Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nokia N9 tips & tricks cz. 57 — EmuMaster i gamepad od PlayStation 3

Proszę pana, ja jestem umysł ścisły. Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem. (...) No jakże może podobać mi się piosenka, którą pierwszy raz słyszę.
Słowa inżyniera Mamonia z kultowego „Rejsu” mogę odnieść do samego siebie, choć nie w kwestii muzyki, ale... gier. Wielkim sentymentem darzę bowiem stare, klasyczne tytuły, zarówno te z 8-bitowców, konsolek Nintendo, jak i Amigi. Pamiętam kiedy całymi dniami grało się kolejno w takie histy jak: Galaxian, Pac Man, Manic Miner, River Raid, Barbarian, Crazy Cars, Super Mario, Turricane, Shadow of the Beast, Lotus Turbo Challenge, North & South i wiele innych. Później przyszła era pecetów z Prince of Persia, Electro Body, Wolfenstein 3D, Doom, Duke Nukem 3D, Quake, Unreal...

Moja przygoda z grami zakończyła się gdzieś w okolicach tych dwóch ostatnich tytułów. Robiłem kilka podejść do nowych gier, grałem w Gears of War, Crysisa, Wiedźmina, ale nowe gry kompletnie mi nie podchodzą. Po części to na pewno kwestia wieku ;), po części stopnia skomplikowania obecnych tytułów. Dla mnie gry były zawsze „odmóżdżaczem” przy którym można się zrelaksować. Obecnie to super produkcje na miarę hollywoodzkich megahitów, z coraz doskonalszą i jeszcze bardziej realistyczną grafiką, wiernym odzwierciedleniem fizyki, detali itd. Gdzieś po drodze zatraciła się czysta, prosta rozrywka — taką jaką pamiętam chociażby w Lotus Turbo Challenge gdzie można było sto razy uderzyć w przeszkodę, a samochód nadal jechał.

Chciałbym do takich gier wracać, niestety uruchamianie starych tytułów poprzez emulatory na pececie psuje cały efekt. Na nowoczesnych, sporych ekranach LCD robi się okrutna pikseloza, gry tracą swój urok....

I tu z pomocą przychodzi EmuMaster — bezpłatny emulator konsolek Nintendo (NES, SNES, Game Boy Advance), Sega Pico, Sony PlayStation (PSX), a także komputera Amiga, umożliwiający uruchamianie starych gier na Nokii N9. Warto podkreślić, że jest to polski program, a jego autorem jest Marcin Kazmierczak, znany szerzej pod nickiem elemental (przy okazji zachęcam do wsparcia jego pracy — można kupić płatną wersję)

Kompatybilność EmuMastera nie jest co prawda stuprocentowa, ale można pograć naprawdę w masę różnych tytułów. Oczywiście nasuwa się od razu pytanie, co ze sterowaniem — przecież Nokia N9 nie ma fizycznej klawiatury. Otóż rozwiązania są dwa. Pierwsze z nich wirtualne, półprzeźroczyste przyciski na ekranie, które jednak na dłuższą metę nie są najwygodniejsze. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze. Autor EmuMastera zaimplementował bowiem w swoim programie obsługę kontrolera Sixaxis / DualShock 3 od konsoli Sony PlayStation 3. Sterowanie padem jest bez porównania wygodniejsze, ale jego sparowanie przez Bluetooth dość karkołomne (nie da się tego dokonać z poziomu systemowych Ustawień). I to właśnie będzie tematem tego odcinka.

Przygotowanie

Pierwszym etapem jest przypisanie kontrolera do adresu Bluetooth telefonu, trzeba więc poznać ten adres. Wchodzimy do menu Ustawienia -> O telefonie. Następnie musimy podmienić adres w pamięci kontrolera, tu procedura różni się w zależności od używanego systemu na komputerze.

Windows

Podłączamy kontroler kablem USB do komputera, pobieramy, instalujemy i uruchamiamy narzędzie SixaxisPairTool. Przy pierwszym uruchomieniu niezbędna będzie instalacja sterownika, potwierdzamy więc ostrzeżenia systemowe (w tym także te o niepodpisanym sterowniku) i instalujemy.

Prawidłowa instalacja będzie skutkować takim okienkiem z informacją Current Master i ciągiem znaków oznaczającym aktualnie przypisany adres Bluetooth:

Jedyne co musimy zrobić to wpisać w puste pole adres Bluetooth telefonu i kliknąć Update.

Linux

Uruchamiamy Linuksa, podłączamy kontroler kablem USB, pobieramy plik sixpair.c i zapisujemy go na dysku — w przypadku Ubuntu, niech to będzie folder /home/ubuntu/.

Następnie uruchamiamy Terminal i wpisujemy:

sudo apt-get install gcc libusb-dev

Pojawi się informacja Po tej operacji zostanie dodatkowo użyte xxx miejsca na dysku.
Kontynuować [T/n]?
, wpisujemy T i potwierdzamy Enterem. Następnie wpisujemy to co poniżej (zakładajac rzecz jasna, że plik znajduje się w /home/ubuntu). W miejscu XX podajemy adres Bluetooth telefonu.

cd /home/ubuntu/ gcc sixpair.c -lusb -o sixpair sudo ./sixpair XX:XX:XX:XX:XX:XX

Pierwszy etap za nami!

Parowanie

Teraz pozostało już tylko sparowania pada z telefonem. Odłączamy kontroler od komputera, uruchamiamy Terminal w telefonie i wpisujemy:

devel-su password: rootme killall bluetoothd

Ostatnie polecenie powtarzamy tak długo aż pojawi się komunikat killall: bluetoothd: no process killed. Po czym wpisujemy:

/usr/sbin/hciconfig hci0 up /usr/sbin/hciconfig hci0 lm master /usr/sbin/hciconfig hci0 piscan

(przy wpisywaniu ww. poleceń można wspomóc się Tabem i kursorami)

Na koniec uruchamiamy EmuMastera, z menu w prawym dolnym rogu wybieramy SixAxis Monitor, wpisujemy hasło roota (domyślnie rootme) i wciskamy okrągły przycisk z logo PS na kontrolerze. Prawidłowe sparowanie objawi się kilkukrotnym miganiem diod LED, zakończonym ciągłym świeceniem pierwszej z nich.

Proces parowania trzeba ponawiać po każdym ponownym uruchomieniu telefonu. W analogiczny sposób można sparować oczywiście drugiego pada.

Konfiguracja

Kontroler może zostać skonfigurowany w EmuMasterze jako pad, myszka lub jako oba te urządzenia naraz (domyślna konfiguracja w obecnych wersjach emulatora). Aby zmienić ustawienia należy uruchomić jakąś grę (gry nie są dołączane) i wejść w menu ustawień poprzez kółeczko zębate w lewym górnym rogu.

Przy okazji warto też wyłączyć wyświetlanie przycisków ekranowych poprzez przesunięcie suwaka Pad Opacity do skrajnej pozycji w lewo.

Rozparowywanie

Po sparowaniu pada PS3 z Nokią N9 inne urządzenia Bluetooth zostaną zablokowane. Aby przywrócić normalne ustawienia należy wyłączyć SixAxis Monitor, uruchomić Terminal i wpisać:

devel-su password: rootme /usr/sbin/bluetoothd

(albo po prostu zresetować telefon ;)

Miłej zabawy! Jeżeli wkręciły Was emulatory, warto jeszcze wypróbować mupen64plus (emulator Nintendo 64). 

porady urządzenia mobilne gry

Komentarze

0 nowych
przemor25   14 #1 08.04.2013 01:06

@Krogulec
Takie rozrywki gamingowe na imprezie urodzinowej? :)

Krogulec REDAKCJA  22 #2 08.04.2013 01:34

@przemor25: Na imprezie urodzinowej były inne ;)

DeJk_SEBA   7 #3 08.04.2013 01:41

Rzeczywiście… pochwalić granie na malutkim ekraniku telefonu zamiast na większym ekranie komputera, leżąc na kanapie, grając tym samym padem. Sztuka dla sztuki.

Autor edytował komentarz.
danpio   5 #4 08.04.2013 07:58

A mi się udało pod Windows sparować tym o to programikiem SixaxisPairToolSetup :) http://www.dancingpixelstudios.com/sixaxiscontroller/tool.html
i jak się podłączy N9 kablem CA-75U do TV np: http://allegro.pl/oryg-kabel-tv-out-nokia-ca-75u-ca75u-c7-n95-n97-n8-i3133892595... to wszystko nabiera sensu !! polecam świetna zabwa :)

aaaa... dodam jeszcze do emulatorów - PSP

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=87812&highlight=psp
testowałem ale z graniem jest kłopot - wymaga mocnego procka :(

Autor edytował komentarz.
wojtekadams   19 #5 08.04.2013 09:15

Na upartego można nawet w Tekkena pograć ;)

Autor edytował komentarz.
Krogulec REDAKCJA  22 #6 08.04.2013 11:01

@DeJk_SEBA: Mój pierwszy komputer (Elwro 800 Junior - polski klon ZX Spectrum) miał rozdzielczość 256×192 piksele, podpinałem go do "zielonego" monitora Neptun 156, który teoretycznie miał co prawda 12", ale obraz wyświetlany był w ramce przez co zajmował mniej więcej połowę powierzchni ekranu. Wyświetlanie takich gier na 24-calowym monitorze LCD, czy nawet na ekranie notebooka daje dramatyczny efekt. Całkiem inaczej wygląda Lotus uruchomiony na klasycznym kineskopowym monitorze Commodore 1084S, a inaczej na nowoczesnym TV. Krótko mówiąc dla mnie opisywane rozwiązanie ma sens i nie jest sztuką dla sztuki. Tak jak napisał danpio, Nokię N9 można dodatkowo podpiąć pod TV gdyby ktoś miał ochotę pobawić się na większym ekranie. I to kablem analogowym, dzięki czemu obraz nie jest tak ostry jak brzytwa jak przy HDMI, ale traci trochę na jakości, dzieki czemu wszystko jest takie jakby lekko "wygładzone" - dokładnie tak jak to było w starych komputerach.

@danpio: Dzięki za pomoc, uzupełniłem wpis :)

command-dos   18 #7 08.04.2013 11:16

Nieee, nie mogę... nadal szukam n9ki do łyknięcia. Te wpisy powodują, że za chwilę pieniądze przestaną grać rolę. Mam pytanie: były n9ki z windowsem, czy koleś coś źle opisuje?

Krogulec REDAKCJA  22 #8 08.04.2013 11:20

@command-dos: Były Lumie 800 w bliżniaczych obudowach, ale trochę z innymi bebechami (lepszy proc, gorszy ekran itd.).

djfoxer   19 #9 08.04.2013 11:40

@command-dos
Popatrz Lumię 800 z Windows Phone. Ma ona aktualizację do 7.8 i można już kupić nówkę za ok 600zł. Wygląda on identycznie jak N9 zobacz porównanie: http://versusio.com/en/nokia-n9-vs-nokia-lumia-800 Różnic prawie nie ma.

command-dos   18 #10 08.04.2013 11:54

Ok, dzięki - wygląda na to, że ktoś nie wie, jaki ma system w phonie...

gowain   21 #11 08.04.2013 12:03

@djfoxer command-dos i windows phone to chyba nie idzie w parze :P

danpio   5 #12 08.04.2013 12:14

@djfoxer a co to za przekabacanie na WP @command-dos ma wyraźnie ochote na N9, czy wszyscy muszą mieć to samo - trzeba się wyróźniać z tłumu. ;-)
A skoro taki jesteś Amigowiec to co robisz z Windowsem w dłoni ?? to nie idzie w parze z duchem Amigi :-) - oczywiście taki mały sarkazm z mojej storny, każdy ma prawo wyboru ;-)

P.S. no i patrząc na to porównianie to widać że N9 jest lepsza :D

Autor edytował komentarz.
command-dos   18 #13 08.04.2013 12:20

@gowain - przeglądając dział nokia, już mi jest dziwnie i na usta ciśnie się: "co ja pacze" :)

  #14 08.04.2013 12:44

A gdzie można kupić/dostać gry na ten emulator?

  #15 08.04.2013 13:11
djfoxer   19 #16 08.04.2013 13:30

@gowain
Zobaczysz, jeszcze avatara zmieni ;)

@danpio
Przychodzę tu w pokoju. Widzisz, że nie może dostać N9, więc jak kupi L800 to jeszcze zyska na tym :D
Amiga to kawałek mego młodzieńczego życia, przepisywanie skryptów basica z gazet itp. itd. Jednakże idziemy do przodu, dobrze jest pamiętać swoje "korzenie", ale no cóż życie (chociaż na ppa.pl czasem zajrzę :P ) :D

danpio   5 #17 08.04.2013 14:57

@djfoxer spoko mamy te same korzenie, u mnie jeszcze one nawet bardzo wystają spd ziemi ;) ale to już inna bajka, mało kto teraz ją zrozumie :) Może dlatego N9 jest taka fajna bo widzę analogię do tamatych czasów i sytuacji :)

@bakulik http://www.google.pl - prawda jest taka że część gier jest jeszcze chroniona prawem autorskim ale są stronki z grami na Amigę z plikami w formacie adf można szukać - ale już ściąganie wg własego sumienia.
Chyba, że coś się zmieniło w tym zakresie i wszystko jest free, było by fajnie :)
My do piracenia nie namiawiamy tylko poakazujemy możliwości ;-)

Autor edytował komentarz.
  #18 08.04.2013 19:13

@Anonim: Dzięki.

@danpio: Myślałem o czymś w stylu http://www.gog.com/ - z tanimi, legalnymi starymi grami. Że pirackie kopie można w ten czy inny sposób ściągnąć, to wiem. Ale dzięki.

czaqus   2 #19 09.04.2013 13:05

na jakich jeszcze telefonach będzie działać ten trik ?

Krogulec REDAKCJA  22 #20 09.04.2013 17:42

@czaqus: Tylko na systemie MeeGo Harmattan - czyli Nokii N9 i N950.

  #21 10.04.2013 18:09

Info dla tych, któzy nie mają, a poszukują: Nowe Nokie N9 na Grouponie za 900zł...

  #22 15.04.2013 13:14

a od czego mamy wyjście tv?
Można ten telefon podłączyć do telewizora i jest git.
Polecam

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.