Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nokia N9 tips & tricks cz. 67 — zabawy z Galerią i rozpoznawaniem twarzy

Jedną z wielu nowych funkcji wprowadzonych wraz z aktualizacją PR 1.2 było rozpoznawanie twarzy. Mechanizm ten działa zaskakująco dobrze — oprogramowanie Galerii nie tylko prawidłowo wykrywa twarze na zdjęciach, ale także w przytłaczającej większości przypadków prawidłowo je rozpoznaje gdy choćby raz przypiszemy je do konkretnych osób. Wystarczy na każdym zdjęciu dotknąć w okolice twarzy aby pojawiła się podpowiedź. Następnie trzeba dotknąć "dymek" z podpowiedzią, otworzy się nowe okno z wyciętą twarzą i pozostaje już tylko potwierdzić dotykając Zapisz. I tak z każdym kolejnym zdjęciem...

Przyznacie, że na dłuższą metę trochę to uciążliwe, prawda? To właśnie powód który sprawił, że nie korzystałem dotąd z tej funkcji, choć jest ona potencjalnie bardzo użyteczna (np. gdy chcielibyśmy pokazać zdjęcia swojej sympatii, czy dziecka znajomym). Na szczęście z pomocą w rozwiązaniu tego problemu przychodzi mało znane narzędzie o nazwie Look Alike, które można bezpłatnie pobrać w sklepie Nokii.

Program ten stanowi swego rodzaju nakładkę na systemową aplikację Galeria oddając do dyspozycji kilka dodatkowych opcji związanych z rozpoznawaniem twarzy. Po pierwsze pozwala na wyświetlenie wszystkich zdjęć rozpoznanych osób w jednym widoku (systemowa aplikacja daje jedynie możliwość wyświetlania zdjęć poszczególnych osób osobno). Co jednak najważniejsze, w drugiej zakładce możemy przejrzeć zdjęcia wstępnie przyporządkowane do danej osoby, a także hurtowo je zatwiedzić dotykając menu w prawym dolnym rogu i wybierając opcję Confirm faces. Nie trzeba chyba wyjaśniać jak usprawnia to cały proces. Ponadto, w kolejnej zakładce możemy wyświetlić tylko zdjęcia na których nierozpoznano twarzy aby je łatwiej przypisać do konkretnych osób (w Galerii wszystkie zdjęcia wyświetlane są w jednym worku).

Warto na koniec wspomnieć, że Look Alike jest dziełem firmy Igalia specjalizującej się w Wolnym Oprogramowaniu. Na jej koncie są jeszcze m.in. trzy dodatki do Galerii, uzupełniające menu Edycja (wybieramy obrazek, dotykamy menu w prawym dolnym rogu i z listy wybieramy Edycja). Z tej grupy warto zwrócić uwagę na: Gallery Tilt Shift plugin — pozwalający na uzyskanie efektu miniaturyzacji oraz Enlarge & Shrink plugin — umożliwiający powięszenie lub zmniejszenie centralnego obiektu na obrazie/zdjęciu (co w przypadku osób/twarzy daje komiczne efekty). Niestety w obu przypadkach maksymalnie obsługiwana rozdzielczość obrazu to 512x512 pikseli, przed wykonaniem modyfikacji będzie wymagane więc zmniejszenie zdjęcia. Do MMSów jednak jak znalazł.

Ponadto w sklepie Nokii znaleźć można jeszcze Facerecognition Reset plugin / Face Recognition Resetter, umożliwiający teoretycznie skasowanie bazy oznaczeń rozpoznanych zdjęć. Niestety u mnie to nie działa, więc przydatność akurat tego dodatku jest prawdopodobnie zerowa.

I na koniec drobna uwaga: po zainstalowaniu ww. pluginów wymagany jest restart telefonu, inaczej w menu Edycja zamiast ikon pojawią się czerwone kwadraty.

Miłej zabawy! 

oprogramowanie urządzenia mobilne inne

Komentarze

0 nowych
przemo188   8 #1 25.05.2013 10:15

Moja N9 zwariowała - gdy chce cokolwiek zainstalować pokazuje się:

Nie można rozpocząć operacji.
Odświeżanie pamięci podręcznej.
Czekaj.

Wyłączanie i włączanie fona nic nie daje.

Sklep także nie chce nic instalować.

Piotruch88   2 #2 25.05.2013 10:44

Spróbuj wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki systemowej w ustawieniach -> aplikacje -> internet

przemo188   8 #3 25.05.2013 13:44

Niestety to nie to. Wygląda na to, że to nie jest pamięć podręczna przeglądarki, tylko instalatora aplikacji, czy jakkolwiek to się zwie.

olo700   1 #4 25.05.2013 17:00

Krogulec
Jeżeli mógłbyś sprawdzić maila, byłbym Ci bardzo wdzięczny :)

Gzehu   3 #5 25.05.2013 17:22

U mnie z kolei przestał działać DropN9.Mam komunikat o za słabym łączu int.
Do tej pory było wszystko ok.
Ktoś ma podobny problem albo wie jak go rozwiązać?

  #6 25.05.2013 20:42

Widze, ze tematy odbiegają troche od głównego wątku, wiec i ja wtrące...
mam problem, może błahy, ale nie działa mi nfc z drugą n9. Czy ktos z was testował u
siebie wysyłanie przez nfc. Włączam nfc w obu tel. Stykam je tyłkami pokazują sie na obu napisy nfc na
niebieskim tle, ale nie inicjują transferu po bluetooth... Blu.. oczywiście mam w obu włączone...
ktos z was to może rozkminił?....

Jacek
ps.
moze to powód aby oddać tel do naprawy.....? A może tak ma byc?

przemo188   8 #7 26.05.2013 19:09

Na mój problem nie ma remedium, jak widzę.

Co do NFC u kolegi powyżej: ja sprawdzałem z Nokią 808 Pure View. Wszystko było ok.

kubahaha   3 #8 27.05.2013 07:22

@przemo188: Zresetuj telefon i poczekaj 5 minut. Po reszcie system automatycznie szuka aktualizacji - stąd problem.
@Gzechu: Reset telefonu, reinstall aplikacji i problem na 99% zniknie.
@Prezes_stum: NFC to nie Bluetooth. Bluetooth nie jest konieczny, pliki powinny zostać przesłane przez NFC - przy zbliżeniu do siebie.

  #9 27.05.2013 15:52

Hej,
Wy też macie problem ściągnięcia aplikacji Look Alike?