3 #42 07.05.2013 21:49

to bylem ja meetomam.
no tak teraz z fileboxa korzystam tylko jeszcze nie doszedlem jak sie te pliki przenosi
no trudno trzeba kupic radio

meetomam   3 #43 08.05.2013 12:58

witam jeszcze raz
niestety po sfleszowaniu tel zainstalowalem wg instrukcji debiana i co?
jest to samo wszystko jest zainstalowane powinno dzialac i nie dziala. po wybraniu debian lxde nic sie nie dzieje ale za to nie dziala terminal i rzekomo uzywana pamiec nie pozwala na polaczenie z kompem.po restarcie wszystko dziala oprocz debiana. niemozliwe zebym znow popelnij jakis blad moze moglby pan sprawdzic te pliki na serwerze.czy ktos ostatnio probowal to instalowac?

meetomam   3 #44 10.05.2013 14:43

jeszcze raz prosba o pomoc
myslalem ze problem zniknal po kolejnym flashowaniu i uzyciu starszego backupu. pozornie wszystko bylo ok prawdopodobnie w ustawieniach aplikacji w backupie cos bylo
znow zainstalowalem debiana sprawdzilem dokladnie wszystkie pliki i instalacje i znow to samo.wszystko jest zainstalowane i nie dziala.
pytanie :ostatni wpis do terminala po wgraniu obrazu systemu ten plik 485MB co powinno sie zdarzyc na ekranie terminala bo nic sie nie dzieje.wszystkie inne instalacje z terminala ida bez problemow .incepcja fastern9 conky itd w filebox w folderze debian sa podfoldery usr i bin i 18 plikow wszystko ok i nadal nic pamietam ze w n900 jakos bylo prosciej i dzialalo.

Michalk001   7 #45 10.05.2013 16:50

@meetomam
Jesli jesteś już na punkcie gdzie wpisujesz "xz -d /home/user/MyDocs/debian-m5-v3e-Sci-2GB.img.ext2.lzma" to poczekaj kilkanaście minut. Jak skończy się instalować to pojawi się ~ $. Teraz tylko odpalasz go.

Teraz moje pytanko. Nie mogę znaleść terminalu, aby wejść na konto roota. Jest on gdzieś tam?

meetomam   3 #46 12.05.2013 13:53

musi byc wlaczonydeveloper mode wtedy pojawia sie terminal w menu
tak zrobilem i mimo to nie dziala

Michalk001   7 #47 13.05.2013 10:10

Chodziło mi o Debiana. Znalazłem w nim terminal jednak (ROXTerm) jednak wyskakuje error.

  #48 30.11.2013 21:22

Multitasking jest też w Symbianie.
Nie wygląda tak efektownie, ale jest. ;)

conrado967n9   3 #49 23.02.2015 15:35

Jest chyba błąd w tym poleceniu:
qchroot /home/user/MyDocs/debian-m5-v3e-Sci-2GB.img.ext2.lzma /.debian
Tutaj już operujemy na wypakowanym obrazie więc bez końcówki .lzma

Autor edytował komentarz.